Producent
Cena
-
od
do
Hotel dla owadów wysoki L
Piękny hotel dla owadów pożytecznych
Dostępność: dostępny na zamówienie
Wysyłka w: 24 godziny
Domki dla owadów
Znaczącą część żyjących w ogrodzie owadów jest pożyteczna — nie tylko zapylają one rośliny, możliwiając wytwarzanie owoców, lecz również chronią przed szkodnikami. W jaki sposób można im pomóc? Znakomicie do tego celu sprawdzą się domki dla owadów zapylających. Idealny domek dla owadów w ogrodzie to taki, który wykonany został z naturalnych materiałów. Do budowy domków dla owadów na działce wykorzystuje się między innymi drewno, trzcinę oraz glinę.
Gdzie i kiedy wieszać domki dla owadów?
Domek dla owadów — gdzie powiesić? Najlepiej do tego celu sprawdzi się miejsce osłonięte od wiatru oraz deszczu. Gdzie powiesić domki dla owadów? Umieścić można je w słonecznej, zacisznej przestrzeni, ulokowanej od południowej lub południowo — wschodniej strony domu. Taki domek znaleźć może się zarówno pod dachem, jak i rynną, wiatą, we wnętrzu altany czy pomiędzy drzewami. Kiedy wieszać domek dla owadów? Zamontować można go zarówno wczesną wiosną, jak i jesienią. Nic nie stoi na przeszkodzie, by taki domek znajdował się w ogrodzie przez okrągły rok, zapewniając owadom skuteczną ochronę przed upałami, niskimi temperaturami czy opadami deszczu.
Domki dla pszczół
Pszczoły to pożyteczne owady, które zapylają rośliny. Chcąc zaprosić je do ogrodu, warto zaopatrzyć się w domek dla dzikich pszczół. Bardzo często mają one formę drewnianej skrzynki z daszkiem, której trzon tworzą trzcinowe rurki o średnicy około 6 — 10 milimetrów. Jeden z końców domku dla pszczół powinien być zamknięty, drugi natomiast — posiadać formę ściętego pod skosem wlotu, który zagwarantuje owadom wygodny dostęp do gniada. Alternatywne rozwiązanie stanowić może domek dla pszczół wyprodukowany ze stosownie nawierconych bloków drewna.
Domki dla pszczół murarek
Pszczoła murarka to niezwykle pożyteczny owad. W przeciwieństwie do innych gatunków pszczół, jest on łagodniejszy i w intensywniejszy sposób zapyla rośliny. Chcąc zapewnić jej dobre warunki do bytowania w ogrodzie, warto zaopatrzyć się w domek dla pszczół murarek. Gdzie najlepiej umieścić domek dla pszczoły murarki? Do tego celu warto wybrać suche, słoneczne miejsce, które nie będzie narażone na działanie wilgoci i opadów deszczu. Domki dla pszczół murarek wykonane powinny być z zaślepionych z jednej strony rurek o średnicy około 6 — 8 milimetrów. Wylot rurek tworzących domki dla pszczoły murarki skierowany musi być na południe, wschód lub zachód.
Hotele dla owadów
Nieco bardziej zaawansowane od domków są hotele dla owadów. Do wykonania hoteli dla owadów zapylających. Wykorzystać można między innymi wyschnięte, puste w środku łodygi roślin selerowatych. Hotel dla owadów zapylających bardzo często składa się z grubych walców czy plasterów wykonany z drewnianego pieńka z nawierconymi gęsto otworami. Otwory mają służyć jako rurki lęgowe dla dzikich pszczół. W sklepach dostępne są różnego rodzaju hotele dla owadów różniące się od siebie między innymi wymiarami, kształtem czy materiałem wykonania. Gdzie umieścić hotel dla owadów? Najlepiej do tego celu sprawdzi się zaciszne, nasłonecznione miejsce.
Czytaj również na blogu - Hotel dla owadów czyli pomagamy pożytecznym zwierzętom
Domki dla motyli
Motyle to piękne owady, które często można spotkać w przydomowym ogrodach. Nie tylko cieszą one oko, lecz są również pożyteczne, zapylając kwiaty. Działalność człowieka sprawia, że wiele motyli jest zagrożonych wyginięciem. Brak zróżnicowanej roślinności w lasach oraz na polach uprawnych powoduje że motyle coraz częściej szukają schronienia w ogródkach. Chcąc urządzić im bezpieczny azyl, warto kupić specjalny domek dla motyli. Budka dla motyli latem służy jako schronienie przed wiatrem i deszczem, a zimą daje odpowiednie warunki do hibernacji. Domki dla motyli przeważnie są wykonane z drewna. We wnętrzu budki dla motyli może się znaleźć między innymi słoma oraz kora. Dom dla motyli można uzupełnić o pojemniki na wodę i owoce, które ułatwią ich dokarmianie. Chcąc obserwować te owady w czasie zimowania, można zaopatrzyć się w domek dla motyli z przezroczystą ścianką wykonaną na przykład z pleksiglasu.
Czym wypełnić domek dla motyli?
Czym wypełnić domek dla motyli? Najczęściej ma on postać wąskiej, drewnianej budki z podłużnymi otworami wlotowymi umieszczonymi na przodzie. Nie tylko ułatwiają one motylom wlatywanie do środka domku, lecz również chronią go przed dostępem myszy oraz ptaków. Jego wnętrze można wypełnić zarówno słomą, jak i korą — zagwarantuje to motylem optymalne warunki do hibernacji w okresie zmowym. Należy to zrobić w taki sposób, by powstały wąskie wgłębienia, w które z łatwością będą mogły wpełznąć owady.
Jakie rośliny zwabią motyle do naszego ogrodu?
Jak skutecznie zwabić motyle do ogrodu? W tym celu, warto wyznaczyć miejsce na rabatę kwiatów dedykowaną tym latającym owadom. Powinno być ono na tyle duże, by były one w stanie odbywać nad nim wystarczająco długie loty. Optymalne wymiary takiej rabaty to 1 x 2 metry. Komponując ją, warto zdawać sobie sprawę z tego, iż dorosłe motyle żywią się głównie nektarem kwiatów i najchętniej odwiedzają odmiany rurkowate oraz o długim kielichu. By zachęcić je do odwiedzin w przydomowym ogródku, warto postawić na rośliny w jaskrawych kolorach. Najlepszym rozwiązaniem będą te, które kwitną od początku wiosny, aż do końca jesieni. Takie kwiaty bedą dostarczały motylom pokarmu przez długi czas, zdobiąc jednocześnie ogród. Chcąc je zwabić, na rabacie można zasadzić między innymi kwiaty wrzośca krwistego. To roślina o licznych dzwonkowatych kwiatach bogatych w nektar. Jest ona łatwa w uprawie i tworzy gęste, zwarte kobierce. Motyle równie chętnie odwiedzają pierwiosnki, których cechą charakterystyczną są atrakcyjne, kolorowe kwiaty. Rośliny te preferują wilgotną ziemię i lekkie zacienienie. Nie są one problematyczne w uprawie. Do gatunków lubianych przez motyle zaliczają się również foksy skrzydlaste oraz wiechowate. Pierwsze z nich są niskie i kwitną w kwietniu oraz maju. Drugie cechują się natomiast pięknym, słodkim zapachem, a okres ich kwitnienia przypada na sezon letni.
Domek dla biedronek
Biedronki to owady, które są mile widziane w ogrodzie. Te chrząszcze drapieżne są bowiem naturalnym wrogiem mszyc, czyli szkodników niszczących wiele różnych roślin. Jak skutecznie zwabić biedronki do przydomowego ogrodu? Do tego celu służy specjalny domek dla biedronek. Może mieć on formę sześcianu lub prostopadłościanu i być wyposażony w daszek. Domek dla biedronek w ogrodzie najczęściej wypełnia drewno lub drewniane kołki z dużą ilością otworów. Do czynienia możemy mieć również z drewnianą obudową, we wnętrzu której znajdują się grube trawy, trzcina słoma oraz puste w środku gałązki. Ciekawą alternatywą dla klasycznego domku dla biedronek może być nieco większa konstrukcja składająca się z kilku segmentów — każdego dla innego gatunku owadów. Tego typu schronienie należy umieścić w dobrze osłoniętym przed wiatrem i deszczem miejscu, do którego trafiać będzie możliwie jak najwięcej promieni słonecznych. Wejście do niego powinno się znajdować od wschodu lub zachodu i być dobrze widoczne.
Więcej na blogu: