Miniaturowy ogródek w słoiku

Już jakiś temu w ogrodnictwie pojawił się nowy trend. To odpowiedź na brak miejsca i czasu na prowadzenie ogródka wielkoformatowego, poznajcie…. ogrodnictwo miniaturowe:)

Miniaturowe ogrodnictwo to wspaniała zabawa i niezwykle twórcze zajęcie. Często naszą wyobraźnię ogranicza ilość miejsca w ogrodzie, koszty i czasochłonność. Tymczasem mini ogródek możecie zrobić nawet w słoiku!

mini ogród w słoiku
mini ogród w słoiku
Miniaturowa ścieżka w mini ogródku
Miniaturowa ścieżka w mini ogródku
mini ogród w słoiku - zbliżenie
mini ogród w słoiku – zbliżenie

Mini ogródek jest, ze względu na skalę, stosunkowo łatwy w utrzymaniu, na pewno nie zajmie tyle czasu ile pielęgnacja ogrodu tradycyjnego. Gotowa aranżacja będzie stanowić ozdobę parapetu, biurka, balkonu.

Poniżej kilka rad jak stworzyć swój miniaturowy ogródek.

 

  • Odpowiedni pojemnik

W zasadzie każdy pojemnik się nada- słoik, stara waza do zupy, filiżanka, drewniana skrzynka. Ważne, żeby pojemnik gwarantował roślinom odpowiedni odpływ wody z okolic korzeni.

  • Idealne podłoże

Można skorzystać z podłoża uniwersalnego przeznaczonego do uprawy roślin balkonowych z domieszką torfu, perlitu czy wermikulitu. Takie podłoże zapewni odpowiedni drenaż. Jeśli zamierzasz zasadzić głównie sukulenty, warto zastosować podłoże do kaktusów.

  • Drenaż

Swoim roślinkom musisz zapewnić odpowiedni odpływ wody, pojemnik powinie mieć na dnie kilka małych dziurek, którymi nadmiar wody będzie wydostawał się na zewnątrz. Jeśli pojemnik nie umożliwia odpływania wody, umieść na dnie cienką warstwę drobnych kamyczków. W zasadzie warto to zrobić również wtedy, kiedy pojemnik na odpływ.

  • Projekt i sadzenie

Przed przystąpieniem do wykonywania swojego ogródka zaplanuj dokładnie gdzie chcesz umiejscowić rośliny, którędy będą przebiegać ścieżki, gdzie postawisz płotki, mebelki i inne akcesoria.  Warto ułożyć sobie rośliny i akcesoria w pojemniku jeszcze przed rozpoczęciem prac, przekonasz się czy projekt ci się podoba. Sadzenie zacznij od roślin o największej bryle korzeniowej, a następnie stopniowo dosadzaj mniejsze rośliny.

  • Rośliny

To, jaki rośliny wybierzesz zależy od tego, gdzie postawisz swój miniaturowy ogródek. Dobrze na dworze jak i w pomieszczeniu radzą sobie różne gatunki rozchodników, rojników czy eszewerii. W miniaturowych ogródkach dobrze będą wyglądać rośliny o drobnych listkach jak mięta korsykańska, soleirolia rozesłana, karmnik ościsty, iglica pospolita.

  • Podlewanie

Swój miniaturowy ogródek podlewaj tak często, jak wymagają tego użyte rośliny. Na pewno należy podlewać go delikatnie, z wyczuciem, żeby nie zabrudzić użytych akcesoriów. Możesz użyć zraszacza lub strzykawki – jeśli chcesz być precyzyjny.

Warsztaty

Na blogu Michelle znajdziecie inspirację do tworzenia ogródków w miniaturze. Już dziś Garden Love, wspólnie z Michelle  zapraszam także na warsztaty z miniaturowego ogrodnictwa https://www.facebook.com/eGardenLove/

Dla wszystkich, którzy nie dadzą rady uczestniczyć w warsztatach mam dobrą wiadomość, miniaturowe akcesoria są dostępne na Garden Love

Wkrótce relacja z warsztatów oraz więcej miniaturowych inspiracji:)

 

 

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Czytaj również na blogu:
Sprawdź naszą ofertę:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *