Suszenie ziół, jak to robić?
Hodując zioła w ogrodzie, na balkonie czy też na parapecie, chcielibyśmy ich niepowtarzalnym smakiem cieszyć jak najdłużej. Wiele z najpopularniejszych ziół rośnie pięknie tylko w sezonie czyli latem. Na szczęście jest sposób na przedłużenie sezonu- suszenie.

Jest kilka sposobów na suszanie ziół. Warunkiem koniecznym przy każdej metodzie jest to, by zioła przeznaczone do suszenia były czyste i suche. Warto przed suszenie zioła posortować, odrzucić nieładne listki czy całe gałązki, pozbyć się zawiązków kwiatów oraz ogonków liściowych. Prawidłowo wysuszone i odpowiednio przechowywane zioła nie fermentują i nie pleśnieją. Suszenie ziół warto rozpocząć wcześnie, kiedy są one w najlepszej formie- teraz jest na to odpowiedni moment.
Metody suszenia ziół
Suszenie wiszących ziół w temperaturze pokojowej jest najłatwiejszym i najmniej kosztownym sposobem. Aby w ten sposób ususzyć zioła należy usunąć dolne listki i związać od czterech do sześciu gałązek razem za pomocą sznurka. Następnie należy umieścić wiązki listkami do dołu i przymocować do rozciągniętego sznurka lub skorzystać z ze specjalnych suszarek do ziół i kwiatów. Trzymamy suszone zioła w ciepłym, ale nie nasłonecznionym miejscu przez około dwa do czterech tygodni. Okresowo sprawdzamy czy zioła suszą się właściwie (nie pleśnieją). Unikajmy suszenia ziół bezpośrednio na słońcu ponieważ mogą one stracić piękny zielony kolor. Dodatkowo w zbyt wysokiej temperaturze zioła stracą część cennych olejków eterycznych.
Taki sposób suszenia sprawdzi się dla ziół o niskiej wilgotności, takich jak: koper, rozmaryn, majeranek, cząber, tymianek. Ziołą o wysokiej wilgotności takie jak: bazylia, oregano, estragon, mięta czy melisa muszą być wysuszone szybko by nie zacząć podczas suszenia pleśnieć.
Suszenie ziół w piekarniku jest sposobem na pewno szybszym lecz także i energochłonnym. Aby wysuszyć zioła w ten sposób należy listki lub łodygi poddawane suszeniu wysypać na blaszkę, najlepiej na papier do pieczenia, a następnie suszyć je w godzinę do dwóch w temperaturze 80 st. C. Drzwiczki piekarnika powinny zostać uchylone.
Zioła można także, ale tylko w ostateczności, wysuszyć w kuchence mikrofalowej. Kuchenka mikrofalowa wysuszy zioła szybciej, ale podczas takiego suszenia stracą one na smaku, zmniejszy się także w nich ilość olejków eterycznych, szczególnie gdy wysuszymy je zbyt szybko. Aby wysuszyć zioła w mikrofalówce należy położyć je na papierowym ręczniku i suszyć na najwyższej temperaturze do trzech minut. Należy pamiętać by obracać zioła co 30 sekund.
Innym szybkim, prostym i skutecznym sposobem na suche zioła jest wysuszenie ich za pomocą dehydratora elektrycznego. Zaletą dehydratora jest fakt, że możemy precyzyjnie kontrolować temperaturę i wilgotność. Aby wysuszyć zioła należy umieścić je w pojedynczą warstwą na tacy odwadniającej i suszyć od jednej do czterech godzin, sprawdzając okresowo czy zioła dobrze się suszą. Zioła są suche, gdy się rozpadają, a łodygi pękają po wygięciu.
I na koniec
Niezależnie od tego, czy postanowicie suszyć swoje zioła w piecu, na suszarce do ziół, za pomocą kuchenki mikrofalowej czy dehydratora elektrycznego każda z tych metod wykonana odpowiednio pomoże Wam zachować smak lata i cieszyć się nim także w miesiącach zimowych 🙂
- Dlaczego warto zaprosić nietoperza do swojego ogrodu?
- Pokarm i ziarna dla ptaków – czyli czy i czym dokarmiać ptaki?
- Dlaczego warto mieć poidełko dla ptaków w ogrodzie?
- Ropucha w ogrodzie przyjacielem ogrodnika!
- Hotel dla owadów czyli pomagamy pożytecznym zwierzętom
- Pszczoły dzikie, a miodne – poznaj różnice!
- Budki lęgowe dla ptaków – kiedy, jakie i dla jakich ptaków?
- Jeż w ogrodzie – domek, pokarm, sen ziomowy i odpowiedzi na Wasze pytania!
- Prezenty dla ogrodnika i działkowca
- Domki dla dzikich zwierząt w Twoim ogrodzie
- Domki, budki lęgowe i ozdobne domki dla ptaków
- Karmniki i poidełka dla ptaków
- Domki dla jeży
- Domki dla pszczół, motyli, biedronek i hotele dla owadów
- Budki i domki dla nietoperzy
- Budki i domki dla żab i ropuch
- Ziarna i karma dla ptaków i wiewiórek
- Fartuchy ogrodnicze
- Pasy i torby ogrodnicze
- Rękawice ogrodowe
- Narzędzia i akcesoria ogrodowe
- Grabki, łopatki i pazurki ogrodnicze
- Organizery ogrodowe
- Zestawy narzędzi ogrodowych
- Stołki i taborety ogrodowe
- Klęczniki i nakolanniki ogrodowe
- Koszyki do zbierania ziół i owoców
- Paleniska, kominki i misy grillowe do ogrodu
- Produkty marki Esschert Design
- Produkty marki Garden Girl
- Produkty marki Burgon&Ball
- Produkty marki Stara Drewutnia
- Produkty marki Wildlife World