Pszczoły dzikie a miodne

Dzikie pszczoły i pszczoły miodne – co je różni?

Pszczoły kojarzą nam się głównie z produkcją miodu. Tymczasem ich zadania są dużo bardziej złożone. Dzięki temu, że pszczoły zapylają rośliny, mamy co jeść. Zapylaniem zajmują się wszystkie rodzaje pszczół, jednak nie wszystkie produkują miód. To jedna z najważniejszych różnic między dzikimi pszczołami a pszczołami miodnymi. Co jeszcze je dzieli?

Dzikie pszczoły a pszczoła miodna – najważniejsze różnice

Na początku zajmijmy się różnicami w wyglądzie. Jak wyglądają dzikie pszczoły? To złożone zagadnienie, bo poszczególne gatunki mogą znacznie różnić się od siebie wyglądem. Niektóre przypominają trzmiele bądź osy, inne… nawet pszczoły miodne!
Jedną z najbardziej chyba znanych pszczół dzikich jest Murarka ogrodowa, . Ma niewielkie rozmiary i rude włoski

Murarka ogrodowa

Inną – Miesierka różówka, która od spodu odwłoka wyróżnia się pomarańczowym zabarwieniem. Rudoczerwone, gęste włoski ma Pszczolinka ruda. Znacznie większa jest z kolei Makatka zwyczajna, natomiast Koczownica ma typową talię osy, żółto-czarne pasy i brak włosków. Do trzmiela najbardziej podobna jest Porobnica włochatka, a czarnym odwłokiem i rudobrązowym tułowiem odznacza się Pszczolinka wierzbówka. Interesująco wygląda Pszczolinka niebieskawa, której już sama nazwa wskazuje na niebiesko-czarny odwłok. Jeśli chodzi zaś o gatunek bliski z wyglądu pszczołom miodnym, jest to Lepiarka.
Żeby jednak w pełni poznać różnice między dzikimi pszczołami a pszczołą miodną, musimy poznać wygląd również tej ostatniej. Ten gatunek wyróżnia się tzw. koszyczkiem na tylnych odnóżach – to właśnie do niego pszczoła zbiera kwiatowy pyłek. Poza tym pszczoła miodna ma włoski na całym ciele oraz liżąco-gryzący aparat gębowy. Ich wielkość zależy od tego, czy mamy do czynienia z królową (największa), trutniem czy robotnicą (najmniejsza).

Tryb życia pszczół

Dzikie pszczoły w ogrodzie zaczynają pojawiać się o różnych porach w zależności od gatunku. Np. Murarkę ogrodową spotkasz po raz pierwszy pod koniec marca. Pszczolinka ruda lata między kwietniem a czerwcem, a inne dzikie pszczoły do ogrodu przylatują np. w maju i pozostają w nim do pierwszych dni sierpnia (to typowe m.in. dla Makatki). Pszczoły różnią się także miejscem składania jaj, np. Koczownica robi to w innych gniazdach samotnych pszczół. Niektóre pszczoły zbierają nektar z różnych rodzajów roślin, inne specjalizują się w pyłkach z jednego tylko gatunku rośliny.

Które pszczoły dają miód?

Jak ustaliliśmy już na początku, miód dają pszczoły miodne, czyli te, które hodujemy w ulach. Dzikie pszczoły na działce spełniają inne zadanie – zapylają rośliny, które dzięki temu mogą wydawać owoce.

Które pszczoły są zagrożone?

To aż 200 gatunków spośród 470 gatunków żyjących w Polsce! Najbardziej zagrożone są pszczoły dzikie, choć miodne też mogą wyginąć, jeśli czerpią pyłki z upraw skażonych pestycydami.

Jak pomagać dzikim pszczołom?

Dzikie pszczoły wielu osobom nie kojarzą się dobrze. Wydaje się bowiem, że są one niebezpieczne dla człowieka. A jak jest w rzeczywistości? Czy dzikie pszczoły żądlą? Okazuje się, że choć samice posiadają żądła, to nie używają ich w obronie gniazda. Robią to natomiast… pszczoły miodne!
Tak naprawdę my, ludzie, nie powinniśmy bać się pszczół, ale im pomagać. Jak to zrobić?
Przede wszystkim siejmy w naszych ogrodach rośliny miododajne. Jeśli właściwie zaplanujemy wysiew roślin, rożne gatunki pszczół będą miały pożywienie od wczesnej wiosny do późnej jesieni. Poza tym zrezygnujmy z chemicznych środków ochrony roślin na rzecz tych naturalnych oraz naturalnych nawozów. Porzućmy ponadto szkodliwe wypalanie traw, które wcale nie przynosi korzyści roślinności i glebie. Warto także rozstawić w ogrodzie naczynka z wodą (poidła) oraz postawić domki dla pszczół.
Domek-hotel dla dzikich pszczół szczególnie przyda się Murarkom, ale inne gatunki również będą za niego wdzięczne.
Warto wspomnieć, że domki dla pszczół są też piękną ozdobą ogrodu. Nie wierzysz? Sprawdź zatem dostępny w naszym sklepie domek beczka dla dzikich pszczół albo domek kropla dla dzikich pszczół.  Gdyby każdy ogród w Polsce uprawiać z myślą o pszczołach, żyłoby im się znacznie lepiej!

Jeż w ogrodzie, jak zwabić tego pożytecznego gościa?

Dlaczego warto pomagać jeżom?

Jeże potrzebują stosunkowo dużego terytorium by funkcjonować. Szczelnie ogrodzone ogrody, sprawiają, że mogę mieć problem ze znalezieniem terenów łowieckich i miejsc do gniazdowania. Otwórzmy więc ogród dla jeży, tym bardziej, że na obecności tych pożytecznych ssaków powinno nam zależeć. Jeż z dużym apetytem pałaszuje szkodniki, takie jak ślimaki i owady, zwłaszcza chrząszcze wśród których dużo jest szkodników, nie powodując przy tym żadnych szkód w ogrodzie.

Jeż w ogrodzie czuje się bezpiecznie w swoim domku.

Jak przyciągnąć jeża do ogrodu?

Jeże przyciągnie do ogrodu, to co inne zwierzęta: schronienie, pożywienie i woda oraz poczucie bezpieczeństwa.

Zacznijmy od tego, że jeż musi się jakoś do naszego ogrodu dostać, szczelne ogrodzenie może mu to uniemożliwić.

Zapewnij jeżowi wejście do ogrodu
Zapewnij jeżowi wejście do ogrodu

Jeże szukają zacisznych, zarośniętych zakątków naszego ogrodu. Ogród, który chętnie odwiedzą, to ogród naturalny, w którym znajdą się krzewy i drzewa których liści jeże używają podczas budowy gniazda. Żerując w nocy w opadłych liściach jeże szukają także jedzenia. 

Te małe ssaki chętnie budują gniazda w ustronnych miejscach takich jak pryzma kompostowa, stara szopa, sterta gałęzi itp., jeśli więc chcesz gościć jeża, musisz zostawić dla niego jakiś “dziki” skrawek ogrodu. Jeże zamieszkują także chętnie specjalne jeżowe domki, które zapewniają im schronienie przed drapieżnikami. 

Ogród bezpieczny dla jeża

Aby jeż w ogrodzie czuł się bezpiecznie, należy usunąć wszelkie niebezpieczeństwa, które mogą mu zagrażać.

Przede wszystkim nie stosujmy w ogrodzie insektycydów i trutek na ślimaki- jeż żywiący się bezkręgowcami mógłby ulec zatruciu. Bądźmy także szczególnie ostrożni podczas prac ogrodowych takich jak koszenie trawy. Przed przystąpieniem do koszenia zawsze sprawdźmy czy w pobliżu nie ma jeża. Na naszego lokatora musimy także uważać na podjeździe, jeże niestety często stają się ofiarami samochodów.

Psy a nawet koty mogą stanowić zagrożenie dla jeży. Jeśli domowi pupile biegają po ogrodzie, jeże mogą stracić ochotę na przebywanie w nim. Wynika to nie tylko z poczucia zagrożenia, ale także dlatego, że jeże lubią ciszę w ciągu dnia, kiedy śpią, a szczekający pies może je skutecznie odstraszyć hałasem.

Nie bierzmy jeża na ręce czy do domu, pamiętajmy, że w Polsce jeże są pod ścisłą ochroną.

Jeśli naszym zdaniem jeż potrzebuje pomocy, zwróćmy się do odpowiednich służb nim podejmiemy jakiekolwiek kroki. Informacje na temat ochrony jeży oraz możliwości udzielenia im pomocy możemy znaleźć na stronie Polskiego Stowarzyszenia Ochrony Jeży www.naszejeze.org.

Dokarmianie jeży

Nie musimy jeży dokarmiać w okresach dostatku pożywienia, w naszym ogrodzie znajdzie wystarczająco dużo pożywienia jedząc owady, ślimaki i dżdżownice, skorzysta także z padliny małych zwierząt takich jak ptaki, gryzonie czy płazy. Jeśli zdecydujemy się dokarmiać jeże w okresach niedoboru pożywienia, róbmy to tak, aby nie sprawić im kłopotów- podawajmy sprawdzoną karmę lub tolerowane przez jeże pokarmy.   Pamiętajmy przy tym, żeby zachować higienę podczas podawania posiłków oraz podawać je  w odpowiedniej porze-

Informacje dotyczące dokarmiania jeży znajdziemy na stronach zajmujących się rehabilitacją jeży.

