Rzecz o małych ogrodnikach:)

Co dzieci mogą robić w ogrodzie?

Dzieci w ogrodzie mogą robić wiele rzeczy- biegać, skakać na trampolinie, bawić się w piaskownicy, chodzić po drzewach – to jako dziecko kochałam najbardziej:)

Warto jednak od samego początku zachęcać dzieci do pomocy przy pracach ogrodowych, bo to idealny sposób na wspólne spędzanie czasu. Wiem to z własnego doświadczenia, jako dziecko spędzałam bardzo dużo czasu w ogrodzie moich dziadków, nie tylko pomagałam ale i miałam swoją własną grządkę. To na niej odbywały się moje pierwsze lekcje przyrody, dowiedziałam się ile wysiłku trzeba włożyć w wyhodowanie własnego pomidora i zrozumiałam jaką satysfakcję  to daje.

Jak zachęcić dzieci do wspólnych prac?
Dzieci w ogrodzie
Dzieci w ogrodzie

Kluczem jest znalezieniem odpowiedniej”dyscypliny” ogrodowej:)

Podczas wspólnych prac możemy poznawać pożyteczne zwierzęta jak biedronki czy ropuchy i budować dla nich domki. Do tej wspólnej zabawy nie potrzeba wiele. Do zbudowania domku dla biedronek wystarczy pusta drewniana skrzynka, kilka szyszek, trochę suchej trawy i odrobin a wyobraźni. Za domek dla ogrodowej ropuchy może posłużyć zbita doniczka. Oczywiście możecie także skorzystać z gotowych zestawów do wspólnego budowania hotelu dla owadów

Domek dla owadów zestaw do samodzielnego montażu

Zachęcam także do pokazania dzieciom cudownej metamorfozę kuchennych i ogrodowych odpadków w kompost – to bardzo wartościowa lekcja recyklingu:)

Wspólnie przygotowany kompost możemy później wykorzystać do zasilania wspólnie posadzonych roślin. Proponuję przeznaczyć małą rabatkę tylko dla dzieci, pozwólcie im  zaszaleć. Zapewne rabatka nie będzie idealnie obsiana ale radość z samodzielnie wyhodowanych roślin jest wielka. Moje dzieci cały czas dopytują się czy jemy na obiad “ich” fasolę:)

Jak wiadomo na ogrodzie pojawiają się różni zwierzęcy goście, fajną aktywnością jest szukanie i rozpoznawanie ich śladów. Jeśli mieszkacie w pobliżu lasu możecie odnaleźć ślady jeża i lisa,  w każdym ogrodzie znajdziecie na pewno ślady różnych gatunków ptaków. Odnalezione ślady zwierząt możecie utrwalić w gipsie, to dopiero zabawa!

Możecie także po prostu razem pielić rabatki czy robić cokolwiek, na co przyjdzie nam ochota. Ważne żeby robić to razem, gwarantuję, że dzięki temu dzieci pokochają przyrodę:)

Jeszcze jednym skutkiem ubocznym tego, że od dziecka kocham ogród jest fakt, że uwielbiam absolutnie wszystkie warzywa, czego i Waszym i swoim dzieciom życzę:)

 

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Czytaj również na blogu:
Sprawdź naszą ofertę:

2 myśli na temat “Rzecz o małych ogrodnikach:)”

  1. Mój syn chętnie pomaga przez pół godziny, a później jest zmęczony i prosi o tablet. Oczywiście u nas w domu jest zakaz korzystania przez całą dobę z elektroniki. Powiem szczerze, że trudno jest wdrożyć sensowne zasady, gdy z mężem co chwile zaglądamy do telefonu lub laptopa. Takie uroki pracy zdalnej, ale maluchom ciężko zrozumieć, dlaczego dorosłym wolno. W najbliższy weekend mam zamiar zorganizować wielkie sprzątanie działki. Mam nadzieję, że pogoda dopisze i uda się spędzić czas w gronie rodziny 🙂

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *