Jak dokarmiać ptaki by pomagać a nie szkodzić

Dokarmianie ptaków- czy to konieczne?

Sikora podczas posiłku
Bogatka podczas posiłku

Ochrona naszych skrzydlatych przyjaciół leży nie tylko w interesie ptaków ale i naszym. Obserwacja ptaków przynosi dużo satysfakcji a ich śpiewy umilają nam czas, jednak przede wszystkim są one naszymi sprzymierzeńcami w walce ze szkodnikami roślin.

Ze względu na postępującą urbanizację, ptaki mają problemy nie tylko ze znalezieniem miejsca do zakładania gniazd ale i ze zdobywaniem pokarmu. Zarówno w kwestii schronienia, jak i pożywienia możemy im pomóc w naszym własnym ogrodzie.

Kiedy pomoc jest potrzebna?

dokarmnianie ptaków

Naszej pomocy ptaki potrzebują najbardziej zimą i wiosną, ale zapewniając im pokarm w pozostałych porach roku roku zwiększamy ich szansę na przetrwanie okresów niedoboru żywności, które mogą  wystąpić niezależnie od sezonu. Jeśli czasowy niedobór żywności pojawi się w okresie lęgowym, dodatkowe pożywienie może mieć decydujące znaczenie dla przetrwania młodych. W związku z powyższym Brytyjskie Towarzystwo Ochrony Ptaków (RSPB ) zaleca dokarmianie ptaków cały rok.

Dokarmianie ptaków zimą i wiosną

W tym najtrudniejszym dla ptaków okresie dokarmiajmy je przede wszystkim regularnie, najlepiej dwa razy dziennie. Rutyna ma tu bardzo duże znaczenie, ponieważ ptaki przyzwyczają się do miejsca i pór karmienia. Jeśli nie znajdą pożywienia w porze karmienia, mogą opuścić nasz ogród by szukać go w innym miejscu.

W okresie zimowo-wiosennym ptaki potrzebują pokarmu wysokoenergetycznego, o wysokie zawartości tłuszczu. Warto wybierać  specjalne zimowe mieszanki nasion lub kule tłuszczowe, można także wywiesić dla ptaków niesolony boczek lub słoninę. Jeśli wybierzecie kule tłuszczowe sprzedawane w nylonowej siatce, dla bezpieczeństwa ptaków wyciągniecie kule z siatki- ptaki mogą niechcący spożyć kawałek nylonu lub zaplątać w siatkę nóżki.

Pamiętajmy aby usuwać niezjedzone resztki pokarmu a także o regularnym czyszczeniu karmnika.

Aby nasz ogród był przyjazny ptakom i zapewniał im pożywienie również w zimowe miesiące, warto posadzić rośliny, których owoce ptaki lubią. I tak możemy posadzić cis pospolity, cis pośredni, ligustr pospolity, bez czarny, dziką różę, dereń jadalny czy głóg.

 

ptak-jesien

Dokarmianie ptaków latem i jesienią

W cieplejszym okresie lata i jesieni ptaki potrzebują pokarmu bogatego w białko. Nie stosujmy więc w tym czasie pokarmu o wysokie zawartości tłuszczu, tym bardziej, że w wysokich temperaturach będzie on szybko jełczał.  Dobrym wyborem w cieplejszych porach roku będą nasiona słonecznika, owoce jak jabłka, gruszki i śliwki. Można także podawać ptakom surowe płatki owsiane i gotowany ryż. Unikać należy mleka i jego przetworów, ponieważ ptaki nie go nie trawią.

Pamiętamy, że w okresie letnim i jesiennym ptaki owadożerne skutecznie pomagają nam w walce z szkodnikami roślin. Dzięki tej pomocy możemy zminimalizować użycie chemicznych środków ochrony roślin- wyjdzie nam to tylko na zdrowie a przy tym zapewni ptakom pożywienie.

 

 

 

 

 

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Czytaj również na blogu:
Sprawdź naszą ofertę:

2 myśli na temat “Jak dokarmiać ptaki by pomagać a nie szkodzić”

    1. Zgadzam się w całej rozciągłości. Kiedyś ptakom wystarczało dokarmianie zimą, teraz coraz częściej pojawią się głosy ekspertów mówiące, że potrzebują naszej pomocy także w pozostałych porach roku.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *