Ogrody angielskie uznawane są za jedne z najpiękniejszych, ale dzięki Garden Box wcale nie są trudne do założenia. Zaledwie kilka prostych zabiegów sprawi, że będziecie mogli cieszyć się pełnią ich piękna. Oto moje wskazówki.

•  Stanowisko  •

Miejsce angielskiej rabaty powinno być słoneczne – bardziej zacienione stanowiska przyczyniają się do słabszego kwitnienia. Wykorzystane rośliny w większości są tolerancyjne co do podłoża, ale preferują glebę żyzną, próchniczną i umiarkowanie wilgotną. Cebule czosnku olbrzymiego nie lubią nadmiaru wody, dlatego warto zapewnić im glebę przepuszczalną, najlepiej z lekkim drenażem lub wymieszaną z piachem, by nie dopuścić do stagnacji wody w obrębie cebuli.

•  Zakładanie  •

  1. Rozłóżcie moduły Garden Box na ziemi i przymocujcie do przygotowanego podłoża. Podłoże powinno być pozbawione darni, chwastów, kamieni i śmieci, dobrze spulchnione i wyrównane. Przed rozłożeniem modułów Garden Box, powinniście usunąć wierzchnią warstwę ziemi grubości ok. 5 cm – w ten sposób zrobicie miejsce na późniejsze wysypanie kory lub żwiru.
  2. Teraz czas na wsadzenie roślin. Krzyżyki oznaczają miejsca sadzenia roślin, a numeracja podana na module odpowiada numerom roślin z „Twojej listy zakupów” umieszczonej na opakowaniu. Miejsca oznaczone krzyżykiem natnijcie wzdłuż narysowanych linii, a powstałe rogi rozchylcie na zewnątrz. W tak przygotowanych stanowiskach zróbcie dołki nieco głębsze i szersze od brył korzeniowych sadzonek. Na dno każdego dołka należy wsypać trochę kompostu lub ziemi ogrodniczej, by następnie wsadzić rośliny zgodnie z numeracją, pilnując by ich korzenie nie zawijały się ku górze. Dosypcie brakującej ziemi i dociśnijcie, by usunąć powietrze z gleby. Po wsadzeniu roślin, odgięte rogi z powrotem przywróćcie na miejsce, ale w taki sposób, aby pozostawić trochę wolnej przestrzeni wokół brył korzeniowych – dzięki temu rośliny ładnie się rozkrzewią.
  3. Po wsadzeniu wszystkich roślin dokładnie zakryjcie agrowłókninę, przysypując ją 5-centymetrową warstwą kory (powinna być dobrej jakości, przekompostowana, nie świeża, najlepiej średnia lub mielona) lub warstwą żwiru. Pamiętajcie, aby robić to bardzo starannie – materiał w żadnym miejscu nie powinien być widoczny. Na koniec podlejcie rabatę i gotowe. 
Porada projektanta 

"Typowe angielskie rabaty są wyłożone korą, dlatego właśnie ten materiał polecam najbardziej. Kora powinna być dobrej jakości, przekompostowana, nie świeża, najlepiej średnia lub mielona. Jeśli jednak wolicie zastosować żwir, nie widzę przeciwwskazań :)". 

•  Pielęgnacja  •

Bukszpan wieczniezielony wymaga strzyżenia. Najlepiej wykonywać je dwukrotnie każdego roku. Pierwsze cięcie należy wykonać w marcu – kwietniu, czyli przed rozpoczęciem wegetacji. Wówczas nadajemy roślinie pożądany kształt kuli i pobudzamy ją do wzrostu i zagęszczenia. Nowe przyrosty skracamy o około 1/3 ich długości. Ponowne strzyżenie przypada na koniec czerwca. Po kilku latach, gdy bukszpan osiągnie już docelową wielkość i formę, strzyżenie wystarczy wykonywać tylko raz w roku, w końcu czerwca.

Niektóre rośliny mogą powtórnie zakwitnąć jesienią lub przedłużyć swą żywotność. Warunkiem jest ścięcie kwiatostanów tuż po kwitnieniu. Taki zabieg sprawdzi się u:

  • ostróżki – ścinamy pędy kwiatostanowe tuż po kwitnieniu
  • szałwii omszonej – po okresie obfitego kwitnienia, gdy najdłuższe kwiatostany mają rozwinięte kwiaty tylko na wierzchołkach, należy przyciąć całą roślinę dość nisko, prawie tuż nad ziemią. Szybko wyrosną nowe pędy i zakwitną jesienią
  • naparstnicy purpurowej – pędy kwiatostanowe ścinamy pod koniec ich kwitnienia. Zabieg ten nie powoduje ponownego kwitnienia jesienią, ale przedłuża żywotność dwuletniej naparstnicy na kolejny rok.

Poza wymienionymi zabiegami, pielęgnacja angielskiej rabaty w pierwszym roku po posadzeniu ogranicza się głównie do usuwania chwastów, choć tak naprawdę nie powinno być ich wiele. Obecność agrowłókniny i spora warstwa kory skutecznie ograniczy ich wzrost. Poza tym gęsta rozstawa roślin ozdobnych sprawia, że praktycznie nie ma już miejsca na nieproszonych gości.

Należy także pilnować, aby podłoże było stale umiarkowanie wilgotne. Nie powinno być jednak problemu z wysychaniem gleby, ponieważ kora chroni przed utratą wilgoci w podłożu, zapewniając roślinom optymalne warunki wzrostu.

Od drugiego roku po posadzeniu regularnie nawozimy rabatę np. nawozem wieloskładnikowym i uzupełniamy warstwę kory, która zdążyła się już częściowo rozłożyć.

Produkt polski. 


Zapakowany moduł nie posiada rączki ze sznurka, która widoczna jest na jednym ze zdjęć.