Jeż w ogrodzie, jak zwabić tego pożytecznego gościa? 0
Jeż w ogrodzie, jak zwabić tego pożytecznego gościa?

Jak przyciągnąć jeża do ogrodu?

Jeże przyciągnie do ogrodu, to co inne zwierzęta: schronienie, pożywienie i woda oraz poczucie bezpieczeństwa.

Zacznijmy od tego, że jeż musi się jakoś do naszego ogrodu dostać, szczelne ogrodzenie może mu to uniemożliwić.

Jeże szukają zacisznych, zarośniętych zakątków naszego ogrodu. Ogród, który chętnie odwiedzą, to ogród naturalny, w którym znajdą się krzewy i drzewa których liści jeże używają podczas budowy gniazda. Żerując w nocy w opadłych liściach jeże szukają także jedzenia. 

Te małe ssaki chętnie budują gniazda w ustronnych miejscach takich jak pryzma kompostowa, stara szopa, sterta gałęzi itp., jeśli więc chcesz gościć jeża, musisz zostawić dla niego jakiś “dziki” skrawek ogrodu. Jeże zamieszkują także chętnie specjalne jeżowe domki, które zapewniają im schronienie przed drapieżnikami. 

Ogród bezpieczny dla jeża

Aby jeż w ogrodzie czuł się bezpiecznie, należy usunąć wszelkie niebezpieczeństwa, które mogą mu zagrażać.

Przede wszystkim nie stosujmy w ogrodzie insektycydów i trutek na ślimaki- jeż żywiący się bezkręgowcami mógłby ulec zatruciu. Bądźmy także szczególnie ostrożni podczas prac ogrodowych takich jak koszenie trawy. Przed przystąpieniem do koszenia zawsze sprawdźmy czy w pobliżu nie ma jeża. Na naszego lokatora musimy także uważać na podjeździe, jeże niestety często stają się ofiarami samochodów.

Psy a nawet koty mogą stanowić zagrożenie dla jeży. Jeśli domowi pupile biegają po ogrodzie, jeże mogą stracić ochotę na przebywanie w nim. Wynika to nie tylko z poczucia zagrożenia, ale także dlatego, że jeże lubią ciszę w ciągu dnia, kiedy śpią, a szczekający pies może je skutecznie odstraszyć hałasem.

Nie bierzmy jeża na ręce czy do domu, pamiętajmy, że w Polsce jeże są pod ścisłą ochroną.

Jeśli naszym zdaniem jeż potrzebuje pomocy, zwróćmy się do odpowiednich służb nim podejmiemy jakiekolwiek kroki. Informacje na temat ochrony jeży oraz możliwości udzielenia im pomocy możemy znaleźć na stronie Polskiego Stowarzyszenia Ochrony Jeży www.naszejeze.org.

Dokarmianie jeży

Nie musimy jeży dokarmiać w okresach dostatku pożywienia, w naszym ogrodzie znajdzie wystarczająco dużo pożywienia jedząc owady, ślimaki i dżdżownice, skorzysta także z padliny małych zwierząt takich jak ptaki, gryzonie czy płazy. Jeśli zdecydujemy się dokarmiać jeże w okresach niedoboru pożywienia, róbmy to tak, aby nie sprawić im kłopotów- podawajmy sprawdzoną karmę lub tolerowane przez jeże pokarmy.   Pamiętajmy przy tym, żeby zachować higienę podczas podawania posiłków oraz podawać je  w odpowiedniej porze-

Informacje dotyczące dokarmiania jeży znajdziemy na stronach zajmujących się rehabilitacją jeży.

Komentarze do wpisu (0)

Submit
do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl