Ogród biały z pewnością przypadnie do gustu wszystkim miłośnikom eleganckich aranżacji pełnych lekkości i świeżości. Oto kilka moich wskazówek, dotyczących zakładania i pielęgnacji rabaty. Dzięki nim, kompozycja zachowa nieskazitelny wygląd przez długi czas.
• Stanowisko •
Rośliny wykorzystane w białej rabacie nie lubią cienia, dlatego należy zapewnić im stanowisko słoneczne. Najlepiej rosną w glebie żyznej, próchnicznej i umiarkowanie wilgotnej. Większość roślin jest tolerancyjna co do ph podłoża, jedynie zawciąg nadmorski i ostróżka preferują odczyn gleby lekko kwaśny.
• Zakładanie rabaty •
- Rozłóżcie moduły Garden Box na ziemi i przymocujcie do przygotowanego podłoża. Podłoże powinno być pozbawione darni, chwastów, kamieni i śmieci, dobrze spulchnione i wyrównane. Przed rozłożeniem modułów Garden Box, powinniście usunąć wierzchnią warstwę ziemi grubości ok. 5 cm – w ten sposób zrobicie miejsce na późniejsze wysypanie kory lub żwiru.
- Teraz czas na wsadzenie roślin. Krzyżyki oznaczają miejsca sadzenia roślin, a numeracja podana na module odpowiada numerom roślin z „Twojej listy zakupów” umieszczonej na opakowaniu. Miejsca oznaczone krzyżykiem natnijcie wzdłuż narysowanych linii, a powstałe rogi rozchylcie na zewnątrz. W tak przygotowanych stanowiskach zróbcie dołki nieco głębsze i szersze od brył korzeniowych sadzonek. Na dno każdego dołka należy wsypać trochę kompostu lub ziemi ogrodniczej, by następnie wsadzić rośliny zgodnie z numeracją, pilnując by ich korzenie nie zawijały się ku górze. Dosypcie brakującej ziemi i dociśnijcie, by usunąć powietrze z gleby. Po wsadzeniu roślin, odgięte rogi z powrotem przywróćcie na miejsce, ale w taki sposób, aby pozostawić trochę wolnej przestrzeni wokół brył korzeniowych – dzięki temu rośliny ładnie się rozkrzewią.
- Po wsadzeniu wszystkich roślin dokładnie zakryjcie agrowłókninę, przysypując ją 5-centymetrową warstwą kory (powinna być dobrej jakości, przekompostowana, nie świeża, najlepiej średnia lub mielona) lub warstwą żwiru. Pamiętajcie, aby robić to bardzo starannie – materiał w żadnym miejscu nie powinien być widoczny. Na koniec podlejcie rabatę i gotowe!
• Pielęgnacja •
Rośliny rosnące w ogrodzie białym należą do łatwych w uprawie. Kilka podstawowych zabiegów pielęgnacyjnych sprawi, że rabata będzie wyglądać doskonale przez cały sezon.
- odętka wirginijska – bieżące usuwanie przekwitłych kwiatostanów przedłuża kwitnienie.
- ostróżka – przycięcie pędów kwiatostanowych po pierwszym kwitnieniu powoduje ponowne kwitnienie rośliny we wrześniu i październiku.
- szałwia omszona – po okresie obfitego kwitnienia, gdy najdłuższe kwiatostany mają rozwinięte kwiaty tylko na wierzchołkach, należy przyciąć całą roślinę dość nisko, prawie tuż nad ziemią. Szybko wyrosną nowe pędy i zakwitną jesienią
- naparstnica purpurowa – pędy kwiatostanowe ścinamy pod koniec ich kwitnienia. Zabieg ten nie powoduje ponownego kwitnienia jesienią, ale przedłuża żywotność dwuletniej naparstnicy na kolejny rok.