- Konstrukcja i montaż budki
Budkę najlepiej zamocować na pniu drzewa, w kierunku południowym. Ważne jest ulokowanie budki tak, aby ptak miał do niej swobodny dostęp (wejście bez przeszkód). Unikać bezpośredniego nasłonecznienia.
- Wykonanie
- Rodzaj drewna: sosna
- Pochodzenie drewna: Słowenia
- Zaprojektowano w Holandii
- Wyprodukowano w Uni Europejskiej
Ze wzglądu na konstrukcję budki przed jej otwarciem do czyszenia należy się upewnić, czy nie jest zamieszkała. O czyszczeniu budek dowiesz z naszego
bloga.
Pełzacze mają jeden lubi dwa lęgi rocznie. Pierwszy lęg ma miejsce w kwietniu, drugi mniej więcej w czerwcu.
W każdym lęgu samica składa około 6 jaj i wysiaduje je sama przez około 17 dni. Po wykluciu się, pisklaki przez 2 tygodnie są karmnione przez samicę i samca. Następnie jeszcze przez kilka dni pozostają pod opieką rodziców, ale już poza gniazdem. po tym okresie są już samodzielne.
Nazwa pełzacza wzięła się od tego, że jego nogi
są w znacznej części ukryte w upierzeniu przez co ptak wygląda jakby pełzał. Warto wiedzieć, że pełzacz ogrodowy jest objęty w Polsce całkowitą ochroną gatunkową.
Owady i ich larwy oraz pajęczaki wydobywane ze szczelin kory drzew. Swój pokarm wydobywa z kory długim, cienkim i zakrzywionym dziobem.
Pełzacz jest ptakiem osiadłym. Może się jednak zdarzyć, że niektóre osobniki przebywające na wyjątkowo zimnych terenach przelecą w cieplejsze rejony.Kowalikowate, pełzacz leśny, w zimie budkę mogą zamieszkiwać ptaki szukające tymczasowego schronienie przed ciężkimi warunkami pogodowymi.
Zestaw nie zawiera ptaka :)
Żródła
1. Andrzej G.Kruszewicz, Multico Oficyna Wydawnicza, "Ptaki Polski" wyd.2013
2. Dominik Marchowski, Wydawnictwo SBM. wyd.I 2013
3. Materiały procucenta Esschert Design
4. Wikipedia