Hodowla ziemniaków w pojemnikach – workach i donicach

Dlaczego warto hodować ziemniaki?

Ziemniaki są roślinami niemal doskonałymi. Posiada zdolność rozwoju nawet w  najbardziej niesprzyjających warunkach a do tego dają większy plon i więcej kalorii na hektar uprawianej powierzchni niż jakakolwiek inna roślina użytkowa. Przy tym są bardzo pożywne: stanowią doskonałe źródło witaminy C, białka roślinnego, skrobi, żelaza cynku oraz mikroelementów, do tego są całkowicie pozbawione tłuszczu. Warto wiedzieć, że najwięcej witamin mają ziemniaki tuż po wykopkach, im dłużej “leżą”, tym mnie witamin C w nich znajdziemy. Ziemniaki możemy oczywiście kupić praktycznie wszędzie, lecz nie wiemy nic o warunkach ich hodowli czy przechowywania. Jeśli chcemy świadomie się odżywiać, alternatywą jest hodowla ziemniaków w pojemnikach.

Ziemniaki z własne, balkonowe hodowli będą na pewno lepiej smakować
Ziemniaki z własnej balkonowej hodowli będą na pewno smakować lepiej niż kupne

Hodowla ziemniaków  na balkonie.

Jak się przygotować ? Aby hodować ziemniaki wcale nie trzeba dysponować hektarami ziemi. Samodzielna hodowla ziemniaków może nam przynieść sporo korzyści.  Aby rozpocząć hodowlę wystarczy duża donica, worek lub nawet pudło kartonowe. Ziemniaki z powodzeniem można hodować ziemniaki w pojemnikach, na tarasie lub balkonie. Ciekawostką jest, że ziemniaków wcale nie trzeba hodować w ziemi, równie dobrze możemy je sadzić w słomie.

Do swojej hodowli wybrałam samodzielnie zrobioną donicę. Wynik nie był aż tak udany, jak na zdjęciu, ale spełniała swoje zadanie :).

Samodzielnie wykonana doniczka do hodowli ziemniaków
Samodzielnie wykonana doniczka do hodowli ziemniaków

Jak hodować ziemniaki w pojemnikach?

Kiedy już wybierzemy pojemnik i sposób sadzenia, wybieramy sadzeniaki. Dobrze wybrać odmianę wczesną, na przykład Lord czy Denar, ja wybrałam ziemniaki ekologiczne, kupione w sprawdzonym sklepie. Ziemniaki zostawiamy w cieple, aż puszczą kiełki. Kiedy kiełki mają 2-3 cm cm sadzeniaki możemy wysadzić do wybranych pojemników. Ziemniaki sadzimy dość wcześnie; koniec marca, początek kwietnia będzie dobrym terminem. Ważne, żeby ziemia, w której sadzimy ziemniaki nie była zbyt zimna, powinna mieć przynajmniej 5-6 stopni. Sadzeniaki umieszczamy na kilkucentymetrowej warstwie ziemi i przysypujemy jedynie do zakrycia kiełków i bulw. Kiedy pędy przebiją się przez ziemię, znów dosypujemy ziemi, tak aby je pokryć. Ziemi dosypujemy tak długo, aż osiągniemy szczyt pojemnika. Zabieg dosypywania ziemi ma na celu zwiększenie ilości młodych bulw. Kiedy osiągniemy szczyt pomnika, zostawiamy rośliny w spokoju aby rosły.

Dbamy o rośliny podlewając je regularnie, lecz niezbyt nadmiernie, tak aby ziemia pozostała tylko wilgotna. Podlewanie ma szczególnie duże znaczenie w momencie zawiązywania nowych bulw, kiedy rośliny będą miały za mało wody, nasz zbiór nie będzie zbyt imponujący.

Zbiór ziemniaków wyznacza pora kwitnienia roślin. Od tego momentu można podbierać młode ziemniaczki, co jest szczególnie łatwe, gdy ma się ażurową donicę wykonaną samodzielnie:) 

Zbiór młodych ziemniaczków z hodowli donicowej

Kiedy rośliny przekwitną a następnie cała roślina zżółknie, należy zaprzestać podlewania. Warto odczekać jeszcze tydzień by dać skórce ziemniaków stwardnieć, następnie przystąpić do zbiorów.

Uwaga na koniec. Ziemniaki mają duże zapotrzebowania pokarmowe, dlatego ziemia musi być zasobna w składniki odżywcze. Moje osobiste podeście jest takie, że hodując żywność samodzielnie, staram się maksymalnie ograniczyć lub wręcz wyeliminowywać chemię. Dlatego do moich ziemniaczków stosuję gnojówkę z pokrzyw i mleczu, co prawda śmierdzi okrutnie ale rośliny ją lubią 🙂

Smacznego !

 

 

 

 

 

 

 

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Czytaj również na blogu:
Sprawdź naszą ofertę:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *