Pszczoły dzikie a miodne 0
Pszczoły dzikie a miodne

Dzikie pszczoły a pszczoła miodna – najważniejsze różnice

Na początku zajmijmy się różnicami w wyglądzie. Jak wyglądają dzikie pszczoły? To złożone zagadnienie, ponieważ poszczególne gatunki mogą znacznie różnić się od siebie wyglądem. Niektóre przypominają trzmiele bądź osy, inne… nawet pszczoły miodne!

 

Jedną z najbardziej chyba znanych pszczół dzikich jest Murarka ogrodowa widoczna na powyższym zdjęciu. Ma niewielkie rozmiary i rude włoski

 

Inna  popularna pszczoła samotnica to Miesierka różówka, która od spodu odwłoka wyróżnia się pomarańczowym zabarwieniem. Rudoczerwone, gęste włoski ma Pszczolinka ruda. Znacznie większa jest z kolei Makatka zwyczajna, natomiast Koczownica ma typową talię osy, żółto-czarne pasy i brak włosków. Do trzmiela najbardziej podobna jest Porobnica włochatka, a czarnym odwłokiem i rudobrązowym tułowiem odznacza się Pszczolinka wierzbówka. Interesująco wygląda Pszczolinka niebieskawa, której już sama nazwa wskazuje na niebiesko-czarny odwłok. Jeśli chodzi zaś o gatunek bliski z wyglądu pszczołom miodnym, jest to Lepiarka.


Żeby jednak w pełni poznać różnice między dzikimi pszczołami a pszczołą miodną, musimy poznać wygląd również tej ostatniej. Ten gatunek wyróżnia się tzw. koszyczkiem na tylnych odnóżach – to właśnie do niego pszczoła zbiera kwiatowy pyłek. Poza tym pszczoła miodna ma włoski na całym ciele oraz liżąco-gryzący aparat gębowy. Ich wielkość zależy od tego, czy mamy do czynienia z królową (największa), trutniem czy robotnicą (najmniejsza).

Pszczoła miodna

Pszczoła miodna 

Tryb życia pszczół

Dzikie pszczoły w ogrodzie zaczynają pojawiać się o różnych porach w zależności od gatunku. Np. Murarkę ogrodową spotkasz po raz pierwszy pod koniec marca. Pszczolinka ruda lata między kwietniem a czerwcem, a inne dzikie pszczoły do ogrodu przylatują np. w maju i pozostają w nim do pierwszych dni sierpnia (to typowe m.in. dla Makatki). Pszczoły różnią się także miejscem składania jaj, np. Koczownica robi to w innych gniazdach samotnych pszczół. Niektóre pszczoły zbierają nektar z różnych rodzajów roślin, inne specjalizują się w pyłkach z jednego tylko gatunku rośliny.

Które pszczoły dają miód?

Jak ustaliliśmy już na początku, miód dają pszczoły miodne, czyli te, które hodujemy w ulach. Dzikie pszczoły na działce spełniają inne zadanie – zapylają rośliny, które dzięki temu mogą wydawać owoce.

Które pszczoły są zagrożone?

To aż 200 gatunków spośród 470 gatunków żyjących w Polsce! Najbardziej zagrożone są pszczoły dzikie, choć miodne też mogą wyginąć, jeśli czerpią pyłki z upraw skażonych pestycydami.

Jak pomagać dzikim pszczołom?

Dzikie pszczoły wielu osobom nie kojarzą się dobrze. Wydaje się bowiem, że są one niebezpieczne dla człowieka. A jak jest w rzeczywistości? Czy dzikie pszczoły żądlą? Okazuje się, że choć samice posiadają żądła, to nie używają ich w obronie gniazda. Robią to natomiast… pszczoły miodne!


Tak naprawdę my, ludzie, nie powinniśmy bać się pszczół, ale im pomagać. Jak to zrobić? Przede wszystkim siejmy w naszych ogrodach rośliny miododajne. Jeśli właściwie zaplanujemy wysiew roślin, rożne gatunki pszczół będą miały pożywienie od wczesnej wiosny do późnej jesieni. Poza tym zrezygnujmy z chemicznych środków ochrony roślin na rzecz tych naturalnych oraz naturalnych nawozów. Porzućmy ponadto szkodliwe wypalanie traw, które wcale nie przynosi korzyści roślinności i glebie. Warto także rozstawić w ogrodzie naczynka z wodą (poidła) oraz postawić domki dla pszczółDomek-hotel dla dzikich pszczół szczególnie przyda się Murarkom, ale inne gatunki również będą za niego wdzięczne.

Warto wspomnieć, że domki dla pszczół są też piękną ozdobą ogrodu. Nie wierzysz? Sprawdź zatem dostępny w naszym sklepie domek beczka dla dzikich pszczół albo domek dla owadów Bee Barn .  Gdyby każdy ogród w Polsce uprawiać z myślą o pszczołach, żyłoby im się znacznie lepiej!

Komentarze do wpisu (0)

Submit
do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl