Kategorie

Karma dla ptaków i innych dzikich zwierząt 

na stronę
Pokazuje 1 - 12 z 14 elementów
Pokazuje 1 - 12 z 14 elementów
Karma dla ptaków i innych dzikich zwierząt

Karma dla ptaków zimujących

By ułatwić ptakom przetrwanie najchłodniejszych miesięcy roku, warto zaopatrzyć się w specjalną karmę dla ptaków zimujących. To znacznie lepsza alternatywa dla chleba, który nie tylko szybko pleśnieje, lecz prowadzić może również do rozwoju groźnej choroby układu pokarmowego, jaką jest kwasica. Co powinna zawierać idealna karma dla ptaków? Jakie nasiona dla ptaków są najlepsze? W tego typu mieszance znajdować może się między innymi słonecznik, którym chętnie zajadają się między innymi sikorki. Najlepszym rozwiązaniem w tym przypadku będą nasiona dla ptaków pod postacią czarnego słonecznika. Karma zimowa dla dzikich ptaków zawierać może także proso. Żywią się nim między innymi wróble, zięby oraz mazurki. W składzie karmy dla ptaków zimujących bardzo często znaleźć można również nasiona rzepiku i rzepaku, które to zawierają bardzo dużo białka i tłuszczu. Inne dobre nasiona da ptaków na zimę to między innymi len, proso czerwone oraz białe, kukurydza, pszenica czy jęczmień.

Pokarm dla wiewiórek

Pokarm dla wiewiórek to produkt, w który warto zaopatrzyć się w szczególności w sezonie jesienno — zimowym, kiedy to zwierzęta te mają utrudniony dostęp do pokarmu. Jaki jest idealny pokarm dla wiewiórki? Chętnie żywi się ona między innymi szyszkami, pędami sosny, orzechami laskowymi, orzechami włoskimi oraz marchewkami. Pokarmem dla wiewiórek nigdy nie powinny być sztuczne, słone i słodkie przekąski, jak chipsy czy orzechy w czekoladzie. Zwierzęta te najlepiej dokarmiać sporadyczne, z zachowaniem odpowiedniej odległości.

Ziarna dla ptaków

Zima to ciężki okres dla ptaków. Przylatują one wówczas do ogrodów w poszukiwaniu pokarmu. W miastach najczęściej spodziewać można się wróbli, gołębi, sikor bogatek i modrych, kosów, srok oraz mazurków, a poza ich granicami — sójek, gili, dzięciołów, trznadli oraz jemiołuszek. Ziarna dla ptaków należy zacząć podawać wówczas, gdy pokrywa śnieżna jest na tyle duża, że skutecznie utrudnia im żerowanie. Najlepsze ziarno dla ptaków na zimę to takie, które powstało na bazie naturalnych, nieprzetworzonych produktów. Powinno być ono świeże i pochodzić z pewnego źródła. Jakie ziarno dla ptaków najlepiej kupić? Podawać można im między innymi słonecznik. Żywią się nim niemalże wszystkie gatunki, w tym sikory oraz łuszczaki. Na sklepowych półkach warto rozglądać się za tak zwanym czarnym słonecznikiem. Jest on drobny i posiada delikatną skorupkę. W karmniku umieścić można również ziarno dla ptaków dzikich, jakim jest proso. Chętnie korzystać będą z niego mazurki, wróble, dzwońce oraz zięby. Tym, co je wyróżnia jest charakterystyczne, owalne, drobne ziarno. Dobre ziarna dla ptaków zimujących to również rzepik oraz rzepak. Zawierają one bardzo dużo białka oraz tłuszczu. Te ziarna dla ptaków na zimę cieszą się największą popularnością wśród łuszczaków. W skład mieszanki dla dzikich ptaków wchodzić mogą także orzechy laskowe, ziemne oraz włoskie. Skutecznie zwabią one sikory oraz ptaki krukowate.


Jakie ziarna dla ptaków wybrać?

Jakie ziarna dla ptaków na zimę sprawdzą się najlepiej? Nie mogą być one nieświeże, wilgotne, solone ani przyprawione. Aby ochronić je przed zamakaniem, najlepiej zaopatrzyć się w karmnik ze spadzistym daszkiem. Powinien być on zawieszony stosunkowo wysoko, w miejscu osłoniętym od deszczu i wiatru, z dala od drapieżników. W jakie ziarna dla ptaków warto się zaopatrzyć? Dzikie ptaki powinno się dokarmiać gotowymi mieszankami dedykowanymi konkretnym gatunkom, takim jak wróble, sikory czy zięby. Dzięki temu można mieć pewność, że ich skład został starannie dobrany do ich indywidualnych potrzeb i upodobań, dostarczając wszystkich niezbędnych składników odżywczych. Przy bardzo niskich temperaturach najlepiej sprawdzają się ziarna oleiste, które dostarczają ptakom dużo kalorii. Poza nasionami, w karmniku mogą się znaleźć również kawałki jabłek, owoce cisa, słonina czy smalec. Ptaków nie powinno się natomiast karmić chlebem — podawany w nadmiarze wywołuje chorobę przewodu pokarmowego, jaką jest kwasica.



Czytaj również na blogu: