Jeż w ogrodzie – domek, pokarm, sen zimowy i Wasze pytania!

Jak przygotować swój ogród na wizytę jeży?

Ogród przyjazny jeżom powinien być możliwie naturalny. Jeże są wrażliwe na chemiczne środki ochrony roślin, dlatego, jeśli chcemy gościć u siebie jeże, starajmy się stosować jedynie naturalną ochronę. Same jeże są naszymi sprzymierzeńcami w walce ze szkodnikami-owadami i ślimakami.  Aby zapewnić jeżom schronienie, warto w ogrodzie zostawić naturalny kawałek ogrodu, sterta suchych gałęzi i liści powinna przypaść jeżowi do gustu. Jeże na schronienie mogą wybrać pryzmę kompostową, uważajmy zatem podczas przerzucania roślinnych resztek aby nie zrobić krzywdy niespodziewanemu mieszkańcowi.
Czytaj dalej Jeż w ogrodzie – domek, pokarm, sen zimowy i Wasze pytania!

Co jedzą sikorki? Czym dokarmiać je zimą?

Co jedzą sikorki? Czym dokarmiać je zimą?

Sikorki ogólnie jedzą głównie owady, larwy oraz nasiona. Dokarmiać sikory możemy przede wszystkim naturalnym pokarmem. Jak wygląda sikorka? To zależy, w Polsce występują bowiem sześć różnych gatunków sikorek. Możemy u nas spotkać sikorę ubogą o skromnym, brązowoszarym ubarwieniu, która preferuje lasy podmokłe i gniazduje w naturalnej dziupli lub budce lęgowej. Jest gatunkiem, którego liczebność się niestety zmniejsza. Bardzo podobnym do sikory ubogiej gatunkiem jest czarnogłówka.
Czytaj dalej Co jedzą sikorki? Czym dokarmiać je zimą?

Ptaki zimujące w Polsce, jakie to gatunki i jak można im pomóc?

Jakie gatunki ptaków zimują w Polsce?

Każde dziecko wie, że bociany na zimę wylatują do ciepłych krajów, ale czy znacie ptaki zimujące w Polsce? Jest ich trochę, w poniższym artykule postaramy się przybliżyć Wam sylwetki ptaków które zostają na zimę  w Polsce. Mamy nadzieję, że  zdjęcia i nazwy ptaków zimujących w Polsce pozwolą Wam lepiej je poznać.
Czytaj dalej Ptaki zimujące w Polsce, jakie to gatunki i jak można im pomóc?

Pszczoły dzikie a miodne

Dzikie pszczoły i pszczoły miodne – co je różni?

Pszczoły kojarzą nam się głównie z produkcją miodu. Tymczasem ich zadania są dużo bardziej złożone. Dzięki temu, że pszczoły zapylają rośliny, mamy co jeść. Zapylaniem zajmują się wszystkie rodzaje pszczół, jednak nie wszystkie produkują miód. Czytaj dalej Pszczoły dzikie a miodne

Jeż w ogrodzie, jak zwabić tego pożytecznego gościa?

Dlaczego warto pomagać jeżom?

Jeże potrzebują stosunkowo dużego terytorium by funkcjonować. Szczelnie ogrodzone ogrody, sprawiają, że mogę mieć problem ze znalezieniem terenów łowieckich i miejsc do gniazdowania. Otwórzmy więc ogród dla jeży, tym bardziej, że na obecności tych pożytecznych ssaków powinno nam zależeć. Jeż z dużym apetytem pałaszuje szkodniki, takie jak ślimaki i owady, zwłaszcza chrząszcze wśród których dużo jest szkodników, nie powodując przy tym żadnych szkód w ogrodzie. Czytaj dalej Jeż w ogrodzie, jak zwabić tego pożytecznego gościa?

Jak zachować czystość i porządek podczas prac w ogrodzie?

 

Jak zachować czystość i porządek podczas prac w ogrodzie?

Praca w ogrodzie to dość brudne hobby – ziemia, nawóz, resztki roślin. I chociaż uwielbiamy podziwiać piękno naszego ogrodu z wnętrza domu, to wolelibyśmy jednak, aby ta mniej przyjemna część ogrodniczej pasji, pozostała na zewnątrz. Czytaj dalej Jak zachować czystość i porządek podczas prac w ogrodzie?

Dlaczego warto mieć poidełko dla ptaków w ogrodzie?

Poidło dla ptaków – dlaczego warto postawić je w swoim ogrodzie?

 

Wysokie temperatury nie tylko nam dają w kość, także dziko żyjące zwierzęta są narażone na odwodnienie i przegrzanie.  Wraz z rozbudowywaniem się miast ubywa naturalnych zbiorników wodnych, zwierzęta mają zatem coraz miej miejsc, w których mogą zaspokoić pragnienie czy się ochłodzić.  Ptaki, których pokarm często składa się z suchych nasion potrzebują wody szczególnie mocno, większość małych ptaków musi pić dwa razy dziennie. Czytaj dalej Dlaczego warto mieć poidełko dla ptaków w ogrodzie?

Designerskie narzędzia i akcesoria ogrodowe!

Designerskie narzędzia i akcesoria ogrodowe! 

Narzędzia ogrodnicze i akcesoria ogrodowe-jakie wybrać?

Narzędzia ogrodnicze muszą być wykonane z wysokiej jakości materiałów, jest  to podstawą ich żywotności i solidności. Narzędzia mające kontakt z ziemią i wodą mogą szybciej korodować o ile nie są wykonane ze stali hartowanej mogą się niszczyć i korodować. Czytaj dalej Designerskie narzędzia i akcesoria ogrodowe!

Nietoperze w ogrodzie- dlaczego warto zaprosić nietoperza do swojego ogrodu?

Dlaczego nietoperze są zagrożone?

Te fascynujące latające ssaki od wieków mieszkają w naszym sąsiedztwie. Kiedyś gnieździły się na strychach czy piwnicach naszych domów lub znajdowały schronienie w dziuplach starych drzew. Nowoczesne domy nie oferują nietoperzom schronienia,  w lasach zaś próżno szukać starych drzew z wygodnymi dziuplami. Czytaj dalej Nietoperze w ogrodzie- dlaczego warto zaprosić nietoperza do swojego ogrodu?