Jeż w ogrodzie, jak zwabić tego pożytecznego gościa?

Dlaczego warto pomagać jeżom?

Jeże potrzebują stosunkowo dużego terytorium by funkcjonować. Szczelnie ogrodzone ogrody, sprawiają, że mogę mieć problem ze znalezieniem terenów łowieckich i miejsc do gniazdowania. Otwórzmy więc ogród dla jeży, tym bardziej, że na obecności tych pożytecznych ssaków powinno nam zależeć. Jeż z dużym apetytem pałaszuje szkodniki, takie jak ślimaki i owady, zwłaszcza chrząszcze wśród których dużo jest szkodników, nie powodując przy tym żadnych szkód w ogrodzie.

Jeż w ogrodzie czuje się bezpiecznie w swoim domku.

Jak przyciągnąć jeża do ogrodu?

Jeże przyciągnie do ogrodu, to co inne zwierzęta: schronienie, pożywienie i woda oraz poczucie bezpieczeństwa.

Zacznijmy od tego, że jeż musi się jakoś do naszego ogrodu dostać, szczelne ogrodzenie może mu to uniemożliwić.

Zapewnij jeżowi wejście do ogrodu
Zapewnij jeżowi wejście do ogrodu

Jeże szukają zacisznych, zarośniętych zakątków naszego ogrodu. Ogród, który chętnie odwiedzą, to ogród naturalny, w którym znajdą się krzewy i drzewa których liści jeże używają podczas budowy gniazda. Żerując w nocy w opadłych liściach jeże szukają także jedzenia. 

Te małe ssaki chętnie budują gniazda w ustronnych miejscach takich jak pryzma kompostowa, stara szopa, sterta gałęzi itp., jeśli więc chcesz gościć jeża, musisz zostawić dla niego jakiś “dziki” skrawek ogrodu. Jeże zamieszkują także chętnie specjalne jeżowe domki, które zapewniają im schronienie przed drapieżnikami. 

Ogród bezpieczny dla jeża

Aby jeż w ogrodzie czuł się bezpiecznie, należy usunąć wszelkie niebezpieczeństwa, które mogą mu zagrażać.

Przede wszystkim nie stosujmy w ogrodzie insektycydów i trutek na ślimaki- jeż żywiący się bezkręgowcami mógłby ulec zatruciu. Bądźmy także szczególnie ostrożni podczas prac ogrodowych takich jak koszenie trawy. Przed przystąpieniem do koszenia zawsze sprawdźmy czy w pobliżu nie ma jeża. Na naszego lokatora musimy także uważać na podjeździe, jeże niestety często stają się ofiarami samochodów.

Psy a nawet koty mogą stanowić zagrożenie dla jeży. Jeśli domowi pupile biegają po ogrodzie, jeże mogą stracić ochotę na przebywanie w nim. Wynika to nie tylko z poczucia zagrożenia, ale także dlatego, że jeże lubią ciszę w ciągu dnia, kiedy śpią, a szczekający pies może je skutecznie odstraszyć hałasem.

Nie bierzmy jeża na ręce czy do domu, pamiętajmy, że w Polsce jeże są pod ścisłą ochroną.

Jeśli naszym zdaniem jeż potrzebuje pomocy, zwróćmy się do odpowiednich służb nim podejmiemy jakiekolwiek kroki. Informacje na temat ochrony jeży oraz możliwości udzielenia im pomocy możemy znaleźć na stronie Polskiego Stowarzyszenia Ochrony Jeży www.naszejeze.org.

Dokarmianie jeży

Nie musimy jeży dokarmiać w okresach dostatku pożywienia, w naszym ogrodzie znajdzie wystarczająco dużo pożywienia jedząc owady, ślimaki i dżdżownice, skorzysta także z padliny małych zwierząt takich jak ptaki, gryzonie czy płazy. Jeśli zdecydujemy się dokarmiać jeże w okresach niedoboru pożywienia, róbmy to tak, aby nie sprawić im kłopotów- podawajmy sprawdzoną karmę lub tolerowane przez jeże pokarmy.   Pamiętajmy przy tym, żeby zachować higienę podczas podawania posiłków oraz podawać je  w odpowiedniej porze-

Informacje dotyczące dokarmiania jeży znajdziemy na stronach zajmujących się rehabilitacją jeży.

 

 

 

 

 

 

Zapisz

Budki lęgowe dla ptaków- jak wybrać odpowiednią?

Dlaczego warto wieszać budki lęgowe w ogrodzie?

Z powodu rozwoju miast i związanej z nim wycince drzew, ptaki mają w mieście ograniczoną ilość miejsc nadających się do założenia gniazda. Jednym ze sposobów by im w tej sytuacji pomóc, jest wieszanie budek lęgowych. Domek dla ptaków możesz powiesić także we własnym ogrodzie. Ty pomożesz ptakom a one pomogą Tobie ograniczając liczę szkodników roślin.

 

Budki lęgowe nie tylko pomagają ptakom, ale mogą być w ogrodzie także ozdobą
Budki lęgowe nie tylko pomagają ptakom, ale mogą być w ogrodzie także ozdobą

Jak wybrać odpowiednie schronienie dla ptaków?

Decydując się na zakup budki lęgowej dobrze wiedzieć, że domki dla ptaków różnią się między sobą średnicą otworów wlotowych, ponieważ gatunki ptaków preferujące różne ich rozmiary. Różnice wynikają z budowy ptaków a także z tego, w jakich warunkach ptaki naturalnie zakładają gniazda. Dobrej jakości budki powinny być dedykowane konkretnym gatunkom ptaków lub ich grupom i spełniać ich wymagania.

I tak  średnica otworu wlotowego 27-33 mm będzie odpowiednia dla następujących gatunków:

 • modraszka
 • bogatka
 • mazurek
 • wróbel
 • pleszka
 • kowalik
 • muchołówka żałobna
 • dzięciołek
 • sikora uboga
 • sosnówka

Otwór wlotowy o średnicy 47-55 mm mogą zamieszać:

 • szpak
 • bogatka
 • pleszka
 • kowalik
 • dzięciołek
 • sóweczka

Średnica 110-150 mm będzie odpowiednia dla

 • puszczyka
 • nurogęsi
 • krzyżówki

Budka lęgowa dla pójdźki wraz z lokatorem

Budka lęgowa dla pójdźki wraz z lokatorem

Z jakiego materiału powinny być wykonane budki lęgowe?

Warto także przyjrzeć się materiałowi, z którego wykonane są budki. Dobre budki są drewna, wodoodpornej sklejki lub trocinobetonu, płyty OSB. Stanowczo należy unikać budek lęgowych z metalu- nagrzewając się i mogą zrobić więcej szkody, niż pożytku, unikajmy także tych wykonanych z plastiku.

Ważne także, aby budka, którą wybierzecie nie miała patyczka przy otworze wlotowym. Ptaki radzą sobie doskonale bez niego, może on za posłużyć drapieżnikowi (kuna, kot) w dostaniu się do gniazda- jedną łapą zaczepiają się na patyczku, drugą wybierają jaja i pisklęta.

Gdzie i jak powiesić budki lęgowe?

Budki wieszajmy w miejscu ocienionym od godzin przedpołudniowych, Miejsce powinno być także możliwe zaciszne, jednak warto powiesić je tak byśmy mogli mogli obserwować ptaki z okna lub tarasu.

Odległość między budkami powinna być większa niż 30 m, w przypadku szpaków i wróbli >2 m. Budki wieszamy na wysokości około 4 m. Budka nie może  nie może wystawać poza korony drzewa.

Budki mocujemy za pomocą gwoździ: najlepiej aluminiowych. Do skrzynki, jeśli nie ma, należy zamontować listwę i dopiero tę listwę przybijamy do drzewa dwoma gwoździami powyżej i dwoma poniżej skrzynki.

Kiedy wieszać budki lęgowe?

Budki można wieszać cały rok, jednak przyjmuje się, że najkorzystniej jest to robić jesienią i zimą/wczesną wiosną. W budkach powieszonych jesienią zimujące ptaki będą miały schronienie nocami. Z budek powieszonych zimą/wiosną skorzystają ptaki powracające z zimowych wypraw i poszukujące miejsc do rozrodu.

Przygotowując artykuł korzystałam z informacji Ogólnopolskiego Towarzystwa Ochrony Patków.

Największy hotel dla dzikich pszczół

Nasz największy hotel dla dzikich pszczół i pożytecznych owadów

O hotelach dla dzikich pszczół i innych pożytecznych owadów oraz ich budowie była już mowa w poprzednim artykule , tym razem jednaka mowa o hotelu niezwykłym, bo….olbrzymim.

Największy hotel dla dzikich pszczół
Nasz największy hotel dla dzikich pszczół oraz innych pożytecznych owadów

Hotel, a właściwie dwa hotele powstały na specjalne zamówienie i stanowią ważny element ścieżki edukacyjnej na terenie Obszaru Chronionego Krajobrazu Żuław Gdańskich w Skowarczu.

Każdy z hoteli  ma pokaźne rozmiary, od postawy mierzą bowiem 3,2 m przy wysokości 1,6 m oraz szerokości 50 cm.

Budowa tak dużego hotelu dla pszczół samotnic była wyzwaniem ale jednocześnie sprawiała wielką satysfakcję. Satysfakcja była jeszcze większa, kiedy po dwóch miesiącach odwiedziliśmy hotele i zobaczyliśmy pierwszych mieszkańców 🙂

Dom dla dzikich pszczół jest tak duży, bo i cały teren ścieżki edukacyjnej jest spory. Na terenie ścieżki powstały nasadzenia wielu drzew owocowych oraz roślin kwitnących, w pobliżu rozciąga się wielka kwietna łąka- wszystko to sprawia, że owadów zapylających jest w  pobliżu dużo.

Gdybyście mieli ochotę zobaczyć nasze hotele na żywo, to ścieżka jest już otwarta. Polecamy:)

Budowa hoteli dla owadów

Budowa trwała miesiąc, hotele są zbudowane z materiałów naturalnych: drewna brzozowego, dębowego i sosnowego, ceramicznych rurek, bambusa, gliny oraz cegły. W hotelach znajdą się miejsce lęgowe dla dzikich pszczół, ale schronienie przed chłodem znajdą w nim także inne pożyteczne owady jak biedronki czy skorki.

Największy hotel dla zapylaczy zbudowany jest z materiałów naturalnych, w części pochodzących z recyklingu.
Największy hotel dla dzikich pszczół zbudowany jest z materiałów naturalnych, w części pochodzących z recyklingu.

Pierwsi goście

Po jakimś czasie od montażu w hotelach pojawili się piersi goście. O ich obecności w hotelu świadczą zamurowane rurki lęgowe.

Zamieszkałe rurki lęgowe
Zamieszkałe rurki lęgowe

Podczas robienie zdjęć udało nam się także zaobserwować pszczołę samotnicę podczas pracy!

Dzika pszczoła podczas zamurowywania rurki lęgowej
Dzika pszczoła podczas zamurowywania rurki lęgowej

Zdaje się, że tę pszczołę przyłapaliśmy na gromadzeniu pyłku kwiatowego dla jej potomstwa:) W rurkach lęgowych bowiem samice składają jaja, następnie gromadzą pyłek dla młodych, przy okazji jego zbierania zapylając kwiaty, na koniec rurkę zamurowują. Samica murarki ogrodowej buduje od kilku do nawet komórek w jednej rurce. W każdej komórce składa jajo i zapas pyłku, którym żywi się młode. W sierpniu/wrześniu młode przepoczwarzają się i zimę spędzają w formie imago zamkniętego w kokonie. Począwszy od kwietnia z kokonów wychodzą pierwsze dorosłe owady.

Mamy nadzieję, że w naszych hotelach schronienie znajdzie wiele pokoleń pożytecznych owadów a już w kwietniu przyszłego roku młody przychówek zacznie zapylać:)

 

Hotel dla owadów czyli pomagamy pożytecznym zwierzętom

Dlaczego w ogóle warto pomagać owadom?

Jesteśmy coraz bardziej świadomi naszej odpowiedzialności za otaczające nas środowisko, w szczególności za zwierzęta, bez których nasza egzystencja byłaby poważnie zagrożona. Do takich zwierząt bez wątpienia zaliczają się owady. Tylko w Europie 84% z 264 gatunków roślin uprawnych jest zapylanych przez zwierzęta a 4000 odmian warzyw istnieją dzięki zapylania przez pszczoły. W skali Świata aż 75 % roślin uprawnych uzależnionych jest od zapylaczy.   Z raportu Greenpeace wynika, że  w 2015 roku wartość produkcji rolnej w Polsce byłaby o ponad 4 mld zł niższa, gdyby zapylanie przez pszczoły było niemożliwe.

Naturalnych schronień owadów ubywa wraz z rozwojem rolnictwa, przemysłu, rozrastaniem się miast i wsi. Zapylacze giną nie tylko na skutek powszechnego stosowania pestycydów oraz nawozów sztucznych ale także monokulturowych upraw, które mocno ograniczają bioróżnorodność.

Jednym z elementów walki o zachowanie jak największe liczby pożytecznych owadów jest tworzenie im nowych siedlisk w miejsce tych, które w wyniku działalności człowieka zostały zniszczone. Dlatego właśnie coraz większą popularnością cieszą się hotele dla owadów,  pojawiają  się nie tylko w przydomowych ogrodach i na balkonach ale i w parkach oraz na miejskich skwerach.

Czym jest hotel dla owadów?

Hotele służą za schronienie sporej rzeszy różnorodnych owadów oraz dają im możliwość budowy gniazd, szczególnie podczas zimy. Do budowy hotelu powinny zostać użyte naturalne materiały, takie jak drewno, szyszki, trzcina, cegły, glina, suche liście, słoma.  Materiały i rozmiary budowli zależą od wymagań owadów, jakie chcemy się zwabić.

hotel dla owadów
Hotel dla owadów w którym schronienie znajdą biedronki, dzikie pszczoły i skorki

Gośćmi naszego hotelu mogą zostać:

Dzikie pszczoły

W bambusowych rurkach znajdzie się miejsce dla kokonów dzikich pszczół. O ich szczególnej roli w procesie zapylania niech świadczy fakt, że spośród 100 roślin, które dostarczają 90% światowej produkcji żywności, 71 jest zapylanych głównie przez dzikie pszczoły.

Motyle

W wąskich zakamarkach hotelu miejsce na odpoczynek znajdą motyle. Choć w znacznie mniejszym  stopniu niż pszczoły, także i one przyczyniają  się do zapylania roślin.

Owadzie służby sanitarne

Wśród suchych patyków, słomy i liści chętnie zamieszkają złotooki, skorki i biedronki, których przysmakiem są mszyce oraz inne szkodniki roślin.

Skąd wziąć hotel dla owadów?

Hotel możemy zbudować sami. Do budowy hoteli warto użyć materiałów naturalnych. W słomie i siane znajdą schronie złotooki, biedronki preferują suche liście i szyszki, w pustych łodygach trzciny oraz bambusa chętnie gniazdo zbudują murarki. W domkach z gliny chętnie zamieszkają rzadziej obecnie spotykane pszczoły porobnice. Z nawierconych gałęzi i drewnianych klocków a także z cegieł dziurawek chętnie skorzystają inne dzikie pszczoły.

Wielkość i forma hotelu zależy tylko od naszej pomysłowości i chęci. Najprostszy hotel możemy zbudować wiążąc sznurkiem w pęczki łodygi bambusa.

Bambusowy domek dla pszczół. Źródło Pinterest
Bambusowy domek dla pszczół, źródło Pinterest

Do budowy hotelu możemy użyć materiałów pochodzących z recyklingu, takich jak elementy lub wręcz całe euro palety (ważne aby nie były zaimpregnowane środkami chemicznymi).

domek dla pszczół euro palet
Domek dla pszczół z elementów euro palet, źródło Pinterest

Prostym a jednocześnie piękny hotel można wykonać z drewnianych plastrów.

Pomysłowy i piękny owadzi hotel
Pomysłowy i piękny owadzi hotel, źródło Pinterest

Pamiętajmy, że nawet najbardziej fikuśny hotel nie znajdzie amatorów, jeśli nie zadbamy o to, by pożywienie dla jego gości znajdowało się w jego najbliższym otoczeniu.  Hotel powinien zatem stanąć pośród zieleni, w pobliżu kwiatów oraz szczególnie lubianych, pięknie kwitnących ziół takich jak oregano, szałwia, tymianek, hyzop. Hotel stawiamy słonecznym i zacisznym miejscu, najlepiej osłoniętym od wiatru i deszczu.

Jeśli nie macie czasu lub ochoty budować samodzielnie hotelu a zależy Wam na losie owadów, możecie wybierać  w szerokim asortymencie domków dla pożytecznych owadów 🙂

Na koniec zachęcam do zapoznania się ze szczegółowymi danymi na ten temat zagrożonych wyginięciem owadów na stronie Programu Środowiskowego Organizacji Narodów Zjednoczonych 

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Czyszczenie budek lęgowych

Ostatni dzwonek na czyszczenie budek lęgowych

Zgodnie z obowiązującym prawem budki można czyścić jedynie w okresie od 16 października do końca lutego. Decydując się na umieszczenie budki, również we własnym ogrodzie, musimy mieć świadomość, że poza wspomnianym okresem podlega ona prawnej ochronie. Z początkiem marca na połowie października skończywszy, budka jest traktowana jako siedlisko i podlega ochronie. Aby nie zakłócać ptakom miru domowego, nie należy w okresie ochronnym budek ściągać 😉

Pora przygotować mieszkanie dla nowych lokatorów :)
Pora przygotować mieszkanie dla nowych lokatorów.

