Ropucha w ogrodzie przyjacielem ogrodnika!

Ropucha w ogrodzie czyli dlaczego warto zaprzyjaźnić się z ropuchą ?

Jedna ropucha może zjeść od 10 do 20 tys. szkodników w ciągu roku. Rekordzistki, ropuchy szare, dożywają nawet 40 lat pochłaniając z ochotą ślimaki, owady oraz pająki. Lekko licząc w ciągu całego swojego życia ropucha może usunąć z naszego ogrodu setki tysięcy szkodników!

Jak zaprosić ropuchę do ogrodu ?

Ropucha w ogrodzie to mile widziany gość

Aby wybrała Wasz ogród zapewnijcie jej dostęp do wody na poziomie ziemi. Ropuchy nie są tak mocno związane z wodą, jak  żaby, ale nadal jest im ona niezbędna do życia- w wodzie ropucha składa skrzek. Aby ogród był przyjazny dla ropuch zminimalizujcie użycie środków chemicznych w ogrodzie, ropuchy są na nie bardzo wrażliwe.

Ropuchy są łakomym kąskiem dla drapieżników, pamiętajcie więc o zapewnieniu schronienia swojej ropusze. Może to być odwrócona do góry nogami stłuczona donica, może być specjalny ropuszy domek, ważne żeby zapewniał płazowi cień i schronienie, również przed zwierzętami domowymi.

Z własnego doświadczenia wiem, że ropuchy przywiązują się do terytorium, kiedy znajdą sobie idealne miejsce do zamieszkania, prędko się z niego nie wyniosą. Ropucha na ogródku moich dziadków rezydowała w bezpiecznym miejscu między kamieniami przy sadzawce kilkanaście lat.

Ropuszy domek

Płazie ciekawostki

Warto wiedzieć, że wszystkie trzy gatunki ropuch występujących w Polsce: ropucha szara, zielona i paskówka, są pod ochroną. Jesteście ciekawi, jak najprościej odróżnić ropuchę od żaby? Przyjrzyjcie się skórze płaza- skóra ropuchy jest bardzo chropowata i sucha, odróżnieniu od wilgotnej skóry żaby. Ponadto ropuchy raczej kroczą, niż skaczą.

Gdybyście chcieli dowiedzieć się czegoś więcej o pożytecznych płazach, to zapraszam tu, miłej lektury 🙂

Zapisz

Czytaj również na blogu:
Sprawdź naszą ofertę:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *