Największy hotel dla dzikich pszczół

Nasz największy hotel dla dzikich pszczół i pożytecznych owadów

O hotelach dla dzikich pszczół i innych pożytecznych owadów oraz ich budowie była już mowa w poprzednim artykule Czym jest hotel dla owadów?, tym razem jednaka mowa o hotelu niezwykłym, bo….olbrzymim.

Największy hotel dla dzikich pszczół
Nasz największy hotel dla dzikich pszczół oraz innych pożytecznych owadów

Hotel, a właściwie dwa hotele powstały na specjalne zamówienie i stanowią ważny element ścieżki edukacyjnej na terenie Obszaru Chronionego Krajobrazu Żuław Gdańskich w Skowarczu.

Każdy z hoteli  ma pokaźne rozmiary, od postawy mierzą bowiem 3,2 m przy wysokości 1,6 m oraz szerokości 50 cm.

Budowa tak dużego hotelu dla pszczół samotnic była wyzwaniem ale jednocześnie sprawiała wielką satysfakcję. Satysfakcja była jeszcze większa, kiedy po dwóch miesiącach odwiedziliśmy hotele i zobaczyliśmy pierwszych mieszkańców 🙂

Dom dla dzikich pszczół jest tak duży, bo i cały teren ścieżki edukacyjnej jest spory. Na terenie ścieżki powstały nasadzenia wielu drzew owocowych oraz roślin kwitnących, w pobliżu rozciąga się wielka kwietna łąka- wszystko to sprawia, że owadów zapylających jest w  pobliżu dużo.

Gdybyście mieli ochotę zobaczyć nasze hotele na żywo, to ścieżka jest już otwarta. Polecamy:)

Budowa hoteli dla owadów

Budowa trwała miesiąc, hotele są zbudowane z materiałów naturalnych: drewna brzozowego, dębowego i sosnowego, ceramicznych rurek, bambusa, gliny oraz cegły. W hotelach znajdą się miejsce lęgowe dla dzikich pszczół, ale schronienie przed chłodem znajdą w nim także inne pożyteczne owady jak biedronki czy skorki.

Największy hotel dla zapylaczy zbudowany jest z materiałów naturalnych, w części pochodzących z recyklingu.
Największy hotel dla dzikich pszczół zbudowany jest z materiałów naturalnych, w części pochodzących z recyklingu.

Pierwsi goście

Po jakimś czasie od montażu w hotelach pojawili się piersi goście. O ich obecności w hotelu świadczą zamurowane rurki lęgowe.

Zamieszkałe rurki lęgowe
Zamieszkałe rurki lęgowe

Podczas robienie zdjęć udało nam się także zaobserwować pszczołę samotnicę podczas pracy!

Dzika pszczoła podczas zamurowywania rurki lęgowej
Dzika pszczoła podczas zamurowywania rurki lęgowej

Zdaje się, że tę pszczołę przyłapaliśmy na gromadzeniu pyłku kwiatowego dla jej potomstwa:) W rurkach lęgowych bowiem samice składają jaja, następnie gromadzą pyłek dla młodych, przy okazji jego zbierania zapylając kwiaty, na koniec rurkę zamurowują. Samica murarki ogrodowej buduje od kilku do nawet komórek w jednej rurce. W każdej komórce składa jajo i zapas pyłku, którym żywi się młode. W sierpniu/wrześniu młode przepoczwarzają się i zimę spędzają w formie imago zamkniętego w kokonie. Począwszy od kwietnia z kokonów wychodzą pierwsze dorosłe owady.

Mamy nadzieję, że w naszych hotelach schronienie znajdzie wiele pokoleń pożytecznych owadów a już w kwietniu przyszłego roku młody przychówek zacznie zapylać:)

 

Czytaj również na blogu:
Sprawdź naszą ofertę:

9 myśli na temat “Największy hotel dla dzikich pszczół”

    1. Oczywiście, że chcę i przebywają:) Dowodem na to są zamieszkałe rurki lęgowe

      Pszczoły samotnice, bo dla nich budowane są domki i hotele, naturalnie wybierają właśnie spękania w konstrukcjach drewnianych, szczeliny i otwory, suche łodygi roślin, szczeliny w zaprawie murarskiej czy pustakach.

      1. Mój mąż zrobił dwa takie naturalne domki (oczywiście dużo mniejsze :)) w naszym ogrodzie. Satysfakcja ogromna gdy zobaczyliśmy, że “dziurki” są zalepione 🙂

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *