Warsztaty tworzenia miniaturowych ogródków w słoikach

Miniaturowe ogródki w słoikach zyskują coraz to nowych miłośników 🙂

Po raz drugi Garden Love wraz z Michelle miało przyjemność organizować warsztaty z tworzenia miniaturowych ogródków w słoikach.

Tak jak poprzednim razem spotkałyśmy się w kobiecym gronie. Także i tym razem najmłodsza z Pań miała siedem lat, co tylko potwierdza naszą teorię, że tworzenie miniaturowego ogródka to świetna zabawa zarówno dla małych jak i trochę większych kobiet:)

 

 

img_6796

Na początku, przy herbacie i szarlotce, uczestniczki dowiedziały jakie rośliny nadają się miniaturowych ogródków, a także które pojemniki sprawdzą się do zakładania ogródków. Było też trochę historii i inspirujących pomysłów na mini ogródki.

img_6776

Następnie uczestniczki zabrały się do pracy, sypały do słojów na przemian ziemię, piasek i żwirek aby stworzyć efektowne warstwowanie. Miniaturowe ogródki w słoikach są na tyle małe, że ciężko w ich przypadku poszaleć z dużą ilością roślin, dlatego warto dodać im uroku właśnie poprzez warstwowanie.

img_6845 img_6839

Potem przyszła kolej na planowania rozkładu zieleni oraz akcesoriów oraz sadzenie. Uczestniczki miały także okazję przygotować własnoręcznie miniaturowy płotek do ogródka.

img_6875

W związku z tym, że jesień za pasem na uczestniczki, oprócz tycich akcesoriów i roślin czekały także tyciusieńkie dynie:)

img_6786

Podczas pracy Michelle zawsze służyła dobrą radą, odpowiadała na wszystkie pytania, które dotyczyły głównie roślin, ich doboru oraz sposobów pielęgnacji miniaturowych ogródków.

img_6833

I tym razem okazało się, że każdy ogródek, mimo użycia tych samych akcesoriów i materiałów, był inny. Każdy był wyjątkowy na swój sposób, każdy najpiękniejszy dla jego właścicielki:)

Miniaturowe ogródki w słoikach cieszą już nowe właścicielki a my myślimy nad nowymi warsztatami. Tym razem nie ograniczamy się do Poznania, mamy w planie warsztaty także w innych miastach, dlatego śledźcie naszego Facebooka.

 

 

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Miniaturowe ogródki – warsztaty

Nasze pierwsze miniaturowe ogródki

Wraz z Michelle mamy za sobą pierwsze, bardzo udane warsztaty z miniaturowego ogrodnictwa!

Warsztaty zaczęły się miłej niespodzianki- losowania drobnych upominków dla każdej z uczestniczek:)

Losowanie nagród na warsztatach z miniaturowych ogródków
Losowanie nagród na warsztatach z miniaturowych ogródków
Losowanie nagród na warsztatach z miniaturowych ogródków
Losowanie nagród na warsztatach z miniaturowych ogródków

Każda z Pań dostała swój, najmłodsza uczestniczka (11 lat) także.

Zestawy do wykonania mini ogródków
Zestawy do wykonania mini ogródków

Następnie trochę teorii – Michelle opowiadała o koncepcji mini ogródków, wskazała jakie rośliny warto użyć oraz jak wybrać pojemnik. Omawiała zabiegi pielęgnacyjne oraz podpowiedziała gdzie szukać inspiracji.

Trochę teorii
Trochę teorii

Tymczasem na stole obok materiały na mini ogródki czekało już na uczestniczki.

Materiały czekające na pracę nad mini ogródkami
Materiały czekające na pracę nad mini ogródkami

Po teorii przeszłyśmy do dzieła, dużo się działo!

IMG_4232

IMG_4151 — kopia

Najpierw drenaż, potem na przemian ziemia i piasek- dzięki temu powstało bardzo efektowne warstwowanie. Później przyszła kolej na rośliny i akcesoria.  Niesamowite jest to, że każda z uczestniczek podeszła  się do swojego mini ogródka na swój sposób.

Był ogródek zasypany śniegiem

IMG_4259

Był z wywróconą donicą

IMG_4271

Były także klasyczne z miniaturowymi mebelkami

IMG_4260

Najważniejsze, że wszystkie uczestniczki, łącznie z organizatorkami, dobrze się bawiły podczas naszych bardzo kreatywnych warsztatów.

Pamiątkę z warsztatów każda z Pań wzięła do domu, każdy miniaturowy ogródek cieszy się już nowym domem:)

A oto efekty prac

IMG_4310 IMG_4279 — kopia IMG_4304

Poniżej wszystkie miniaturowe ogródki razem

IMG_4324

IMG_4329

IMG_4324

oraz szczęśliwe posiadaczki miniaturowych ogródków wraz z prowadzącą

IMG_4331

Jako że warsztaty cieszyły się dużym powodzeniem,  a wiele osób pytało o nowy termin, z przyjemnością unormuję, że 15.10.16 odbędą się kolejne. Szczegóły wkrótce na profilu Garden Love na Facebooku

 

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Miniaturowy ogródek w słoiku

Już jakiś temu w ogrodnictwie pojawił się nowy trend. To odpowiedź na brak miejsca i czasu na prowadzenie ogródka wielkoformatowego, poznajcie…. ogrodnictwo miniaturowe:)

Miniaturowe ogrodnictwo to wspaniała zabawa i niezwykle twórcze zajęcie. Często naszą wyobraźnię ogranicza ilość miejsca w ogrodzie, koszty i czasochłonność. Tymczasem mini ogródek możecie zrobić nawet w słoiku!

mini ogród w słoiku
mini ogród w słoiku
Miniaturowa ścieżka w mini ogródku
Miniaturowa ścieżka w mini ogródku
mini ogród w słoiku - zbliżenie
mini ogród w słoiku – zbliżenie

Mini ogródek jest, ze względu na skalę, stosunkowo łatwy w utrzymaniu, na pewno nie zajmie tyle czasu ile pielęgnacja ogrodu tradycyjnego. Gotowa aranżacja będzie stanowić ozdobę parapetu, biurka, balkonu.

Poniżej kilka rad jak stworzyć swój miniaturowy ogródek.

 

  • Odpowiedni pojemnik

W zasadzie każdy pojemnik się nada- słoik, stara waza do zupy, filiżanka, drewniana skrzynka. Ważne, żeby pojemnik gwarantował roślinom odpowiedni odpływ wody z okolic korzeni.

  • Idealne podłoże

Można skorzystać z podłoża uniwersalnego przeznaczonego do uprawy roślin balkonowych z domieszką torfu, perlitu czy wermikulitu. Takie podłoże zapewni odpowiedni drenaż. Jeśli zamierzasz zasadzić głównie sukulenty, warto zastosować podłoże do kaktusów.

  • Drenaż

Swoim roślinkom musisz zapewnić odpowiedni odpływ wody, pojemnik powinie mieć na dnie kilka małych dziurek, którymi nadmiar wody będzie wydostawał się na zewnątrz. Jeśli pojemnik nie umożliwia odpływania wody, umieść na dnie cienką warstwę drobnych kamyczków. W zasadzie warto to zrobić również wtedy, kiedy pojemnik na odpływ.

  • Projekt i sadzenie

Przed przystąpieniem do wykonywania swojego ogródka zaplanuj dokładnie gdzie chcesz umiejscowić rośliny, którędy będą przebiegać ścieżki, gdzie postawisz płotki, mebelki i inne akcesoria.  Warto ułożyć sobie rośliny i akcesoria w pojemniku jeszcze przed rozpoczęciem prac, przekonasz się czy projekt ci się podoba. Sadzenie zacznij od roślin o największej bryle korzeniowej, a następnie stopniowo dosadzaj mniejsze rośliny.

  • Rośliny

To, jaki rośliny wybierzesz zależy od tego, gdzie postawisz swój miniaturowy ogródek. Dobrze na dworze jak i w pomieszczeniu radzą sobie różne gatunki rozchodników, rojników czy eszewerii. W miniaturowych ogródkach dobrze będą wyglądać rośliny o drobnych listkach jak mięta korsykańska, soleirolia rozesłana, karmnik ościsty, iglica pospolita.

  • Podlewanie

Swój miniaturowy ogródek podlewaj tak często, jak wymagają tego użyte rośliny. Na pewno należy podlewać go delikatnie, z wyczuciem, żeby nie zabrudzić użytych akcesoriów. Możesz użyć zraszacza lub strzykawki – jeśli chcesz być precyzyjny.

Warsztaty

Na blogu Michelle znajdziecie inspirację do tworzenia ogródków w miniaturze. Już dziś Garden Love, wspólnie z Michelle  zapraszam także na warsztaty z miniaturowego ogrodnictwa https://www.facebook.com/eGardenLove/

Dla wszystkich, którzy nie dadzą rady uczestniczyć w warsztatach mam dobrą wiadomość, miniaturowe akcesoria są dostępne na Garden Love

Wkrótce relacja z warsztatów oraz więcej miniaturowych inspiracji:)

 

 

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Zapisz