Dzikie pszczoły w ogrodzie

Dlaczego warto dbać o  pszczoły ?

O ginięciu pszczół miodnych słyszał już chyba każdy, kto choć trochę interesuj się przyrodą. Nie wszyscy jednak zdają sobie sprawę, że na skutek urbanizacji i  stosowania dużej ilości środków ochrony roślin giną także dzikie pszczoły.

W Polsce mamy niemal 500 gatunków dziko żyjących pszczół, jednak blisko 200 z nich jest zagrożonych wyginięciem.

murarka ogrodowa - dzika pszczoła
Murarka ogrodowa (Osmia rufa) w locie. Źródło Wikipedia, autor André Karwath aka Aka

Dzikie pszczoły, zwane też pszczołami samotnicami, to duża grupa  dziko żyjących pszczół obejmująca gatunki, które nie zakładają wspólnych gniazd, żyją pojedynczo lub w luźnych koloniach.

Do popularnych pszczół samotnic należą murarka ogrodowa, pszczolinka piaskowa, lepiarka wiosenna.

Zalety dzikich pszczół
  • Są one bardzo efektywnymi zapylaczami, zbadano,  że jedna samica murarki rudej jest w stanie zapylić tyle samo kwiatów jabłoni co 120-160 pszczół miodnych!
  • część z dzikich pszczół wyspecjalizowała się w zapylaniu konkretnych gatunków roślin, na przykład lepiarka zapyla prawie wyłącznie kwiaty bluszczu;
  • nie wytwarzają one miodu bo ich jedynym celem jest zapylenie roślin;
  • posiadają wprawdzie żądła, ale nie są agresywne i używają ich sporadycznie;
  • jeśli zdecydujemy się na zaproszenie pszczół do ogrodu nie musimy otaczać ich specjalną opieką, same o siebie dobrze zadbają;
  • Są w pełni ekologicznym środkiem wspierającym zwiększenie plonów.
Jak zwabić dzikie pszczoły do ogrodu

Aby przyciągnąć dzikie pszczoły do Waszego ogrodu, trzeba stworzyć im sprzyjające warunki. Warto sadzić obficie kwitnące rośliny, które wytwarzają duże ilości nektaru. Wśród polecanych gatunków znajdziemy hyzop lekarski, lawendę, lebiodkę pospolitą oraz macierzankę tymianek.

W celu zapewnienia pszczołom schronienia powieście w ogrodzie hotel dla owadów lub specjalny domek dla dzikich pszczół. Najlepiej umieścić go w słonecznym, dobrze widocznym miejscu na wysokości 15-2 m. Domek czy hotel możemy wykonać sami lub kupić gotowy

Do samodzielnego wykonania domku potrzebujecie przede wszystkim materiału, który będzie pełnił funkcję rurek lęgowych, do których pszczoła będzie składać jajeczka. Aby zapewnić schronienie jak największej ilości różnorodnych pszczół, warto wybrać rurki o różnej średnicy od 2 do 10 mm. Na rurki lęgowe możecie wykorzystać puste łodygi, nawiercone, pocięte w plastry gałęzie o dużej średnicy a nawet pustaki. Rurki należy umieścić prostopadle w pustej skrzynce po owocach czy w skrzyneczce po winie.

Poniżej przykładowy domek dla dzikich pszczół

Hotel chroniący dzikie pszczoły i inne pożyteczne owady
By Autor 4028mdk09 – Praca własna, źródło Wikipedia

Aby zwiększyć atrakcyjność ogrodu dla pożytecznych owadów, niezbyt skrupulatnie pozbywajcie się chwastów. Mowa tu na przykład o mniszku lekarskim, koniczynie białej i różowej, jasnocie białej i purpurowej. Ich kwiaty stanowią źródło pyłku dla owadów zaś ich łodygi i liście zapewniają im schronienie.

Pamiętajcie także, im mniej chemii stosujecie w ogrodzie, tym lepiej dla Was i dla wszystkich zwierząt mieszających i odwiedzających ogród.

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Czytaj również na blogu:
Sprawdź naszą ofertę:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *