Hodowla ziemniaków w pojemnikach – workach i donicach

Dlaczego warto hodować ziemniaki?

Ziemniaki są roślinami niemal doskonałymi. Posiada zdolność rozwoju nawet w  najbardziej niesprzyjających warunkach a do tego dają większy plon i więcej kalorii na hektar uprawianej powierzchni niż jakakolwiek inna roślina użytkowa. Przy tym są bardzo pożywne: stanowią doskonałe źródło witaminy C, białka roślinnego, skrobi, żelaza cynku oraz mikroelementów, do tego są całkowicie pozbawione tłuszczu. Warto wiedzieć, że najwięcej witamin mają ziemniaki tuż po wykopkach, im dłużej “leżą”, tym mnie witamin C w nich znajdziemy. Ziemniaki możemy oczywiście kupić praktycznie wszędzie, lecz nie wiemy nic o warunkach ich hodowli czy przechowywania. Jeśli chcemy świadomie się odżywiać, alternatywą jest hodowla ziemniaków w pojemnikach.

Ziemniaki z własne, balkonowe hodowli będą na pewno lepiej smakować
Ziemniaki z własnej balkonowej hodowli będą na pewno smakować lepiej niż kupne

Hodowla ziemniaków  na balkonie.

Jak się przygotować ? Aby hodować ziemniaki wcale nie trzeba dysponować hektarami ziemi. Samodzielna hodowla ziemniaków może nam przynieść sporo korzyści.  Aby rozpocząć hodowlę wystarczy duża donica, worek lub nawet pudło kartonowe. Ziemniaki z powodzeniem można hodować ziemniaki w pojemnikach, na tarasie lub balkonie. Ciekawostką jest, że ziemniaków wcale nie trzeba hodować w ziemi, równie dobrze możemy je sadzić w słomie.

Do swojej hodowli wybrałam samodzielnie zrobioną donicę. Wynik nie był aż tak udany, jak na zdjęciu, ale spełniała swoje zadanie :).

Samodzielnie wykonana doniczka do hodowli ziemniaków
Samodzielnie wykonana doniczka do hodowli ziemniaków

Jak hodować ziemniaki w pojemnikach?

Kiedy już wybierzemy pojemnik i sposób sadzenia, wybieramy sadzeniaki. Dobrze wybrać odmianę wczesną, na przykład Lord czy Denar, ja wybrałam ziemniaki ekologiczne, kupione w sprawdzonym sklepie. Ziemniaki zostawiamy w cieple, aż puszczą kiełki. Kiedy kiełki mają 2-3 cm cm sadzeniaki możemy wysadzić do wybranych pojemników. Ziemniaki sadzimy dość wcześnie; koniec marca, początek kwietnia będzie dobrym terminem. Ważne, żeby ziemia, w której sadzimy ziemniaki nie była zbyt zimna, powinna mieć przynajmniej 5-6 stopni. Sadzeniaki umieszczamy na kilkucentymetrowej warstwie ziemi i przysypujemy jedynie do zakrycia kiełków i bulw. Kiedy pędy przebiją się przez ziemię, znów dosypujemy ziemi, tak aby je pokryć. Ziemi dosypujemy tak długo, aż osiągniemy szczyt pojemnika. Zabieg dosypywania ziemi ma na celu zwiększenie ilości młodych bulw. Kiedy osiągniemy szczyt pomnika, zostawiamy rośliny w spokoju aby rosły.

Dbamy o rośliny podlewając je regularnie, lecz niezbyt nadmiernie, tak aby ziemia pozostała tylko wilgotna. Podlewanie ma szczególnie duże znaczenie w momencie zawiązywania nowych bulw, kiedy rośliny będą miały za mało wody, nasz zbiór nie będzie zbyt imponujący.

Zbiór ziemniaków wyznacza pora kwitnienia roślin. Od tego momentu można podbierać młode ziemniaczki, co jest szczególnie łatwe, gdy ma się ażurową donicę wykonaną samodzielnie:) 

Zbiór młodych ziemniaczków z hodowli donicowej

Kiedy rośliny przekwitną a następnie cała roślina zżółknie, należy zaprzestać podlewania. Warto odczekać jeszcze tydzień by dać skórce ziemniaków stwardnieć, następnie przystąpić do zbiorów.

Uwaga na koniec. Ziemniaki mają duże zapotrzebowania pokarmowe, dlatego ziemia musi być zasobna w składniki odżywcze. Moje osobiste podeście jest takie, że hodując żywność samodzielnie, staram się maksymalnie ograniczyć lub wręcz wyeliminowywać chemię. Dlatego do moich ziemniaczków stosuję gnojówkę z pokrzyw i mleczu, co prawda śmierdzi okrutnie ale rośliny ją lubią 🙂

Smacznego !

 

 

 

 

 

 

 

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Uprawy balkonowe

Warzywa na  balkonie

Już worek ziemi, nasiona, średnia doniczka i odrobina miejsca na balkonie pozwoli cieszyć się nam własnymi zbiorami.

Choć może to wydawać się niemożliwe, także na małym balkonie można z powodzeniem hodować pomidory, cukinię, fasolę, różnego rodzaju sałaty, zioła oraz poziomki i truskawki.

Klucz do sukcesu

Sekretem jest wybranie odpowiedniej odmiany i zapewnienie jej optymalnych warunków rozwoju.

image003

I tak, pomidory lubią stanowisko nasłonecznione, osłonięte od wiatru. Są zapylane przez pszczoły oraz trzmiele, nie przeganiajcie ich zatem ze swojego balkonu:) Warto wybrać odmianę karłową, zwisającą jak Tiny Tim. Jeśli sami tworzymy rozsadę, pamiętajmy, żeby do gruntu wysadzić najładniejsze sadzonki, o grubych mięsistych pędach, wówczas będziemy mieć większą szansę na obfite zbiory.

image005

Co do cukinii, to sprawdzoną odmianą jest dająca okrągłe owoce Tondo Chiaro di Nizza oraz Tondo Di Piacenza. Cukinia wymaga żyznej, ciepłej gleby i słonecznego miejsca.  Odwdzięczy się małymi owocami (najsmaczniejsze są gdy mają 8-10 cm średnicy), które idealnie nadają się do faszerowania. Pamiętajmy tylko, żeby nie posadzić w jednej donicy zbyt dużo sadzonek, idealnie żeby jedna roślina miała w przynajmniej 20-30 litrowej donicy miejsce tylko dla siebie. Im więcej roślina będzie miała miejsca, tym większa urośnie i da większy plon. To samo dotyczy pomidorów.

image007

Ze sprawdzonych odmian fasoli polecam Mascotte. Przeznaczona jest specjalnie do pojemników, jest niska, ma zwarty pokrój. Roślina plonuje obficie dając całą masę jędrnych bardzo smacznych strączków, do tego bez łyka. Odmiana ta dobrze radzi sobie bez podpór, nie zajmuje więc dużo miejsca. Wybierz dla niej słoneczne miejsce, gleba powinna być ciepła, żyzna oraz dobrze napowietrzona.

Z ziołami możemy zaszaleć, praktycznie wszystkie najpopularniejsze dobrze sobie radzą w pojemnikach. Warto stworzyć swoją własną kompozycję ulubionych ziół. W dużej, ceramicznej donicy pięknie będą prezentować się razem rozmaryn, oregano, różne odmiany tymianku oraz bazylia.

Zioła nie tylko cieszą smakiem ale i wyglądem, któż mógłby się oprzeć szałwii kwitnącej we wszystkich odcieniach fioletu? 🙂

image009

Truskawki także poradzą sobie w donicy jeśli wybierzemy odpowiednią odmianę a także zapewnimy jej odpowiednią ilość ziemi. Do atrakcyjnych odmian zdecydowanie należą odmiany powtarzające owocowanie, a szczególnie owocujące na odłogach zwane czasami truskawkami pnącymi.  Odmiana taka, jak Ostara plonuje dwukrotnie wiosną, a następnie od połowy lipca do jesieni. Na balkonie z powodzeniem możemy także nuprawiać odmianę Super Star.

Sadzonki truskawek sadzimy w maju, kiedy ryzyko przymrozków maleje. Truskawki potrzebują odpowiedniej ilości miejsca aby pięknie owocować, nie sadźmy ich gęściej niż co 30 cm. Truskawki wymagają żyznej ziemi, umiarkowanego podlewania oraz słońca, aby owoce dojrzewały. W sezonie warto truskawki nawozić, jeśli tak, jak ja rezygnujecie ze sztucznych nawozów, możecie używać biohumus.  Sadzonki mogą zimować, trzeba je jednak porządnie zabezpieczyć, abyśmy w kolejnym roku znów cieszyli się obfitymi zbiorami.

A co w przyszłym roku?

Ziemia, w której rosną warzywa i owoce po okresie wegetacji nadaje się do wymiany, roślinny najpewniej wyczerpały z niej składniki odżywcze. Na swoim tarasie mam jednak bardzo duże skrzynie, jeśli mam być szczera, to nie zmieniam w nich co roku całej ziemi, byłby to nie lada wyczyn, na który nie mam ochoty. Trzymam się zasady, że jeśli tylko rośliny w danej skrzyni nie chorowały, to usuwam połowę ziemi i dosypuję świeżej, poza tym stosuję zasady płodozmianu i nigdy nie sadzę w tej samej skrzyni dwa lata z rzędu tych samych roślin lub roślin z tej samej rodziny.

Poza oczywistymi korzyściami, dlaczego jeszcze warto…

Ze swojego doświadczenia powiem, że jest jeszcze jeden ważny powód, dla którego warto hodować warzywa. Otóż, jeśli jesteście rodzicami a Wasze  dzieci nie pokochały jeszcze warzyw, to uwierzcie mi, własnoręcznie wysiane, wysadzone i zebrane posmakują im na pewno:)

 

Zapisz

Zapisz