Dlaczego należy czyścić budki lęgowe?

Budki należy czyścić przede wszystkim ze względów higienicznych. W starych gniazdach mogą znajdować się pasożyty, który stanowią zagrożenie dla młodych ptaków. Poza tym, większość ptaków w budkach lęgowych buduje gniazda, gdyby budowały kolejne gniazdo na zeszłorocznym, wówczas drapieżniki miałyby ułatwiony dostęp do młodych, bo te znalazłyby się bliżej otworu wlotowego. Ponadto, ptaki mniej chętnie zasiedlają budki, w których znajduje się dużo zalegającego materiału ze starych gniazd, a przecież chcemy by nasze domki dla ptaków zostały zamieszkane, prawda?

Jak czyścić ptasie domki?

Przede wszystkim należy odpowiednio zabezpieczyć siebie. Do czyszczenie budek należy ubrać rękawiczki oraz maseczkę na twarz, zabezpieczy nas to przed patogenami, które mogą znajdować się w starym gnieździe.

Po przywdzianiu odpowiedniego stroju przystępujemy do pracy:) Porządne budki powinny dawać możliwość otworzenia ich od tył lub od góry. Czasami także frontowa ściana domku daje się otworzyć. Z domku wymiatamy (dobra będzie szczotka o sztywnym włosiu) pozostałości gniazda, pióra oraz ewentualne odchody. Takie zabiegi powinny w zupełności wystarczyć, nie używamy do nich żadnych środków chemicznych.

Ptasie domki są narażone na niszczące działanie czynników zewnętrznych oraz samych ptaków, czyszczenie budek jest więc także okazją do ich renowacji.

Czyszczenie budek lęgowych, zniszczone budki wymieniamy na nowe
Czyszczenie budek lęgowych, zniszczone budki wymieniamy na nowe

Jeśli okaże się, że zniszczenia nie dadzą się naprawić, warto przed sezonem zaopatrzyć się w nową budkę.

 

 

 

 

 

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Wieszamy budki lęgowe dla ptaków

Po co wieszać budkę lęgową?

Budki lęgowe
Budki lęgowe mogą mieć przeróżne, często fantazyjne formy.

Wieszanie budek lęgowych ma na celu stworzenie ptakom miejsc do założenia gniazda, szczególnie gdy w okolicy zostały zniszczone naturalne miejsca bytowania ptaków, na przykład na skutek rozbudowy infrastruktury miejskiej. Poza tym, wieszając budki lęgowe blisko swojego miejsca zamieszkania zapewniamy sobie miłe towarzystwo ptasich przyjaciół.

Kiedy jest właściwy czas na powieszenie budki?

Budki możemy wieszać w ciągu całego roku, ale najlepszy jednak okres to czas od jesieni do końca zimy, czyli teraz 🙂 Im szybciej ptaki szukając jesienią i zimą bezpiecznych miejsc do snu znajdą naszą budkę, tym większa szansa, że do wiosny się zadomowią.

Na co warto zwracać uwagę wybierając budki lęgowe?

Ważne, żeby budki lęgowe wykonane były z właściwych materiałów.  Odpowiednie materiały to materiały naturalne, takie jak drewno czy wodoodporna sklejka.  Ponadto zwracamy uwagę, dla jakiego ptaka przeznaczone jest dana budka, jej wielkość, rodzaj oraz średnica wlotu przeznaczona jest bowiem dla konkretnych gatunków ptaków.

Generalnie budki lęgowe możemy podzielić na półotwarte i zamknięte odpowiedniki dziupli. Skrzynki półotwarte zasiedlają muchołówka szara, rudzik, pliszka siwa, zamknięte wybierają sikory, kowaliki, mazurki i wróble.

Koniecznie zwróćmy uwagę, czy budka ma patyczek przy otworze wlotowym- jeśli ma, wybierzmy inną budkę. Patyczek jest nie tylko nieprzydatny, ptaki bowiem radzą sobie doskonale czepiając się pazurkami otworu wlotowego, ale może posłużyć drapieżnikowi do dostania się do jaj/młodych znajdujących się w budce.

Jeśli chcemy wykonać budkę samodzielnie, koniecznie kierujmy się wytycznymi umieszczonymi na stronach poświęconych ochronie ptaków, na przykład tu

Gdzie i jak powiesić budkę?

Budkę należy powiesić w zacisznym, rzadko uczęszczanym przez ludzi, zacienionym miejscu. Wysokość, na której należy powiesić skrzynkę zależy od miejsca- jeśli mamy pewność, że budka nie zostanie zniszczona, można powiesić ją niżej, zazwyczaj wieszamy na wysokości  2m-4 m, otworem wlotowym w kierunku wschodnim.

Ważna jest odległość między budkami lęgowymi, w większości przypadków powinniśmy zachować odstęp około 30m.

Budki wieszamy na drzewach, zawsze poniżej korony drzewa, ale także na żywopłotach, krzewach, budynkach i słupach.

Ptasie mieszkanka powinniśmy przymocować gwoźdźmi, które nie skorodują pod wpływem czynników zewnętrznych. Do skrzynki najlepiej przybić listwę, a samą listwę przymocować do drzewa za pomocą dwóch gwoździ (dwóch poniżej i dwóch powyżej skrzynki).

Mam nadziej, że powyższe porady sprawią, że już wkrótce będziecie cieszyć się ptasim towarzystwem.

Opracowano na podstawie materiałów Fundacji Dziupla Inicjatyw Przyrodniczych

 

 

 

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Świąteczne ciasteczka DIY dla …ptaków

Ciasteczka dla ptaków?  Tak !

Święta zbliżają się wielkimi krokami 🙂 Szykujemy się do nich szukając dla bliskich wymarzonych prezentów, przygotowując potrawy na wigilijną wieczerzę, piekąc ciasta i pierniki.

Tymczasem na dworze robi się coraz chłodniej, nie możemy więc zapomnieć o naszych skrzydlatych przyjaciołach. Dla nich także możemy przygotować świąteczne ciasteczka 🙂

Ciasteczka, które zrobiłam składają się z raptem kilku składników i nie wymagają dużo pracy. Dostarcza ptakom energii i składników niezbędnych do przetrwania mrozów.

Niezbędne składniki ciasteczek dla ptaków

Do przygotowania ciasteczek potrzebujemy:

 • kostki smalcu;
 • około pół kilograma zimowej mieszanki nasion dla ptaków;
 • kopiastej łyżki żelatyny rozpuszczonej w małej ilości gorące wody;
 • foremek do ciastek;
 • wstążeczki lub sznurka;
 • plastikowej słomki do napojów.

Uwaga do smalcu, wybierajcie smalec bez dodatków typu skwarki czy cebula. Okazuje się, że to nie takie łatwe, trochę nachodziłam nim taki znalazłam 🙂

Przygotowania do tworzenia ciasteczek dla ptaków
Przygotowania do tworzenia ciasteczek dla ptaków

Smalec przekładamy do garnuszka i rozpuszczamy na małym ogniu, dodajemy mieszankę nasion, żelatynę rozpuszczoną w małej ilości gorącej wody i mieszamy.

Mieszanka ciasteczkowa ciasteczka dla ptaków
Mieszanka ciasteczkowa na ciasteczka dla ptaków

Kiedy masa trochę przestygnie i zacznie tężeć przekładamy ją do foremek. Najlepsze będą foremki silikonowe, ciasteczka łatwo z nich wychodzą. W masę wkładamy przyciętą słomkę do napojów, kiedy będzie zastygać, w miejscu po słomkach powstaną dziurki, przez które będziemy mogli przeciągnąć wstążeczki-zawieszki.

Ciasteczka dla ptaków, jeszcze w foremce
Ciasteczko jeszcze w foremce

Masa ciasteczkowa zastyga w kilka godzin, foremki z ciasteczkami na ten czas należy odstawić w chłodne miejsce. Kiedy uznamy, że ciasteczka są już wystarczająco twarde, delikatnie usuwamy z nich słomki i wyciągamy z foremek gotowy “wypiek”. Teraz pozostało nam już tylko przewleczenie wstążeczek, żeby nasze ciasteczka można było zawiesić.

Ciasteczka dla ptaków zawieszamy w ogrodzie na tarasie czy na balkonie. Na pewno w krótkim czasie zostaną odkryte przez skrzydlatych głodomorów, którzy docenią ich smak:)

Zwróćcie uwagę, że smalec dodatnich temperaturach będzie się topił, nie wieszajcie więc ciasteczek w nasłonecznionym miejscu.

Ciasteczka dla ptaków w pełnej krasie :)
Ciasteczka dla ptaków w pełnej krasie 🙂
I jeszcze jedno ujęcie
I jeszcze jedno ujęcie

Zrobienie ciasteczek jest na tyle łatwe, że możemy do pomocy przy ich przygotowywaniu zatrudnić dzieci. Wspólne przygotowywania ciasteczek zapewni nam nie tylko niezłą zabawę, ale ma także aspekt edukacyjny 🙂

Zapisz

Zapisz

Jak dokarmiać ptaki by pomagać a nie szkodzić

Dokarmianie ptaków- czy to konieczne?

Sikora podczas posiłku
Bogatka podczas posiłku

Ochrona naszych skrzydlatych przyjaciół leży nie tylko w interesie ptaków ale i naszym. Obserwacja ptaków przynosi dużo satysfakcji a ich śpiewy umilają nam czas, jednak przede wszystkim są one naszymi sprzymierzeńcami w walce ze szkodnikami roślin.

Ze względu na postępującą urbanizację, ptaki mają problemy nie tylko ze znalezieniem miejsca do zakładania gniazd ale i ze zdobywaniem pokarmu. Zarówno w kwestii schronienia, jak i pożywienia możemy im pomóc w naszym własnym ogrodzie.

Kiedy pomoc jest potrzebna?

dokarmnianie ptaków

Naszej pomocy ptaki potrzebują najbardziej zimą i wiosną, ale zapewniając im pokarm w pozostałych porach roku roku zwiększamy ich szansę na przetrwanie okresów niedoboru żywności, które mogą  wystąpić niezależnie od sezonu. Jeśli czasowy niedobór żywności pojawi się w okresie lęgowym, dodatkowe pożywienie może mieć decydujące znaczenie dla przetrwania młodych. W związku z powyższym Brytyjskie Towarzystwo Ochrony Ptaków (RSPB ) zaleca dokarmianie ptaków cały rok.

Dokarmianie ptaków zimą i wiosną

W tym najtrudniejszym dla ptaków okresie dokarmiajmy je przede wszystkim regularnie, najlepiej dwa razy dziennie. Rutyna ma tu bardzo duże znaczenie, ponieważ ptaki przyzwyczają się do miejsca i pór karmienia. Jeśli nie znajdą pożywienia w porze karmienia, mogą opuścić nasz ogród by szukać go w innym miejscu.

W okresie zimowo-wiosennym ptaki potrzebują pokarmu wysokoenergetycznego, o wysokie zawartości tłuszczu. Warto wybierać  specjalne zimowe mieszanki nasion lub kule tłuszczowe, można także wywiesić dla ptaków niesolony boczek lub słoninę. Jeśli wybierzecie kule tłuszczowe sprzedawane w nylonowej siatce, dla bezpieczeństwa ptaków wyciągniecie kule z siatki- ptaki mogą niechcący spożyć kawałek nylonu lub zaplątać w siatkę nóżki.

Pamiętajmy aby usuwać niezjedzone resztki pokarmu a także o regularnym czyszczeniu karmnika.

Aby nasz ogród był przyjazny ptakom i zapewniał im pożywienie również w zimowe miesiące, warto posadzić rośliny, których owoce ptaki lubią. I tak możemy posadzić cis pospolity, cis pośredni, ligustr pospolity, bez czarny, dziką różę, dereń jadalny czy głóg.

 

ptak-jesien

Dokarmianie ptaków latem i jesienią

W cieplejszym okresie lata i jesieni ptaki potrzebują pokarmu bogatego w białko. Nie stosujmy więc w tym czasie pokarmu o wysokie zawartości tłuszczu, tym bardziej, że w wysokich temperaturach będzie on szybko jełczał.  Dobrym wyborem w cieplejszych porach roku będą nasiona słonecznika, owoce jak jabłka, gruszki i śliwki. Można także podawać ptakom surowe płatki owsiane i gotowany ryż. Unikać należy mleka i jego przetworów, ponieważ ptaki nie go nie trawią.

Pamiętamy, że w okresie letnim i jesiennym ptaki owadożerne skutecznie pomagają nam w walce z szkodnikami roślin. Dzięki tej pomocy możemy zminimalizować użycie chemicznych środków ochrony roślin- wyjdzie nam to tylko na zdrowie a przy tym zapewni ptakom pożywienie.

 

 

 

 

 

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Pomóż faunie przetrwać chłody

Choć to dopiero początek września, to nim się obejrzymy zaczną się pierwsze przymrozki. Chłodne noce i poranki sprawią, że nasi pożyteczni przyjaciele zaczną szukać schronienia.

Wystarczy,  że zastosujemy kilka prostych tricków a pomożemy pożytecznym zwierzętom przetrwać zimę.

Co w swoim ogrodzie możesz zrobić dla fauny?
 • ułóżmy w osłoniętym miejscu (przy ścianie szopy) stos doniczek – znajdą w nim miejsce biedronki i skorki;
 • nie pozbywajmy się z rabat wszystkich przekwitniętych kwiatów – ich części będą stanowić schronienie dla pomocnych owadów;
 • ułóżmy w zacisznym miejscu stertę gałęzi, kto wiem, może w ich zaciszu znajdzie sobie miejsce pożyteczny jeż?
 • jeśli nie cieszy nas perspektywa pozostawienia na ogrodzie sterty gałęzi, zawsze możemy ustawić w odosobnionym zakątku ogrodu specjalny domek dla jeża
Domek dla jeży z lokatorem
Domek dla jeży z lokatorem
 • zawczasu posprzątajmy budki lęgowe, wyrzućmy pozostałości po starych gniazdach i przygotujmy je dla nowych lokatorów
Domek, budka lęgowa dla ptaków
Domek, budka lęgowa dla ptaków
 • powieśmy w ogrodzie domki dla dzikich pszczół, najlepiej zrobić to właśnie późnym latem;
Domek dla dzikich pszczół
Domek dla dzikich pszczół
 • po nastaniu pierwszych chłodów możemy zacząć dokarmiać ptaki, możemy skorzystać z gotowych karm lub wysypać do karmników mieszankę nasion słonecznika i innych nasion (proso, owies, pszenica);
Sikora bogatka podczas posiłku:)
Sikora bogatka podczas posiłku:)
 • Kępy traw zostawione na zimę nie tylko urozmaicą zimowy krajobraz ale i będą schronieniem dla małych ssaków oraz owadów.

Zastosowanie się choć do kilku powyższych porad sprawi, że pożyteczne zwierzęta odwdzięczą się pracą w Waszym gdy tylko wiosna znów do nas zawita.

 

 

Zapisz

Zapisz

Ropucha w ogrodzie przyjacielem ogrodnika!

Ropucha w ogrodzie czyli dlaczego warto zaprzyjaźnić się z ropuchą ?

Jedna ropucha może zjeść od 10 do 20 tys. szkodników w ciągu roku. Rekordzistki, ropuchy szare, dożywają nawet 40 lat pochłaniając z ochotą ślimaki, owady oraz pająki. Lekko licząc w ciągu całego swojego życia ropucha może usunąć z naszego ogrodu setki tysięcy szkodników!

Jak zaprosić ropuchę do ogrodu ?

Ropucha w ogrodzie to mile widziany gość

Aby wybrała Wasz ogród zapewnijcie jej dostęp do wody na poziomie ziemi. Ropuchy nie są tak mocno związane z wodą, jak  żaby, ale nadal jest im ona niezbędna do życia- w wodzie ropucha składa skrzek. Aby ogród był przyjazny dla ropuch zminimalizujcie użycie środków chemicznych w ogrodzie, ropuchy są na nie bardzo wrażliwe.

Ropuchy są łakomym kąskiem dla drapieżników, pamiętajcie więc o zapewnieniu schronienia swojej ropusze. Może to być odwrócona do góry nogami stłuczona donica, może być specjalny ropuszy domek, ważne żeby zapewniał płazowi cień i schronienie, również przed zwierzętami domowymi.

Z własnego doświadczenia wiem, że ropuchy przywiązują się do terytorium, kiedy znajdą sobie idealne miejsce do zamieszkania, prędko się z niego nie wyniosą. Ropucha na ogródku moich dziadków rezydowała w bezpiecznym miejscu między kamieniami przy sadzawce kilkanaście lat.

Ropuszy domek

Płazie ciekawostki

Warto wiedzieć, że wszystkie trzy gatunki ropuch występujących w Polsce: ropucha szara, zielona i paskówka, są pod ochroną. Jesteście ciekawi, jak najprościej odróżnić ropuchę od żaby? Przyjrzyjcie się skórze płaza- skóra ropuchy jest bardzo chropowata i sucha, odróżnieniu od wilgotnej skóry żaby. Ponadto ropuchy raczej kroczą, niż skaczą.

Gdybyście chcieli dowiedzieć się czegoś więcej o pożytecznych płazach, to zapraszam tu, miłej lektury 🙂

Zapisz