 

 

 

 

 

 

Zapisz

Jak zachować czystość i porządek podczas prac w ogrodzie?

 

Jak zachować czystość i porządek podczas prac w ogrodzie?

Praca w ogrodzie to dość brudne hobby – ziemia, nawóz, resztki roślin. I chociaż uwielbiamy podziwiać piękno naszego ogrodu z wnętrza domu, to wolelibyśmy jednak, aby ta mniej przyjemna część ogrodniczej pasji, pozostała na zewnątrz.

Praca w ogrodzie – jak nie wnosić jej do domu?

Z pomocą przychodzą nam liczne akcesoria i pomysły, które pozwalają na to, aby skutki uboczne pracy w ogrodzie pozostały w ogrodzie właśnie. Oto kilka podstawowych gadżetów, które nie tylko gwarantują czystszy dom i mniej sprzątania, ale także pozwolą nam lepiej zorganizować i uporządkować nasze hobby.

Żeliwna wycieraczka do butów

Żeliwna wycieraczka do butów
Żeliwna wycieraczka do butów

Podeszwy butów, to właśnie na nich gromadzi się błoto i piach, które wnosimy do środka po każdej wizycie w ogrodzie. Zwykła wycieraczka do butów może sobie z tym nie poradzić, dlatego jeśli uwielbiamy spędzać czas na zewnątrz przy każdej pogodzie, zaopatrzymy się w żeliwną wycieraczkę do butów. Jak działa taka wycieraczka? Żeliwna podstawa obciąża
wycieraczkę, co zapobiega jej przesuwaniu. Kokosowe włókna dokładnie czyszczą obuwie. Dodatkowym atutem jest ciekawy, rustykalny
wygląd – my polecamy żeliwną wycieraczkę do butów z figurką jeża bądź wiewiórki. Taki gadżet przyda się nie tylko ogrodnikom, ale także osobom, które często, również przy niesprzyjającej pogodzie, wyprowadzają na spacer zwierzęta.

Ściągacz do butów

Ściągacz żeliwny do butów ślimak
Ściągacz żeliwny do butów ślimak

Ściągacz do butów to bardzo przydatny gadżet. Ubrudzone po pracy w ogrodzie kalosze ciężko się ściąga, umieszczenie pięty w czułkach ściągacza ślimaka sprawia, że ​​zdejmowanie butów, a zwłaszcza zabłoconych kaloszy, staje się dziecinnie proste.

Mydła ogrodnicze – czym się charakteryzują?

 

 

Mydło ogrodowe na sznurku

Co zwalcza brud? Mydło oczywiście! Jednakże aby go użyć, musisz wejść do środka. Chyba że zaopatrzysz się w mydło ogrodnicze. Czym są mydła ogrodnicze? To mydła o dobrym składzie, który poradzi sobie z każdym zabrudzeniem, posiadające pewien zaczep, który pozwala powiesić takie mydło na przykład w składziku, szopie czy przy ogrodowej umywalce.
Mydło ogrodnicze na sznurku nie zabrudzi się, nie spadnie i będzie zawsze pod ręką.

Odzież ochronna do ogrodu

fartuch ogrodniczy
Fartuch ogrodniczy

Nie zapominajmy o odzieży ochronnej, którą po skończonej pracy, możemy zostawić w szopie czy garażu. Fartuch, spodnie, ale także nakolanniki, skutecznie chronią nie tylko przed chłodem czy niewygodą, ale i brudem.

Rękawice ogrodowe – absolutna podstawa

 

Piękne i praktyczne rękawiczki ogrodnicze

Oczywiście podstawowym elementem takiego zestawu odzieży ochronnej i roboczej, są rękawice ogrodowe. Wybór jakościowych rękawiczek ogrodowych jest niezwykle ważny – tkanina musi być odporna, ale nie krępować naszych ruchów; chronić przed chłodem, wilgocią czy brudem, ale jednocześnie chronić przed chłodem, wilgocią czy brudem, ale jednocześnie pozwalać na odpowiednią wentylację. Dlatego warto
zainwestować nieco więcej w dobrej jakości rękawice ogrodowe.

Organizer ogrodowy – zapanuj nad chaosem

Organizer ogrodowy ze skórzanymi rączkami Burgon&Ball
Organizer ogrodowy ze skórzanymi rączkami                                                      Burgon&Ball

Na sam koniec warto przypomnieć także o plusach płynących z zachowania porządku w ogrodowych rzeczach. Do tego świetnie nada się organizer ogrodowy. Do pracy w ogrodzie przydaje się wiele rzeczy – niektóre z nich większe, inne nieco mniejsze. Te drugie mają tendencję do zawieruszania się. Zamiast irytować się z powodu zagubionej łopatki czy rękawiczek, zainwestujmy w organizer do narzędzi ogrodowych, który pomieści wszystkie mniejsze akcesoria ogrodnicze. Ten praktyczny dodatek może być całkiem uroczy i stylowe  jak organizer ogrodowy w kwiaty albo kremowy organizer ogrodowy ze skórzanymi rączkami.

Dlaczego warto mieć poidełko dla ptaków w ogrodzie?

Poidło dla ptaków – dlaczego warto postawić je w swoim ogrodzie?

 

Wysokie temperatury nie tylko nam dają w kość, także dziko żyjące zwierzęta są narażone na odwodnienie i przegrzanie.  Wraz z rozbudowywaniem się miast ubywa naturalnych zbiorników wodnych, zwierzęta mają zatem coraz miej miejsc, w których mogą zaspokoić pragnienie czy się ochłodzić.  Ptaki, których pokarm często składa się z suchych nasion potrzebują wody szczególnie mocno, większość małych ptaków musi pić dwa razy dziennie.

Ptaki potrzebują wody nie tylko do picia, jest im także potrzebna do utrzymania piór we właściwym stanie.

Poidło dla ptaków pozwoli skrzydlatym gościom Waszych ogrodów  łatwiej przetrwać upały.

Jakie poidło dla ptaków wybrać?

 

Poidło dla ptaków
Poidło dla ptaków

Jako poidełko dla ptaków może posłużyć płytkie, szczelne naczynie. Dno pojemnika nie powinno być gładkie i strome aby zapobiegać poślizgnięciu się pojącego się ptaka. Na dnie pojemnika możecie umieścić kilka kamieni, które dadzą ptakom za miejsce do przycupnięcia i pomogą im wydostać się w przypadku wpadnięcia do wody. Poza tym, z poidła będą wówczas mogły korzystać nie tylko ptaki, ale owady.

Jeśli chcecie aby poidło było nie tylko praktyczne, ale i ozdobne, zajrzyjcie do naszego sklepu, gdzie znajdziecie szeroki wybór poidełek dla ptaków.

Gdzie postawić poidło dla ptaków?

Poidełko należy postawić w ustronnym i zacisznym miejscu. Dobrze poidełko umieścić w cieniu, gdyż w ciepłe dni woda z płytkiego pojemnika szybko paruje. Do poidła ptaki  muszą mieć swobodny dostęp. Na około poidełka nie powinno być gęstej roślinności, w której mógłby zaczaić się drapieżnik polujący na ptaki.

w przypadku, gdy nie dysponujecie dużą ilością miejsca albo chcecie cieszyć się wizytami ptaków także na balkonie, warto zastanowić się nad poidełkiem wiszącym.

Gdziekolwiek postawicie czy powiesicie Wasze poidło dla ptaków,  pamiętajcie aby regularnie zmieniać i uzupełniać w nim wodę.

Designerskie narzędzia i akcesoria ogrodowe!

Designerskie narzędzia i akcesoria ogrodowe! 

Narzędzia ogrodnicze i akcesoria ogrodowe-jakie wybrać?

Narzędzia ogrodnicze muszą być wykonane z wysokiej jakości materiałów, jest  to podstawą ich żywotności i solidności. Narzędzia mające kontakt z ziemią i wodą mogą szybciej korodować o ile nie są wykonane ze stali hartowanej mogą się niszczyć i korodować. Ponadto ważne aby były praktyczne i poręczne. Ponieważ służą latami chcemy żeby były także po prostu ładne. Nowoczesne designerskie narzędzia ogrodnicze i akcesoria ogrodowe spełniają wszystkie te cechy, poniżej pokażę kilka przykładowych designerskich narzędzi i akcesoriów.

Designerskie narzędzia ogrodnicze i akcesoria ogrodowe-5 naszych typów.

Damski sekator do róż Garden Girl

 

Poręczny sekator zaprojektowany specjalnie dla kobiet. Zarówno stylistyką jak i fakt, że jest bardzo poręczny sprawią, że spodoba się on każdej ogrodniczce. Odpowiednie rozmiary oraz układ sprawią, że sekator idealnie dopasowuje się do kobiecej dłoni. Rączki są pokryte warstwą gumy dzięki czemu sekator nie wyślizguje się podczas pracy. Ostrze wykonane zostało ze stali hartowanej- sekator długo zachowa ostrość i przy właściwej konserwacji nie będzie korodował. Stworzony do cięcia róż i innych kwiatów.

Kobiecy sekator do róż i kwiatów Garden Girl
Kobiecy sekator do róż i kwiatów Garden Girl

Nakolanniki ogrodowe z pianki Kneelo®

Nakolanniki ogrodowe z pianki Kneelo®

Nakolanniki ogrodowe z pianki Kneelo®

 •  W ogrodzie dużo prac wykonuje się na kolanach. Nakolannik pozwalają oszczędzić nie tylko kolana, które mogą być zbytnio obciążone pracą, ale także ubrania-nakolannik ochronią je przed zabrudzeniem. Tajemnicą idealnej amortyzacji Kneelo jest umieszczenie warstwy amortyzującej pianki EVA pomiędzy dwiema warstwami pianki z pamięcią. Ta wyjątkowa technologia pozwala dłużej pracować bez dyskomfortu kolan.

Zestaw łopatka plus Sekator Burgon&BalL

Zestaw łopatka plus sekator z kolekcji Flora&Fauna od Burgon&Ball
Zestaw łopatka plus sekator z kolekcji Flora&Fauna od Burgon&Ball

 

Łopatka plus sekator z kolekcji Flora&Fauna od Burgon&Ball to zestaw narzędzi idealnych. Części stalowe wykonane są z wysokogatunkowej stali węglowej, co zapewnia trwałość i sprawia, że długo zachowują ostrość. Wygodne aluminiowe uchwyty są odpowiednio amortyzowane. Na łopatce wygrawerowane zostało motto Gertrude Jekyll, angielskiej projektantki ogrodów “The love of gardening is a seed once sown, that never dies” (“Miłość do ogrodnictwa raz zasiana nie umiera nigdy”)

Koszyk ogrodniczy biodrowy Hip-Trug

 

Koszyk ogrodniczy biodrowy Hip-Trug
Koszyk ogrodniczy biodrowy Hip-Trug

Koszyk ogrodniczy biodrowy Hip-Trug

Akcesoria ogrodnicze mają sprawić, że praca w ogrodzie będzie łatwiejsze i to zadanie spełnia koszyk Hip-Trug. Ten pomysłowy mały gadżet sprawdza się idealnie podczas zbiorów drobnych owoców i warzyw i kwiatów. Przyda się także podczas pielenia. Koszyk Hip-Trug ogranicza schylanie się do kosza chroniąc plecy przed przeciążeniem. Koszyk bez trudu można zamocować do paska, kieszeni lub spodni, zyskując obie ręce wolne do pracy.  Kiedy jest pełen, koszyk z łatwością wysuwa się z tulei neoprenowej, aby ułatwić opróżnianie.

Pas ogrodowy na narzędzia neoprenowy

Pas ogrodowy na narzędzia neoprenowy
Pas ogrodowy na narzędzia neoprenowy

Świetne rozwiązanie zapobiegające obciążeniu kieszeni spodni lub kurtki podczas pracy w ogrodzie. Teraz możesz przechowywać wszystkie potrzebne drobiazgi w bezpiecznym i wygodnym miejscu. Cechy pasa: wzmocniona kieszeń podzielona kilkoma przegródkami, miejsce na długopis/ołówek, kieszeń na telefon komórkowy, uchwyt z zatrzaskiem sprężynowy, bezpieczna zapinana na zamek kieszeń na cenne przedmioty i oczko, przez które można przeciągnąć znajdujący się w kieszeni sznurek ogrodowy.

Narzędzia ogrodnicze na prezent

Każdy z nas lubi dostawać prezenty przemyślane i zgodne z naszymi zainteresowaniami. Jeśli Twój bliski jest zapalonym ogrodnikiem/ogrodniczką na pewno warto wybrać prezent związany z ogrodem. Wybrane przez nas narzędzia ogrodnicze i akcesoria ogrodowe będą idealnymi prezentami dla miłośników ogrodów, na pewno docenią oni jakość i wygląd naszych narzędzi i akcesoriów.

 

Nietoperze w ogrodzie- dlaczego warto zaprosić nietoperza do swojego ogrodu?

Dlaczego nietoperze są zagrożone?

Te fascynujące latające ssaki od wieków mieszkają w naszym sąsiedztwie. Kiedyś gnieździły się na strychach czy piwnicach naszych domów lub znajdowały schronienie w dziuplach starych drzew. Nowoczesne domy nie oferują nietoperzom schronienia,  w lasach zaś próżno szukać starych drzew z wygodnymi dziuplami.

W Polsce żyje 26 gatunków nietoperzy a 7 z nich jest zagrożonych wygniciem. Nasze miasta się rozrastają, naturalnych miejsc bytowania nietoperzy ubywa, do tego zmniejsza się ilość pożywienia, dlatego to ogrody odgrywają bardzo ważną rolę w zagwarantowaniu nietoperzom miejsca schronienie i bazy pokarmowej.

Nietoperze w ogrodzie
Nietoperz w ogrodzie jest mile widzianym gościem

Dlaczego nietoperze są pożyteczne?

Nietoperze są z reguły owadożerne, żywią się ćmami, chrząszczami, pasikonikami, świerszczami, muchami, meszkami a przede wszystkim komarami. Jeden osobnik potrafi w ciągu nocy pochłonąć kilkaset komarów, warto więc mieć takiego sojusznika w walce z insektami w swoim ogrodzie.

Nietoperze w ogrodzie, ale i ogólnie pełnią ważną rolę w regulacji populacji owadów co z kolei wpływa korzystnie na bioróżnorodność, zachowanie której jest ważna dla całego środowiska.

W klimacie tropikalnym i subtropikalnym nietoperze przyczynią się do zapylania wielu egzotycznych owców jak mango , fig czy daktyli.

I ostanie, choć nie najmniej ważne, nietoperze odchody to bardzo cenny nawóz. Guano, czyli odchody nietoperzy to jeden z najlepszych nawozów naturalnych.

Nietoperze  w ogrodzie- jak stworzyć ogród przyjazny nietoperzom?

Wielu z nas lubi spędzać letnie wieczory w ogrodzie, możemy wtedy obserwować zachodzące słońce i wieczorne niebo na, tle którego  pojawiają się nietoperze. To, że w naszym ogrodzie pojawiają się nietoperze to dobry znak, pojawiają się one tam, gdzie środowisko jest czyste i zdrowe.  Poza tym, nietoperze w ogrodzie zastępują chemiczne środki do walki z insektami 🙂

Aby zwabić nietoperze do ogrodu można spróbować stworzyć im optymalne warunki do żerowania i zamieszkania.

Jeśli mamy w ogrodzie kwiaty i warzywa, wówczas możemy mieć pewność, że pożywienia, czyli owadów nietoperzom nie zabraknie.  Możemy jednak zasadzić specjalnie rośliny, które będą nietoperzom służyć stwarzając dogodne warunki do polowania oraz zapewniając owadzią bazę pokarmową . Są to między innymi:

 • drzewa i krzewy takie jak: grab, jarząb, jeżyna, wiciokrzew, jaśminowiec, budleja.
 • kwiaty: kąkol polny, chaber bławatek, mak polny, złocień polny, lewkonia długopłatkowa, ogórecznik lekarski, pysznogłówka szkarłatna.
 • rośliny do obsadzenia podmokłych terenów: tojeść rozesłana, kosaciec żółty, sadziec konopiasty, rzeżucha łąkowa, knieć błotna, wiązówka błotna.
 • inne: kolendra siewna, dzięgiel, wrotycz maruna, fenkuł włoski, nagietek lekarski.

Jeśli macie możliwość,  załóżcie w ogrodzie stawek. Posłuży nie tylko nietoperzom ale i żabom, traszkom oraz wielu innym drobnym stworzeniom.

W ogrodzi możecie zmontować specjalne budki dla nietoperzy. Posiadają one specjalną konstrukcję (między innymi wąski wlot od dołu skrzynki, ściśle przylegające do siebie deski z nieheblowanego drewna) Zastępują one, choć w jakiejś mierze, naturalne siedliska nietoperzy.

I na koniec najważniejsze, nie stosujcie w ogrodzie chemicznych środków ochrony roślin. To przysłuży się nie tylko nietoperzom,  które na pestycydy są bardzo wrażliwe, ale innej faunie ogrodowej a przede wszystkim Wam samym.

Przy tworzeniu artykuły korzystałam z informacji zawartych na stronie http://www.nietoperze.pl, gdzie znajdziecie bardzo dużo ciekawych informacji o nietoperzach.

Palenisko ogrodowe żeliwne, czyli styl w Twoim ogrodzie.

Paleniska ogrodowe- co to takiego?

Kiedy już urządzimy nasz wymarzony ogród spędzamy w nim często więcej czasu niż w domu. W ogrodzie odpoczywamy, bawimy się, spędzamy aktywnie czas z rodziną, urządzamy przyjęcia. Teraz do ogrodu możesz przenieść także kominek! Palenisko ogrodowe  to modne i zarazem funkcjonalne rozwiązanie do Twojego ogrodu.

Nawet jesienne chłodne popołudnie będzie cieplejsze przy palenisku 

Paleniska mogą mieć rożne style: klasyczne lub nowoczesne,  mogę różnić się kształtami, wykonane są ze stali lub żeliwa. Łączy je jedno – można je przestawiać – ognisko możesz rozpalać w różnych częściach ogrodu. Teraz możesz bezpiecznie rozpalić ognisko ogrodowe nawet na tarasie.

Ognisko ogrodowe na wyciągnięcie ręki!

Palenisko ogrodowe pozwala cieszyć się wieczorami na świeżym powietrzu nawet wtedy, kiedy na zewnątrz panuje ziąb. Wyobraź sobie wieczory spędzone z rodziną i znajomymi przy ognisku. Możecie nie tylko cieszyć się swoim towarzystwem ale i wspólnym posiłkiem- na palenisku ogrodowym można z powodzeniem przygotować posiłek.  Czy będą to pianki marschmallow podgrzewane na patyku nad ogniem, czy też przygotowywane na ruszcie grillowym mięso i warzywa, czy może rozgrzewający gulasz pichcony w żeliwnym duch oven– wspólnie przygotowany posiłek zawsze smakuje.

Pieczenie pianek nad paleniskiem

Paleniska ogrodowe: najciekawsze rozwiązania

Decydując się na zakup paleniska stajesz przed wyborem spośród kilku jego typów. W tym artykule postaram się przedstawić zalety i wady trzech najpopularniejszych rozwiązań byś mógł łatwiej podjąć decyzję.

Jako pierwsze biorę na warsztat żeliwne palenisko ogrodowe w kształcie misy.

Żeliwne palenisko ogrodowe wyczaruje niepowtarzalny nastrój

Można w nim rozpalić całkiem sporo ognisko gdyż ogień nie jest ograniczony od góry. Na palenisku można umieścić żeliwny ruszt grillowy lub przygotowywać potrawy jak przy klasycznym ognisku. Zaletą takiego paleniska ogrodowego jest wielkość, znajdzie się przy nim miejsce dla całej rodziny. Nowoczesna forma tego paleniska będzie idealnie pasować do ogrodu nowoczesnego, sprawdzi się także na patio czy tarasie. Prosty kształt sprawia,  że palenisko łatwo jest czyścić. Cena żeliwnego paleniska jest relatywnie wyższa niż paleniska ze stali, ale żeliwo jest materiałem dużo bardziej odpornym na działanie czynników zewnętrznych. Palenisko z żeliwa będzie służyć latami.  Wadą tego rozwiązania może być jego waga- paleniska nie możemy swobodnie przestawiać samodzielnie, potrzeba do tego dwóch osób.

Pięknym i stylowym rozwiązaniem jest żeliwne palenisko w formie kominka.

Palenisko ogrodowe w formie kominka jest niebanalną ozdobą ogrodu

Takie palenisko ogrodowe pozwala cieszyć się ogniem w bardziej kameralnym gronie, jednak zajmuje dzięki temu mniej miejsca niż palenisko w kształcie misy. Na tego typu palenisku nie uda nam się raczej przyrządzić posiłku, jednak swoje ewentualne mankamenty rekompensuje wyglądem. Klasyczny styl tego paleniska pasuje do ogrodów w stylu angielskim, będzie więc piękną ozdobą ogrodu utrzymanego w tym stylu. Wadą tego rozwiązania jest jego waga, żeliwo, z którego wykonany jest kominek jest bardzo ciężkie a tym samym palenisko ciężko przenosić. Jak już była mowa, żeliwo z którego wykonane jest palenisko jest bardzo wytrzymałym materiałem, kominek będzie więc służył nam bardzo długo.

Palenisko stalowe w formie kosza jest zdecydowanie najbardziej dekoracyjne, płomienie w ażurowych wycinankach wyglądają pięknie.

Stalowe palenisko ażurowe

Takiego typu paleniska są również lekkie, zależnie od wielkości od kliku do maksymalnie kilkunastu kilogramów. Stal, z którego jest wykonane palenisko jest materiałem mniej odpornym na korozję niż żeliwo, ale jest rozwiązaniem tańszym. Nad tego typu paleniskiem możesz z powodzeniem przygotować kiełbaski,  jednak już ze zrobieniem grilla może być ciężko.

