Dlaczego w ogóle warto pomagać owadom?
Jesteśmy coraz bardziej świadomi naszej odpowiedzialności za otaczające nas środowisko, w szczególności za zwierzęta, bez których nasza egzystencja byłaby poważnie zagrożona. Do takich zwierząt bez wątpienia zaliczają się owady. Tylko w Europie 84% z 264 gatunków roślin uprawnych jest zapylanych przez zwierzęta a 4000 odmian warzyw istnieją dzięki zapylania przez pszczoły. W skali Świata aż 75 % roślin uprawnych uzależnionych jest od zapylaczy. Z raportu Greenpeace wynika, że w 2015 roku wartość produkcji rolnej w Polsce byłaby o ponad 4 mld zł niższa, gdyby zapylanie przez pszczoły było niemożliwe.
Naturalnych schronień owadów ubywa wraz z rozwojem rolnictwa, przemysłu, rozrastaniem się miast i wsi. Zapylacze giną nie tylko na skutek powszechnego stosowania pestycydów oraz nawozów sztucznych ale także monokulturowych upraw, które mocno ograniczają bioróżnorodność.
Jednym z elementów walki o zachowanie jak największe liczby pożytecznych owadów jest tworzenie im nowych siedlisk w miejsce tych, które w wyniku działalności człowieka zostały zniszczone. Dlatego właśnie coraz większą popularnością cieszą się hotele dla owadów, pojawiają się nie tylko w przydomowych ogrodach i na balkonach ale i w parkach oraz na miejskich skwerach.
Czym jest hotel dla owadów?
Hotele służą za schronienie sporej rzeszy różnorodnych owadów oraz dają im możliwość budowy gniazd, szczególnie podczas zimy. Do budowy hotelu powinny zostać użyte naturalne materiały, takie jak drewno, szyszki, trzcina, cegły, glina, suche liście, słoma. Materiały i rozmiary budowli zależą od wymagań owadów, jakie chcemy się zwabić.

Gośćmi naszego hotelu mogą zostać:
Dzikie pszczoły
W bambusowych rurkach znajdzie się miejsce dla kokonów dzikich pszczół. O ich szczególnej roli w procesie zapylania niech świadczy fakt, że spośród 100 roślin, które dostarczają 90% światowej produkcji żywności, 71 jest zapylanych głównie przez dzikie pszczoły.
Motyle
W wąskich zakamarkach hotelu miejsce na odpoczynek znajdą motyle. Choć w znacznie mniejszym stopniu niż pszczoły, także i one przyczyniają się do zapylania roślin.
Owadzie służby sanitarne
Wśród suchych patyków, słomy i liści chętnie zamieszkają złotooki, skorki i biedronki, których przysmakiem są mszyce oraz inne szkodniki roślin.
Skąd wziąć hotel dla owadów?
Hotel możemy zbudować sami. Do budowy hoteli warto użyć materiałów naturalnych. W słomie i siane znajdą schronie złotooki, biedronki preferują suche liście i szyszki, w pustych łodygach trzciny oraz bambusa chętnie gniazdo zbudują murarki. W domkach z gliny chętnie zamieszkają rzadziej obecnie spotykane pszczoły porobnice. Z nawierconych gałęzi i drewnianych klocków a także z cegieł dziurawek chętnie skorzystają inne dzikie pszczoły.
Wielkość i forma hotelu zależy tylko od naszej pomysłowości i chęci. Najprostszy hotel możemy zbudować wiążąc sznurkiem w pęczki łodygi bambusa.

Do budowy hotelu możemy użyć materiałów pochodzących z recyklingu, takich jak elementy lub wręcz całe euro palety (ważne aby nie były zaimpregnowane środkami chemicznymi).

Prostym a jednocześnie piękny hotel można wykonać z drewnianych plastrów.

Pamiętajmy, że nawet najbardziej fikuśny hotel nie znajdzie amatorów, jeśli nie zadbamy o to, by pożywienie dla jego gości znajdowało się w jego najbliższym otoczeniu. Hotel powinien zatem stanąć pośród zieleni, w pobliżu kwiatów oraz szczególnie lubianych, pięknie kwitnących ziół takich jak oregano, szałwia, tymianek, hyzop. Hotel stawiamy słonecznym i zacisznym miejscu, najlepiej osłoniętym od wiatru i deszczu.
Jeśli nie macie czasu lub ochoty budować samodzielnie hotelu a zależy Wam na losie owadów, możecie wybierać w szerokim asortymencie domków dla pożytecznych owadów 🙂
Na koniec zachęcam do zapoznania się ze szczegółowymi danymi na ten temat zagrożonych wyginięciem owadów na stronie Programu Środowiskowego Organizacji Narodów Zjednoczonych
- Dlaczego warto zaprosić nietoperza do swojego ogrodu?
- Pokarm i ziarna dla ptaków – czyli czy i czym dokarmiać ptaki?
- Dlaczego warto mieć poidełko dla ptaków w ogrodzie?
- Ropucha w ogrodzie przyjacielem ogrodnika!
- Hotel dla owadów czyli pomagamy pożytecznym zwierzętom
- Pszczoły dzikie, a miodne – poznaj różnice!
- Budki lęgowe dla ptaków – kiedy, jakie i dla jakich ptaków?
- Jeż w ogrodzie – domek, pokarm, sen ziomowy i odpowiedzi na Wasze pytania!
- Prezenty dla ogrodnika i działkowca
- Domki dla dzikich zwierząt w Twoim ogrodzie
- Domki, budki lęgowe i ozdobne domki dla ptaków
- Karmniki i poidełka dla ptaków
- Domki dla jeży
- Domki dla pszczół, motyli, biedronek i hotele dla owadów
- Budki i domki dla nietoperzy
- Budki i domki dla żab i ropuch
- Ziarna i karma dla ptaków i wiewiórek
- Fartuchy ogrodnicze
- Pasy i torby ogrodnicze
- Rękawice ogrodowe
- Narzędzia i akcesoria ogrodowe
- Grabki, łopatki i pazurki ogrodnicze
- Organizery ogrodowe
- Zestawy narzędzi ogrodowych
- Stołki i taborety ogrodowe
- Klęczniki i nakolanniki ogrodowe
- Koszyki do zbierania ziół i owoców
- Paleniska, kominki i misy grillowe do ogrodu
- Produkty marki Esschert Design
- Produkty marki Garden Girl
- Produkty marki Burgon&Ball
- Produkty marki Stara Drewutnia
- Produkty marki Wildlife World
Ile stworów żyje standardowo w takim dużym hotelu ?
Ciężko powiedzieć 🙂 Wszystko zależy od tego, gdzie domek stoi, jeśli w pobliżu kwietnych łąk, to na pewno więcej niż z dala od nich. Obserwowałam ostatnio hotel stojący w pobliskim parku przez zimę, średnio co 15-20 rurka lęgowa nosiła ślady zimowania pszczelich kokonów- rurki były zatkane błotem, zamurowane przez pszczelą matkę.