Suszenie ziół, czyli co robić by cieszyć się swoimi ziołami przez cały rok?

Suszenie ziół, jak to robić?

Hodując zioła w ogrodzie, na balkonie czy też na parapecie, chcielibyśmy ich niepowtarzalnym smakiem cieszyć jak najdłużej. Wiele z najpopularniejszych ziół rośnie pięknie tylko w sezonie czyli  latem. Na szczęście jest sposób na przedłużenie sezonu- suszenie.

Suszenie ziół
Suszenie ziół jest najlepszym sposobem na ich zakonserwowanie

Jest kilka sposobów na suszanie ziół. Warunkiem koniecznym przy każdej metodzie jest to, by zioła przeznaczone do suszenia były czyste i suche. Warto przed suszenie zioła posortować, odrzucić nieładne listki czy całe gałązki, pozbyć się zawiązków kwiatów oraz ogonków liściowych. Prawidłowo wysuszone i odpowiednio przechowywane zioła nie fermentują i nie pleśnieją. Suszenie ziół warto rozpocząć wcześnie, kiedy są one w najlepszej formie- teraz jest na to odpowiedni moment.

Metody suszenia ziół

Suszenie wiszących ziół w temperaturze pokojowej jest najłatwiejszym i najmniej kosztownym sposobem. Aby w ten sposób ususzyć zioła należy usunąć dolne listki i związać od czterech do sześciu gałązek razem za pomocą sznurka. Następnie należy umieścić wiązki listkami do dołu i przymocować do rozciągniętego sznurka lub skorzystać z  ze specjalnych suszarek do ziół i kwiatów. Trzymamy suszone zioła w ciepłym, ale nie nasłonecznionym miejscu przez około dwa do czterech tygodni. Okresowo sprawdzamy czy zioła suszą się właściwie (nie pleśnieją). Unikajmy suszenia ziół bezpośrednio na słońcu ponieważ mogą one stracić piękny zielony kolor. Dodatkowo w zbyt wysokiej temperaturze  zioła stracą część cennych olejków eterycznych.

Taki sposób suszenia sprawdzi się dla ziół o niskiej wilgotności, takich jak: koper, rozmaryn, majeranek, cząber, tymianek. Ziołą o wysokiej wilgotności takie jak: bazylia, oregano, estragon, mięta czy melisa muszą być wysuszone szybko by nie zacząć podczas suszenia pleśnieć.

Suszenie ziół w piekarniku jest sposobem na pewno szybszym lecz także i energochłonnym. Aby wysuszyć zioła w ten sposób należy listki lub łodygi poddawane suszeniu wysypać na blaszkę, najlepiej na papier do pieczenia, a następnie suszyć je w godzinę do dwóch w temperaturze 80 st. C. Drzwiczki piekarnika powinny zostać uchylone.

Zioła można także, ale tylko w ostateczności, wysuszyć w kuchence mikrofalowej. Kuchenka mikrofalowa wysuszy zioła szybciej, ale podczas takiego suszenia stracą one na smaku, zmniejszy się także w nich ilość olejków eterycznych, szczególnie gdy wysuszymy je zbyt szybko. Aby wysuszyć zioła w mikrofalówce należy położyć je na papierowym ręczniku i suszyć na najwyższej temperaturze do trzech minut. Należy pamiętać by obracać zioła co 30 sekund.

Innym szybkim, prostym i skutecznym sposobem na suche zioła jest wysuszenie ich za pomocą dehydratora elektrycznego. Zaletą dehydratora jest fakt, że możemy precyzyjnie kontrolować temperaturę i wilgotność. Aby wysuszyć zioła należy umieścić je w pojedynczą warstwą na tacy  odwadniającej i suszyć od jednej do czterech godzin, sprawdzając okresowo czy zioła dobrze się suszą. Zioła są suche, gdy się rozpadają, a łodygi pękają po wygięciu.

I na koniec

Niezależnie od tego, czy postanowicie suszyć swoje zioła w piecu, na suszarce do ziół, za pomocą kuchenki mikrofalowej czy dehydratora elektrycznego każda z tych metod wykonana odpowiednio pomoże Wam zachować smak lata i cieszyć się nim także w miesiącach zimowych 🙂

Największy hotel dla dzikich pszczół

Nasz największy hotel dla dzikich pszczół i pożytecznych owadów

O hotelach dla dzikich pszczół i innych pożytecznych owadów oraz ich budowie była już mowa w poprzednim artykule , tym razem jednaka mowa o hotelu niezwykłym, bo….olbrzymim.

Największy hotel dla dzikich pszczół
Nasz największy hotel dla dzikich pszczół oraz innych pożytecznych owadów

Hotel, a właściwie dwa hotele powstały na specjalne zamówienie i stanowią ważny element ścieżki edukacyjnej na terenie Obszaru Chronionego Krajobrazu Żuław Gdańskich w Skowarczu.

Każdy z hoteli  ma pokaźne rozmiary, od postawy mierzą bowiem 3,2 m przy wysokości 1,6 m oraz szerokości 50 cm.

Budowa tak dużego hotelu dla pszczół samotnic była wyzwaniem ale jednocześnie sprawiała wielką satysfakcję. Satysfakcja była jeszcze większa, kiedy po dwóch miesiącach odwiedziliśmy hotele i zobaczyliśmy pierwszych mieszkańców 🙂

Dom dla dzikich pszczół jest tak duży, bo i cały teren ścieżki edukacyjnej jest spory. Na terenie ścieżki powstały nasadzenia wielu drzew owocowych oraz roślin kwitnących, w pobliżu rozciąga się wielka kwietna łąka- wszystko to sprawia, że owadów zapylających jest w  pobliżu dużo.

Gdybyście mieli ochotę zobaczyć nasze hotele na żywo, to ścieżka jest już otwarta. Polecamy:)

Budowa hoteli dla owadów

Budowa trwała miesiąc, hotele są zbudowane z materiałów naturalnych: drewna brzozowego, dębowego i sosnowego, ceramicznych rurek, bambusa, gliny oraz cegły. W hotelach znajdą się miejsce lęgowe dla dzikich pszczół, ale schronienie przed chłodem znajdą w nim także inne pożyteczne owady jak biedronki czy skorki.

Największy hotel dla zapylaczy zbudowany jest z materiałów naturalnych, w części pochodzących z recyklingu.
Największy hotel dla dzikich pszczół zbudowany jest z materiałów naturalnych, w części pochodzących z recyklingu.

Pierwsi goście

Po jakimś czasie od montażu w hotelach pojawili się piersi goście. O ich obecności w hotelu świadczą zamurowane rurki lęgowe.

Zamieszkałe rurki lęgowe
Zamieszkałe rurki lęgowe

Podczas robienie zdjęć udało nam się także zaobserwować pszczołę samotnicę podczas pracy!

Dzika pszczoła podczas zamurowywania rurki lęgowej
Dzika pszczoła podczas zamurowywania rurki lęgowej

Zdaje się, że tę pszczołę przyłapaliśmy na gromadzeniu pyłku kwiatowego dla jej potomstwa:) W rurkach lęgowych bowiem samice składają jaja, następnie gromadzą pyłek dla młodych, przy okazji jego zbierania zapylając kwiaty, na koniec rurkę zamurowują. Samica murarki ogrodowej buduje od kilku do nawet komórek w jednej rurce. W każdej komórce składa jajo i zapas pyłku, którym żywi się młode. W sierpniu/wrześniu młode przepoczwarzają się i zimę spędzają w formie imago zamkniętego w kokonie. Począwszy od kwietnia z kokonów wychodzą pierwsze dorosłe owady.

Mamy nadzieję, że w naszych hotelach schronienie znajdzie wiele pokoleń pożytecznych owadów a już w kwietniu przyszłego roku młody przychówek zacznie zapylać:)

 

Jeż w ogrodzie, jak zwabić tego pożytecznego gościa?

Dlaczego warto pomagać jeżom?

Jeże potrzebują stosunkowo dużego terytorium by funkcjonować. Szczelnie ogrodzone ogrody, sprawiają, że mogę mieć problem ze znalezieniem terenów łowieckich i miejsc do gniazdowania. Otwórzmy więc ogród dla jeży, tym bardziej, że na obecności tych pożytecznych ssaków powinno nam zależeć. Jeże z dużym apetytem pałaszuje szkodniki, takie jak ślimaki i owady, zwłaszcza chrząszcze wśród których dużo jest szkodników, nie powodując przy tym żadnych szkód w ogrodzie.

Jeż w ogrodzie czuje się bezpiecznie w swoim domku.

Jak przyciągnąć jeża do ogrodu?

Jeże przyciągnie do ogrodu, to co inne zwierzęta: schronienie, pożywienie i woda oraz poczucie bezpieczeństwa.

Zacznijmy od tego, że jeż musi się jakoś do naszego ogrodu dostać, szczelne ogrodzenie może mu to uniemożliwić.

Zapewnij jeżowi wejście do ogrodu
Zapewnij jeżowi wejście do ogrodu

Jeże szukają zacisznych, zarośniętych zakątków naszego ogrodu. Ogród, który chętnie odwiedzą, to ogród naturalny, w którym znajdą się krzewy i drzewa których liści jeże używają podczas budowy gniazda. Żerując w nocy w opadłych liściach jeże szukają także jedzenia. 

Te małe ssaki chętnie budują gniazda w ustronnych miejscach takich jak pryzma kompostowa, stara szopa, sterta gałęzi itp., jeśli więc chcesz gościć jeża, musisz zostawić dla niego jakiś “dziki” skrawek ogrodu. Jeże zamieszkują także chętnie specjalne jeżowe domki, które zapewniają im schronienie przed drapieżnikami. 

Ogród bezpieczny dla jeża

Aby jeż w ogrodzie czuł się bezpiecznie, należy usunąć wszelkie niebezpieczeństwa, które mogą mu zagrażać.

Przede wszystkim nie stosujmy w ogrodzie insektycydów i trutek na ślimaki- jeż żywiący się bezkręgowcami mógłby ulec zatruciu. Bądźmy także szczególnie ostrożni podczas prac ogrodowych takich jak koszenie trawy. Przed przystąpieniem do koszenia zawsze sprawdźmy czy w pobliżu nie ma jeża. Na naszego lokatora musimy także uważać na podjeździe, jeże niestety często stają się ofiarami samochodów.

Źródło wody w ogrodzie jest dla jeży ważne, zakładając oczko wodne pamiętajmy jednak by jego brzegi były jak najmniej strome. Jeże są dość dobrymi pływakami, jednak zbyt strome wyjście może uniemożliwić im opuszczenie zbiornika i spowodować utopienie. Sama niestety byłam świadkiem utopienia się dwóch jeży w oczku wodnym u sąsiada, gdyż miało one zbyt strome, dodatkowo pokryte śliską folią brzegi.

Psy a nawet koty mogą stanowić zagrożenie dla jeży. Jeśli domowi pupile biegają po ogrodzie, jeże mogą stracić ochotę na przebywanie w nim. Wynika to nie tylko z poczucia zagrożenia, ale także dlatego, że jeże lubią ciszę w ciągu dnia, kiedy śpią, a szczekający pies może je skutecznie odstraszyć hałasem.

Jeż jest samotnikiem i lubi spokój

Jeśli jeż wybierze nasz ogród na swój dom, nie ingerujmy w jego egzystencję. Nie dokarmiajmy go, w naszym ogrodzie znajdzie wystarczająco dużo pożywienia jedząc owady, ślimaki i dżdżownice, korzysta także z padliny małych zwierząt takich jak ptaki, gryzonie czy płazy.

Nie bierzmy jeża na ręce czy do domu, pamiętajmy, że w Polsce jeże są pod ścisłą ochroną.

Jeśli naszym zdaniem jeż potrzebuje pomocy, zwróćmy się do odpowiednich służb nim podejmiemy jakiekolwiek kroki. Informacje na temat ochrony jeży oraz możliwości udzielenia im pomocy możemy znaleźć na stronie Polskiego Stowarzyszenia Ochrony Jeży www.naszejeze.org.

 

 

 

 

 

 

 

Zapisz

Hodowla ziemniaków w pojemnikach – workach i donicach

Dlaczego warto hodować ziemniaki?

Ziemniaki są roślinami niemal doskonałymi. Posiada zdolność rozwoju nawet w  najbardziej niesprzyjających warunkach a do tego dają większy plon i więcej kalorii na hektar uprawianej powierzchni niż jakakolwiek inna roślina użytkowa. Przy tym są bardzo pożywne: stanowią doskonałe źródło witaminy C, białka roślinnego, skrobi, żelaza cynku oraz mikroelementów, do tego są całkowicie pozbawione tłuszczu. Warto wiedzieć, że najwięcej witamin mają ziemniaki tuż po wykopkach, im dłużej “leżą”, tym mnie witamin C w nich znajdziemy. Ziemniaki możemy oczywiście kupić praktycznie wszędzie, lecz nie wiemy nic o warunkach ich hodowli czy przechowywania. Jeśli chcemy świadomie się odżywiać, alternatywą jest hodowla ziemniaków w pojemnikach.

Ziemniaki z własne, balkonowe hodowli będą na pewno lepiej smakować
Ziemniaki z własnej balkonowej hodowli będą na pewno smakować lepiej niż kupne

Hodowla ziemniaków  na balkonie.

Jak się przygotować ? Aby hodować ziemniaki wcale nie trzeba dysponować hektarami ziemi. Samodzielna hodowla ziemniaków może nam przynieść sporo korzyści.  Aby rozpocząć hodowlę wystarczy duża donica, worek lub nawet pudło kartonowe. Ziemniaki z powodzeniem można hodować ziemniaki w pojemnikach, na tarasie lub balkonie. Ciekawostką jest, że ziemniaków wcale nie trzeba hodować w ziemi, równie dobrze możemy je sadzić w słomie.

Do swojej hodowli wybrałam samodzielnie zrobioną donicę. Wynik nie był aż tak udany, jak na zdjęciu, ale spełniała swoje zadanie :).

Samodzielnie wykonana doniczka do hodowli ziemniaków
Samodzielnie wykonana doniczka do hodowli ziemniaków

Jak hodować ziemniaki w pojemnikach?

Kiedy już wybierzemy pojemnik i sposób sadzenia, wybieramy sadzeniaki. Dobrze wybrać odmianę wczesną, na przykład Lord czy Denar, ja wybrałam ziemniaki ekologiczne, kupione w sprawdzonym sklepie. Ziemniaki zostawiamy w cieple, aż puszczą kiełki. Kiedy kiełki mają 2-3 cm cm sadzeniaki możemy wysadzić do wybranych pojemników. Ziemniaki sadzimy dość wcześnie; koniec marca, początek kwietnia będzie dobrym terminem. Ważne, żeby ziemia, w której sadzimy ziemniaki nie była zbyt zimna, powinna mieć przynajmniej 5-6 stopni. Sadzeniaki umieszczamy na kilkucentymetrowej warstwie ziemi i przysypujemy jedynie do zakrycia kiełków i bulw. Kiedy pędy przebiją się przez ziemię, znów dosypujemy ziemi, tak aby je pokryć. Ziemi dosypujemy tak długo, aż osiągniemy szczyt pojemnika. Zabieg dosypywania ziemi ma na celu zwiększenie ilości młodych bulw. Kiedy osiągniemy szczyt pomnika, zostawiamy rośliny w spokoju aby rosły.

Dbamy o rośliny podlewając je regularnie, lecz niezbyt nadmiernie, tak aby ziemia pozostała tylko wilgotna. Podlewanie ma szczególnie duże znaczenie w momencie zawiązywania nowych bulw, kiedy rośliny będą miały za mało wody, nasz zbiór nie będzie zbyt imponujący.

Zbiór ziemniaków wyznacza pora kwitnienia roślin. Od tego momentu można podbierać młode ziemniaczki, co jest szczególnie łatwe, gdy ma się ażurową donicę wykonaną samodzielnie:) 

Zbiór młodych ziemniaczków z hodowli donicowej

Kiedy rośliny przekwitną a następnie cała roślina zżółknie, należy zaprzestać podlewania. Warto odczekać jeszcze tydzień by dać skórce ziemniaków stwardnieć, następnie przystąpić do zbiorów.

Uwaga na koniec. Ziemniaki mają duże zapotrzebowania pokarmowe, dlatego ziemia musi być zasobna w składniki odżywcze. Moje osobiste podeście jest takie, że hodując żywność samodzielnie, staram się maksymalnie ograniczyć lub wręcz wyeliminowywać chemię. Dlatego do moich ziemniaczków stosuję gnojówkę z pokrzyw i mleczu, co prawda śmierdzi okrutnie ale rośliny ją lubią 🙂

Smacznego !

 

 

 

 

 

 

 

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Hotel dla owadów czyli pomagamy pożytecznym zwierzętom

Dlaczego w ogóle warto pomagać owadom?

Jesteśmy coraz bardziej świadomi naszej odpowiedzialności za otaczające nas środowisko, w szczególności za zwierzęta, bez których nasza egzystencja byłaby poważnie zagrożona. Do takich zwierząt bez wątpienia zaliczają się owady. Tylko w Europie 84% z 264 gatunków roślin uprawnych jest zapylanych przez zwierzęta a 4000 odmian warzyw istnieją dzięki zapylania przez pszczoły. W skali Świata aż 75 % roślin uprawnych uzależnionych jest od zapylaczy.   Z raportu Greenpeace wynika, że  w 2015 roku wartość produkcji rolnej w Polsce byłaby o ponad 4 mld zł niższa, gdyby zapylanie przez pszczoły było niemożliwe.

Naturalnych schronień owadów ubywa wraz z rozwojem rolnictwa, przemysłu, rozrastaniem się miast i wsi. Zapylacze giną nie tylko na skutek powszechnego stosowania pestycydów oraz nawozów sztucznych ale także monokulturowych upraw, które mocno ograniczają bioróżnorodność.

Jednym z elementów walki o zachowanie jak największe liczby pożytecznych owadów jest tworzenie im nowych siedlisk w miejsce tych, które w wyniku działalności człowieka zostały zniszczone. Dlatego właśnie coraz większą popularnością cieszą się hotele dla owadów,  pojawiają  się nie tylko w przydomowych ogrodach i na balkonach ale i w parkach oraz na miejskich skwerach.

Czym jest hotel dla owadów?

Hotele służą za schronienie sporej rzeszy różnorodnych owadów oraz dają im możliwość budowy gniazd, szczególnie podczas zimy. Do budowy hotelu powinny zostać użyte naturalne materiały, takie jak drewno, szyszki, trzcina, cegły, glina, suche liście, słoma.  Materiały i rozmiary budowli zależą od wymagań owadów, jakie chcemy się zwabić.

hotel dla owadów
Hotel dla owadów w którym schronienie znajdą biedronki, dzikie pszczoły i skorki

Gośćmi naszego hotelu mogą zostać:

Dzikie pszczoły

W bambusowych rurkach znajdzie się miejsce dla kokonów dzikich pszczół. O ich szczególnej roli w procesie zapylania niech świadczy fakt, że spośród 100 roślin, które dostarczają 90% światowej produkcji żywności, 71 jest zapylanych głównie przez dzikie pszczoły.

Motyle

W wąskich zakamarkach hotelu miejsce na odpoczynek znajdą motyle. Choć w znacznie mniejszym  stopniu niż pszczoły, także i one przyczyniają  się do zapylania roślin.

Owadzie służby sanitarne

Wśród suchych patyków, słomy i liści chętnie zamieszkają złotooki, skorki i biedronki, których przysmakiem są mszyce oraz inne szkodniki roślin.

Skąd wziąć hotel dla owadów?

Hotel możemy zbudować sami. Do budowy hoteli warto użyć materiałów naturalnych. W słomie i siane znajdą schronie złotooki, biedronki preferują suche liście i szyszki, w pustych łodygach trzciny oraz bambusa chętnie gniazdo zbudują murarki. W domkach z gliny chętnie zamieszkają rzadziej obecnie spotykane pszczoły porobnice. Z nawierconych gałęzi i drewnianych klocków a także z cegieł dziurawek chętnie skorzystają inne dzikie pszczoły.

Wielkość i forma hotelu zależy tylko od naszej pomysłowości i chęci. Najprostszy hotel możemy zbudować wiążąc sznurkiem w pęczki łodygi bambusa.

Bambusowy domek dla pszczół. Źródło Pinterest
Bambusowy domek dla pszczół, źródło Pinterest

Do budowy hotelu możemy użyć materiałów pochodzących z recyklingu, takich jak elementy lub wręcz całe euro palety (ważne aby nie były zaimpregnowane środkami chemicznymi).

domek dla pszczół euro palet
Domek dla pszczół z elementów euro palet, źródło Pinterest

Prostym a jednocześnie piękny hotel można wykonać z drewnianych plastrów.

Pomysłowy i piękny owadzi hotel
Pomysłowy i piękny owadzi hotel, źródło Pinterest

Pamiętajmy, że nawet najbardziej fikuśny hotel nie znajdzie amatorów, jeśli nie zadbamy o to, by pożywienie dla jego gości znajdowało się w jego najbliższym otoczeniu.  Hotel powinien zatem stanąć pośród zieleni, w pobliżu kwiatów oraz szczególnie lubianych, pięknie kwitnących ziół takich jak oregano, szałwia, tymianek, hyzop. Hotel stawiamy słonecznym i zacisznym miejscu, najlepiej osłoniętym od wiatru i deszczu.

Jeśli nie macie czasu lub ochoty budować samodzielnie hotelu a zależy Wam na losie owadów, możecie wybierać  w szerokim asortymencie domków dla pożytecznych owadów 🙂

Na koniec zachęcam do zapoznania się ze szczegółowymi danymi na ten temat zagrożonych wyginięciem owadów na stronie Programu Środowiskowego Organizacji Narodów Zjednoczonych 

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Czyszczenie budek lęgowych

Ostatni dzwonek na czyszczenie budek lęgowych

Zgodnie z obowiązującym prawem budki można czyścić jedynie w okresie od 16 października do końca lutego. Decydując się na umieszczenie budki, również we własnym ogrodzie, musimy mieć świadomość, że poza wspomnianym okresem podlega ona prawnej ochronie. Z początkiem marca na połowie października skończywszy, budka jest traktowana jako siedlisko i podlega ochronie. Aby nie zakłócać ptakom miru domowego, nie należy w okresie ochronnym budek ściągać 😉

Pora przygotować mieszkanie dla nowych lokatorów :)
Pora przygotować mieszkanie dla nowych lokatorów.

Dlaczego należy czyścić budki lęgowe?

Budki należy czyścić przede wszystkim ze względów higienicznych. W starych gniazdach mogą znajdować się pasożyty, który stanowią zagrożenie dla młodych ptaków. Poza tym, większość ptaków w budkach lęgowych buduje gniazda, gdyby budowały kolejne gniazdo na zeszłorocznym, wówczas drapieżniki miałyby ułatwiony dostęp do młodych, bo te znalazłyby się bliżej otworu wlotowego. Ponadto, ptaki mniej chętnie zasiedlają budki, w których znajduje się dużo zalegającego materiału ze starych gniazd, a przecież chcemy by nasze domki dla ptaków zostały zamieszkane, prawda?

Jak czyścić ptasie domki?

Przede wszystkim należy odpowiednio zabezpieczyć siebie. Do czyszczenie budek należy ubrać rękawiczki oraz maseczkę na twarz, zabezpieczy nas to przed patogenami, które mogą znajdować się w starym gnieździe.

Po przywdzianiu odpowiedniego stroju przystępujemy do pracy:) Porządne budki powinny dawać możliwość otworzenia ich od tył lub od góry. Czasami także frontowa ściana domku daje się otworzyć. Z domku wymiatamy (dobra będzie szczotka o sztywnym włosiu) pozostałości gniazda, pióra oraz ewentualne odchody. Takie zabiegi powinny w zupełności wystarczyć, nie używamy do nich żadnych środków chemicznych.

Ptasie domki są narażone na niszczące działanie czynników zewnętrznych oraz samych ptaków, czyszczenie budek jest więc także okazją do ich renowacji.

Czyszczenie budek lęgowych, zniszczone budki wymieniamy na nowe
Czyszczenie budek lęgowych, zniszczone budki wymieniamy na nowe

Jeśli okaże się, że zniszczenia nie dadzą się naprawić, warto przed sezonem zaopatrzyć się w nową budkę.

 

 

 

 

 

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Wieszamy budki lęgowe dla ptaków

Po co wieszać budkę lęgową?

Budki lęgowe
Budki lęgowe mogą mieć przeróżne, często fantazyjne formy.

Wieszanie budek lęgowych ma na celu stworzenie ptakom miejsc do założenia gniazda, szczególnie gdy w okolicy zostały zniszczone naturalne miejsca bytowania ptaków, na przykład na skutek rozbudowy infrastruktury miejskiej. Poza tym, wieszając budki lęgowe blisko swojego miejsca zamieszkania zapewniamy sobie miłe towarzystwo ptasich przyjaciół.

Kiedy jest właściwy czas na powieszenie budki?

Budki możemy wieszać w ciągu całego roku, ale najlepszy jednak okres to czas od jesieni do końca zimy, czyli teraz 🙂 Im szybciej ptaki szukając jesienią i zimą bezpiecznych miejsc do snu znajdą naszą budkę, tym większa szansa, że do wiosny się zadomowią.

Na co warto zwracać uwagę wybierając budki lęgowe?

Ważne, żeby budki lęgowe wykonane były z właściwych materiałów.  Odpowiednie materiały to materiały naturalne, takie jak drewno czy wodoodporna sklejka.  Ponadto zwracamy uwagę, dla jakiego ptaka przeznaczone jest dana budka, jej wielkość, rodzaj oraz średnica wlotu przeznaczona jest bowiem dla konkretnych gatunków ptaków.

Generalnie budki lęgowe możemy podzielić na półotwarte i zamknięte odpowiedniki dziupli. Skrzynki półotwarte zasiedlają muchołówka szara, rudzik, pliszka siwa, zamknięte wybierają sikory, kowaliki, mazurki i wróble.

Koniecznie zwróćmy uwagę, czy budka ma patyczek przy otworze wlotowym- jeśli ma, wybierzmy inną budkę. Patyczek jest nie tylko nieprzydatny, ptaki bowiem radzą sobie doskonale czepiając się pazurkami otworu wlotowego, ale może posłużyć drapieżnikowi do dostania się do jaj/młodych znajdujących się w budce.

Jeśli chcemy wykonać budkę samodzielnie, koniecznie kierujmy się wytycznymi umieszczonymi na stronach poświęconych ochronie ptaków, na przykład tu

Gdzie i jak powiesić budkę?

Budkę należy powiesić w zacisznym, rzadko uczęszczanym przez ludzi, zacienionym miejscu. Wysokość, na której należy powiesić skrzynkę zależy od miejsca- jeśli mamy pewność, że budka nie zostanie zniszczona, można powiesić ją niżej, zazwyczaj wieszamy na wysokości  2m-4 m, otworem wlotowym w kierunku wschodnim.

Ważna jest odległość między budkami lęgowymi, w większości przypadków powinniśmy zachować odstęp około 30m.

Budki wieszamy na drzewach, zawsze poniżej korony drzewa, ale także na żywopłotach, krzewach, budynkach i słupach.

Ptasie mieszkanka powinniśmy przymocować gwoźdźmi, które nie skorodują pod wpływem czynników zewnętrznych. Do skrzynki najlepiej przybić listwę, a samą listwę przymocować do drzewa za pomocą dwóch gwoździ (dwóch poniżej i dwóch powyżej skrzynki).

Mam nadziej, że powyższe porady sprawią, że już wkrótce będziecie cieszyć się ptasim towarzystwem.

Opracowano na podstawie materiałów Fundacji Dziupla Inicjatyw Przyrodniczych

 

 

 

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Recykling w bloku czyli co zrobić z obierkami?

Recykling-po co segregować odpady ? 

Segregacja odpadów ma same zalety, nie dość, że płacimy mniej za wywóz śmieci, to przede wszystkim oszczędzamy surowce naturalne. Nasze odpady nie trafiają w całości na wysypisko, przetworzone surowce zostaną ponownie wykorzystane. Recykling jest jedną z najważniejszych metod ochrony środowiska naturalnego, przede wszystkim ze względu na zasięg. Wszyscy produkujemy śmieci w olbrzymich ilościach, a przy odpowiednim nimi gospodarowaniu możemy wpuścić w drugi obieg nawet 90-95 % naszych odpadów.