Nowoczesne żeliwne palenisko ogrodowe w kształcie misy

Po przeanalizowaniu przedstawionych powyżej trzech opcji moim typem zostało zdecydowanie żeliwne palenisko ogrodowe w kształcie misy. Wykonane z wytrzymałego żeliwa z solidną podstawą, idealną do rozpalania nawet dużego ogniska, jest także wyjątkowo odporne na działanie niekorzystnych czynników atmosferycznych.  Żeliwo koroduje wyłącznie powierzchnio. Na powierzchni mogą czasami pojawić się rdzawe plamki, jednak wystarczy  wyczyścić powierzchnię szczotką- plamki znikną ponieważ rdza nie wnika w głąb. Prosta forma będzie pasować do ogrodów różnego typu. Palenisko nie jest lekkie, ale dwie osoby z powodzeniem mogę je przestawić, jednocześnie jest także na tyle duże, że nawet duża rodzina może cieszyć się czasem spędzonym razem przy ognisku. Ponadto możliwość przygotowania grilla na palenisku daje mu zdecydowaną przewagę nad pozostałym rozwiązaniami.

 

Budki lęgowe dla ptaków- jak wybrać odpowiednią?

Dlaczego warto wieszać budki lęgowe w ogrodzie?

Z powodu rozwoju miast i związanej z nim wycince drzew, ptaki mają w mieście ograniczoną ilość miejsc nadających się do założenia gniazda. Jednym ze sposobów by im w tej sytuacji pomóc, jest wieszanie budek lęgowych. Domek dla ptaków możesz powiesić także we własnym ogrodzie. Ty pomożesz ptakom a one pomogą Tobie ograniczając liczę szkodników roślin.

 

Budki lęgowe nie tylko pomagają ptakom, ale mogą być w ogrodzie także ozdobą
Budki lęgowe nie tylko pomagają ptakom, ale mogą być w ogrodzie także ozdobą

Jak wybrać odpowiednie schronienie dla ptaków?

Decydując się na zakup budki lęgowej dobrze wiedzieć, że domki dla ptaków różnią się między sobą średnicą otworów wlotowych, ponieważ gatunki ptaków preferujące różne ich rozmiary. Różnice wynikają z budowy ptaków a także z tego, w jakich warunkach ptaki naturalnie zakładają gniazda. Dobrej jakości budki powinny być dedykowane konkretnym gatunkom ptaków lub ich grupom i spełniać ich wymagania.

I tak  średnica otworu wlotowego 27-33 mm będzie odpowiednia dla następujących gatunków:

 • modraszka
 • bogatka
 • mazurek
 • wróbel
 • pleszka
 • kowalik
 • muchołówka żałobna
 • dzięciołek
 • sikora uboga
 • sosnówka

Otwór wlotowy o średnicy 47-55 mm mogą zamieszać:

 • szpak
 • bogatka
 • pleszka
 • kowalik
 • dzięciołek
 • sóweczka

Średnica 110-150 mm będzie odpowiednia dla

 • puszczyka
 • nurogęsi
 • krzyżówki

Budka lęgowa dla pójdźki wraz z lokatorem

Budka lęgowa dla pójdźki wraz z lokatorem

Z jakiego materiału powinny być wykonane budki lęgowe?

Warto także przyjrzeć się materiałowi, z którego wykonane są budki. Dobre budki są drewna, wodoodpornej sklejki lub trocinobetonu, płyty OSB. Stanowczo należy unikać budek lęgowych z metalu- nagrzewając się i mogą zrobić więcej szkody, niż pożytku, unikajmy także tych wykonanych z plastiku.

Ważne także, aby budka, którą wybierzecie nie miała patyczka przy otworze wlotowym. Ptaki radzą sobie doskonale bez niego, może on za posłużyć drapieżnikowi (kuna, kot) w dostaniu się do gniazda- jedną łapą zaczepiają się na patyczku, drugą wybierają jaja i pisklęta.

Gdzie i jak powiesić budki lęgowe?

Budki wieszajmy w miejscu ocienionym od godzin przedpołudniowych, Miejsce powinno być także możliwe zaciszne, jednak warto powiesić je tak byśmy mogli mogli obserwować ptaki z okna lub tarasu.

Odległość między budkami powinna być większa niż 30 m, w przypadku szpaków i wróbli >2 m. Budki wieszamy na wysokości około 4 m. Budka nie może  nie może wystawać poza korony drzewa.

Budki mocujemy za pomocą gwoździ: najlepiej aluminiowych. Do skrzynki, jeśli nie ma, należy zamontować listwę i dopiero tę listwę przybijamy do drzewa dwoma gwoździami powyżej i dwoma poniżej skrzynki.

Kiedy wieszać budki lęgowe?

Budki można wieszać cały rok, jednak przyjmuje się, że najkorzystniej jest to robić jesienią i zimą/wczesną wiosną. W budkach powieszonych jesienią zimujące ptaki będą miały schronienie nocami. Z budek powieszonych zimą/wiosną skorzystają ptaki powracające z zimowych wypraw i poszukujące miejsc do rozrodu.

Przygotowując artykuł korzystałam z informacji Ogólnopolskiego Towarzystwa Ochrony Patków.