Jeż w ogrodzie – domek, pokarm, sen zimowy i Wasze pytania! 0
Jeż w ogrodzie – domek, pokarm, sen zimowy i Wasze pytania!

Domki dla jeży

Jeśli chcemy zapewnić jeżowi komfortowe warunki mieszkalne, a sobie ozdobę ogrodu, zdecydujemy się na domek dla jeża w ogrodzie.  Domki są zbudowane w taki sposób, aby zapewnić jeżom przede wszystkim schronienie przed drapieżniki. Mają wąskie przejście prowadzące do komory właściwej, tak aby większy drapieżnik nie zakłócał spokoju jeżowi.

Gdzie postawić domek dla jeża?

Domek dla jeży, powiniśmy umieścić w spokojnej, mało uczęszczanej, suchej części ogrodu. Dobrze, aby domek dla jeża znalazł  w pobliżu naturalnej osłony jak mur czy ściana. Wokół domku warto pozostawić niekoszoną trawę. Domek na okres zimy możemy dodatkowo przyryć gałęziami i liśćmi.

Czy jeże zapadają w sen zimowy?

Jeże zapadają w sen zimowy, tak zwaną hibernację. Jeże hibernują w naturalnych schronieniach  takich jak zakrzaczenia,  żywopłoty, sterty liści, w ogrodach mogą hibernować także pod tarasami, w pryzmach kompostowych czy specjalnych domkach dla jeży.

Co jedzą jeże?

Jeże są mięsożerne, podstawę ich diety są owady, ślimaki, gąsienice, dżdżownice, drobne gady, ssaki i płazy oraz jaja. Ciekawostką jest, że jeże potrafią zjeść  ropuchę, są odporne na jej jad.

Kiedy i czym powinniśmy dokarmiać jeże?

Dokarmniać jeże możemy w okresie ich deficytu naturalnego pożywienia lub jego braku. Dotyczy to zwłaszcza sytruacji, kiedy jeż wybudzi się zbyt szybko ze snu zimowego, w którym powinien trwać mniej więcej od listopada do kwietnia.

Pamiętajmy, aby nie zrobić jeżą krzywdy, należy podawać im albo specjalną karmę dla jeży ,albo pokarm polecany dla przez  specjalistów dla jeży. Wśród bezpiecznych pokarmów znajdziemy mokrą karmę dla kotów, surową wołowinę, jaja.

O co najczęściej pytacie – czyli wszystko o jeżach!

Czy jeż ma ogon?

Ogon u jeża nie jest widoczny na pierwszy rzut oka,  jest on niewielki, ma około 4-5 cm długości.

Dlaczego jeż fuczy?

Jeż fuczy jeśli znajdzie się w niebezpieczeństwie, w ten sposób jeż odstrasza przeciwnika.

Czy jeż jest wszystkożerny?

Jeż jest mięsożerny a niewielkie uzupełnienie jego diety mogą stanowić pokarmy pochodzenia roślinnego.

Czy jeż robi zapasy na zimę?

Jeż nie zbiera zapasów, jednka robi zapas tłuszczu na ciężki okres zimowy,  podczas którego wpada w sen zimowy. Jeż intesywnie żeruje przez całą jesień by zapas tluszczu wystarczył na cały okres hibernacji.

Ile jeż ma kolców?

Ilość kolców u jeży może robić wrażenie, dorosłe jeże mają bowiem  6000-8000  kolców. Jeże rodzą się już z kolcami, jednak ich pierwsze kolce są miękki.

Ile jeż ma młodych?

Okres rozrodczy jeży przypada na marzec-wrzesień. Młode jeże rodzą się po ciąży trwającej około 36 dni. W miocie jest zazwyczaj 3-6 młodych. Ich na początku miękkie kolce w 6 tyogodniu życia zastępują  twarde i ostre, które widzimy u dorosłych jeży.

Czy jeże są pod ochroną?

W Polsce jeże oba występującego gatunki jeży, jeż wschodni i jeż zachodni, są  objętę częściową ochroną gatunkową.

Czy jeże jedzą jabłka?

Jak to zostało już wyżej wspomniane, jeże są mięsożerene. W ich diecie pojawiają się owoce, ale stanową one uzupełninie diety,  a nie jej podstawę. Jeże także, wbrew temu co czasami widzimy w bajkach dla dzieci, nie noszą jabłek na kolcach.

Kiedy jeże idą spać?

Jeże zaczynają hibernację w listopadzie, kończą w kwietniu. Czas hibernacji zależy od warunków pogodowych. Podczas hibernacji spowolnieniu ulega metabolizm, temperatura ciała spada nawet do 3-4 st.Celsjusza, zmniejsza się także liczba odechów, ze 181 so około 20 na minutę. Hibernacja jest dla jeży bardzo wyczerpująca, tracą one podczas snu zimowego do jednej trzeciej swojej masy. Ciekawostą jest fak, że jeże nie hibernują całą zimę, wybudzają się sporadycznie celem uzupełniania wody lub przemieszczenia się w kryjówce.

Komentarze do wpisu (0)

Submit
do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl