Rabata ogród polski jest kwintesencją prawdziwego, tradycyjnego ogrodu na wsi. Feeria barw, gąszcz kwiatów, unoszący się w powietrzu słodki zapach lata – to wszystko przywołuje najpiękniejsze wspomnienia z dzieciństwa. Czy nie macie ochoty stworzyć u siebie sielskiego zakątka?
• Stanowisko •
Stanowisko powinno być słoneczne. Rośliny najlepiej rosną w glebie żyznej, próchnicznej i umiarkowanie wilgotnej. Oprócz łubinu trwałego, który preferuje kwaśny odczyn gleby, wszystkie pozostałe rośliny są tolerancyjne co do ph podłoża.
• Zakładanie •
- Rozłóżcie moduły Garden Box na ziemi i przymocujcie do przygotowanego podłoża. Podłoże powinno być pozbawione darni, chwastów, kamieni i śmieci, dobrze spulchnione i wyrównane. Przed rozłożeniem modułów Garden Box, powinniście usunąć wierzchnią warstwę ziemi grubości ok. 5 cm – w ten sposób zrobicie miejsce na późniejsze wysypanie kory lub żwiru.
- Teraz czas na wsadzenie roślin. Krzyżyki oznaczają miejsca sadzenia roślin, a numeracja podana na module odpowiada numerom roślin z „Twojej listy zakupów” umieszczonej na opakowaniu. Miejsca oznaczone krzyżykiem natnijcie wzdłuż narysowanych linii, a powstałe rogi rozchylcie na zewnątrz. W tak przygotowanych stanowiskach zróbcie dołki nieco głębsze i szersze od brył korzeniowych sadzonek. Na dno każdego dołka należy wsypać trochę kompostu lub ziemi ogrodniczej, by następnie wsadzić rośliny zgodnie z numeracją, pilnując by ich korzenie nie zawijały się ku górze. Dosypcie brakującej ziemi i dociśnijcie, by usunąć powietrze z gleby. Po wsadzeniu roślin, odgięte rogi z powrotem przywróćcie na miejsce, ale w taki sposób, aby pozostawić trochę wolnej przestrzeni wokół brył korzeniowych – dzięki temu rośliny ładnie się rozkrzewią.
- Po wsadzeniu wszystkich roślin dokładnie zakryjcie agrowłókninę, przysypując ją 5-centymetrową warstwą kory (powinna być dobrej jakości, przekompostowana, nie świeża, najlepiej średnia lub mielona) lub warstwą żwiru. Pamiętajcie, aby robić to bardzo starannie – materiał w żadnym miejscu nie powinien być widoczny. Na koniec podlejcie rabatę i gotowe!
• Pielęgnacja •
Podczas kwitnienia roślin warto pamiętać o kilku prostych, ale istotnych zabiegach pielęgnacyjnych, które sprawią, że rabata będzie wyglądała atrakcyjnie przez bardzo długi czas. Wykonajcie je u tych roślin:
- malwy różowej – najefektowniej i najobficiej kwitnie w drugim roku po siewie. Gdy zetniecie kwiatostany tuż po kwitnieniu, przedłużycie trwałość tej dwuletniej rośliny o 1-2 lata – w tym okresie roślina wyda więcej pędów kwiatostanowych, ale będą one niższe i z mniejszą ilością kwiatów.
- ostróżki i łubinu trwałego – jeśli zetniecie ich pędy kwiatostanowe po pierwszym kwitnieniu, rośliny powtórnie zakwitną jesienią
- złocienia wielkiego i nachyłka wielkokwiatowego – bieżące usuwanie przekwitłych koszyczków kwiatowych przedłuża okres kwitnienia całych roślin
W pierwszym roku po założeniu ogrodu polskiego należy skupić się przede wszystkim na systematycznym odchwaszczaniu rabaty i jej podlewaniu. Pracy nie powinno być jednak wiele, ponieważ agrowłóknina i gruba warstwa żwiru lub kory utrzymują optymalne warunki wzrostu roślin ozdobnych, chronią przed utratą wilgoci w podłożu i wyraźnie ograniczają rozwój chwastów.
Od drugiego roku po posadzeniu regularnie nawozimy rabatę np. nawozem wieloskładnikowym. Jeśli do przykrycia agrowłókniny użyliście kory, dosypcie jej tam, gdzie zdążyła się już częściowo rozłożyć.