Prawie wszystkie nasze odpadki możemy poddać recyklingowi. Sprawa wydaje się łatwa jeśli idzie o szkło, plastik czy papier, bo od jakiegoś czasu na praktycznie każdym osiedlu znajdziemy pomniki do segregacji tych odpadów. Co jednaka zrobić z odpadami organicznymi kiedy brak pojemnika na odpady zielone? Tym bardziej, że odpadki biologiczne stanowią ok. 70% naszych domowych śmieci.

Kompost, czyli złoto ogrodników

Oczywiście każdy zapalony ogrodnik pomyśli od razu o kompoście, ale nie wszyscy mają to szczęście i posiadają własny kompostownik. Odkryłam jednak, że istnieją kompostownik ogólnodostępne, do których możemy wrzucać nasze odpadki. Co możemy poddawać recyklingowi? Obierki warzywne i owocowe, ogryzki fusy po kawie i herbacie, skorupki jajek, ziemię z upraw doniczkowych oraz resztki roślin ozdobnych (bez objawów chorób), popiół drzewny.  Pamiętajmy przy tym, żeby nie wrzucać do kompostownika owoców lub warzyw z objawami chorób, resztek mięsa i kości, skórek owoców cytrusowych (obniżają aktywność mikroorganizmów).  Jak widzicie, całkiem spore części naszych odpadków możemy się pozbyć w sposób pożyteczny 🙂

Gdzie szukać otwartych  kompostowników?

Wszelkie informacje na temat otwartych kompostowników znajdziecie na stronie  oddam odpady. Na stronie znajdziecie także wiele ciekawych porad dotyczących recyklingu i odpadów, między innymi co zrobić z przeterminowanymi lekami.

Zastanawiacie się zapewne jak zbierać odpady organiczne by nie zepsuć sobie atmosfery w domu? 🙂 W takim przypadku rozwiązaniem będzie kompostownik kuchenny, jest to zamykany pojemnik wykonany z materiały odpornego na erozję posiadający filtr  węglowy, który nie pozwoli nieprzyjemnym zapachom wydostać się na zewnątrz.

Kuchenny kompostownik pozwoli na bezproblemowy recykling resztek kuchennych
Kuchenny kompostownik pozwoli na bezproblemowy recykling resztek kuchennych

W pojemniku możemy gromadzić odpady do momentu, dopóki nie wybierzemy się do kompostownik.

Podsumowując, pełen recykling w bloku może nie jest najłatwiejszy, ale zdecydowanie możliwy 🙂

 

 

 

 

 

 

 

 

Świąteczne ciasteczka DIY dla …ptaków

Ciasteczka dla ptaków?  Tak !

Święta zbliżają się wielkimi krokami 🙂 Szykujemy się do nich szukając dla bliskich wymarzonych prezentów, przygotowując potrawy na wigilijną wieczerzę, piekąc ciasta i pierniki.

Tymczasem na dworze robi się coraz chłodniej, nie możemy więc zapomnieć o naszych skrzydlatych przyjaciołach. Dla nich także możemy przygotować świąteczne ciasteczka 🙂

Ciasteczka, które zrobiłam składają się z raptem kilku składników i nie wymagają dużo pracy. Dostarcza ptakom energii i składników niezbędnych do przetrwania mrozów.

Niezbędne składniki ciasteczek dla ptaków

Do przygotowania ciasteczek potrzebujemy:

  • kostki smalcu;
  • około pół kilograma zimowej mieszanki nasion dla ptaków;
  • kopiastej łyżki żelatyny rozpuszczonej w małej ilości gorące wody;
  • foremek do ciastek;
  • wstążeczki lub sznurka;
  • plastikowej słomki do napojów.

Uwaga do smalcu, wybierajcie smalec bez dodatków typu skwarki czy cebula. Okazuje się, że to nie takie łatwe, trochę nachodziłam nim taki znalazłam 🙂

Przygotowania do tworzenia ciasteczek dla ptaków
Przygotowania do tworzenia ciasteczek dla ptaków

Smalec przekładamy do garnuszka i rozpuszczamy na małym ogniu, dodajemy mieszankę nasion, żelatynę rozpuszczoną w małej ilości gorącej wody i mieszamy.

Mieszanka ciasteczkowa ciasteczka dla ptaków
Mieszanka ciasteczkowa na ciasteczka dla ptaków

Kiedy masa trochę przestygnie i zacznie tężeć przekładamy ją do foremek. Najlepsze będą foremki silikonowe, ciasteczka łatwo z nich wychodzą. W masę wkładamy przyciętą słomkę do napojów, kiedy będzie zastygać, w miejscu po słomkach powstaną dziurki, przez które będziemy mogli przeciągnąć wstążeczki-zawieszki.

Ciasteczka dla ptaków, jeszcze w foremce
Ciasteczko jeszcze w foremce

Masa ciasteczkowa zastyga w kilka godzin, foremki z ciasteczkami na ten czas należy odstawić w chłodne miejsce. Kiedy uznamy, że ciasteczka są już wystarczająco twarde, delikatnie usuwamy z nich słomki i wyciągamy z foremek gotowy “wypiek”. Teraz pozostało nam już tylko przewleczenie wstążeczek, żeby nasze ciasteczka można było zawiesić.

Ciasteczka dla ptaków zawieszamy w ogrodzie na tarasie czy na balkonie. Na pewno w krótkim czasie zostaną odkryte przez skrzydlatych głodomorów, którzy docenią ich smak:)

Zwróćcie uwagę, że smalec dodatnich temperaturach będzie się topił, nie wieszajcie więc ciasteczek w nasłonecznionym miejscu.

Ciasteczka dla ptaków w pełnej krasie :)
Ciasteczka dla ptaków w pełnej krasie 🙂
I jeszcze  jedno ujęcie
I jeszcze jedno ujęcie

Zrobienie ciasteczek jest na tyle łatwe, że możemy do pomocy przy ich przygotowywaniu zatrudnić dzieci. Wspólne przygotowywania ciasteczek zapewni nam nie tylko niezłą zabawę, ale ma także aspekt edukacyjny 🙂

Zapisz

Zapisz

Jak dokarmiać ptaki by pomagać a nie szkodzić

Dokarmianie ptaków- czy to konieczne?

Sikora podczas posiłku
Bogatka podczas posiłku

Ochrona naszych skrzydlatych przyjaciół leży nie tylko w interesie ptaków ale i naszym. Obserwacja ptaków przynosi dużo satysfakcji a ich śpiewy umilają nam czas, jednak przede wszystkim są one naszymi sprzymierzeńcami w walce ze szkodnikami roślin.

Ze względu na postępującą urbanizację, ptaki mają problemy nie tylko ze znalezieniem miejsca do zakładania gniazd ale i ze zdobywaniem pokarmu. Zarówno w kwestii schronienia, jak i pożywienia możemy im pomóc w naszym własnym ogrodzie.

Kiedy pomoc jest potrzebna?

dokarmnianie ptaków

Naszej pomocy ptaki potrzebują najbardziej zimą i wiosną, ale zapewniając im pokarm w pozostałych porach roku roku zwiększamy ich szansę na przetrwanie okresów niedoboru żywności, które mogą  wystąpić niezależnie od sezonu. Jeśli czasowy niedobór żywności pojawi się w okresie lęgowym, dodatkowe pożywienie może mieć decydujące znaczenie dla przetrwania młodych. W związku z powyższym Brytyjskie Towarzystwo Ochrony Ptaków (RSPB ) zaleca dokarmianie ptaków cały rok.

Dokarmianie ptaków zimą i wiosną

W tym najtrudniejszym dla ptaków okresie dokarmiajmy je przede wszystkim regularnie, najlepiej dwa razy dziennie. Rutyna ma tu bardzo duże znaczenie, ponieważ ptaki przyzwyczają się do miejsca i pór karmienia. Jeśli nie znajdą pożywienia w porze karmienia, mogą opuścić nasz ogród by szukać go w innym miejscu.

W okresie zimowo-wiosennym ptaki potrzebują pokarmu wysokoenergetycznego, o wysokie zawartości tłuszczu. Warto wybierać  specjalne zimowe mieszanki nasion lub kule tłuszczowe, można także wywiesić dla ptaków niesolony boczek lub słoninę. Jeśli wybierzecie kule tłuszczowe sprzedawane w nylonowej siatce, dla bezpieczeństwa ptaków wyciągniecie kule z siatki- ptaki mogą niechcący spożyć kawałek nylonu lub zaplątać w siatkę nóżki.

Pamiętajmy aby usuwać niezjedzone resztki pokarmu a także o regularnym czyszczeniu karmnika.

Aby nasz ogród był przyjazny ptakom i zapewniał im pożywienie również w zimowe miesiące, warto posadzić rośliny, których owoce ptaki lubią. I tak możemy posadzić cis pospolity, cis pośredni, ligustr pospolity, bez czarny, dziką różę, dereń jadalny czy głóg.

 

ptak-jesien

Dokarmianie ptaków latem i jesienią

W cieplejszym okresie lata i jesieni ptaki potrzebują pokarmu bogatego w białko. Nie stosujmy więc w tym czasie pokarmu o wysokie zawartości tłuszczu, tym bardziej, że w wysokich temperaturach będzie on szybko jełczał.  Dobrym wyborem w cieplejszych porach roku będą nasiona słonecznika, owoce jak jabłka, gruszki i śliwki. Można także podawać ptakom surowe płatki owsiane i gotowany ryż. Unikać należy mleka i jego przetworów, ponieważ ptaki nie go nie trawią.

Pamiętamy, że w okresie letnim i jesiennym ptaki owadożerne skutecznie pomagają nam w walce z szkodnikami roślin. Dzięki tej pomocy możemy zminimalizować użycie chemicznych środków ochrony roślin- wyjdzie nam to tylko na zdrowie a przy tym zapewni ptakom pożywienie.

 

 

 

 

 

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Zapisz