Nietoperze w ogrodzie- dlaczego warto zaprosić nietoperza do swojego ogrodu?

Dlaczego nietoperze są zagrożone?

Te fascynujące latające ssaki od wieków mieszkają w naszym sąsiedztwie. Kiedyś gnieździły się na strychach czy piwnicach naszych domów lub znajdowały schronienie w dziuplach starych drzew. Nowoczesne domy nie oferują nietoperzom schronienia,  w lasach zaś próżno szukać starych drzew z wygodnymi dziuplami.

W Polsce żyje 26 gatunków nietoperzy a 7 z nich jest zagrożonych wygniciem. Nasze miasta się rozrastają, naturalnych miejsc bytowania nietoperzy ubywa, do tego zmniejsza się ilość pożywienia, dlatego to ogrody odgrywają bardzo ważną rolę w zagwarantowaniu nietoperzom miejsca schronienie i bazy pokarmowej.

Nietoperze w ogrodzie
Nietoperz w ogrodzie jest mile widzianym gościem

Dlaczego nietoperze są pożyteczne?

Nietoperze są z reguły owadożerne, żywią się ćmami, chrząszczami, pasikonikami, świerszczami, muchami, meszkami a przede wszystkim komarami. Jeden osobnik potrafi w ciągu nocy pochłonąć kilkaset komarów, warto więc mieć takiego sojusznika w walce z insektami w swoim ogrodzie.

Nietoperze w ogrodzie, ale i ogólnie pełnią ważną rolę w regulacji populacji owadów co z kolei wpływa korzystnie na bioróżnorodność, zachowanie której jest ważna dla całego środowiska.

W klimacie tropikalnym i subtropikalnym nietoperze przyczynią się do zapylania wielu egzotycznych owców jak mango , fig czy daktyli.

I ostanie, choć nie najmniej ważne, nietoperze odchody to bardzo cenny nawóz. Guano, czyli odchody nietoperzy to jeden z najlepszych nawozów naturalnych.

Nietoperze  w ogrodzie- jak stworzyć ogród przyjazny nietoperzom?

Wielu z nas lubi spędzać letnie wieczory w ogrodzie, możemy wtedy obserwować zachodzące słońce i wieczorne niebo na, tle którego  pojawiają się nietoperze. To, że w naszym ogrodzie pojawiają się nietoperze to dobry znak, pojawiają się one tam, gdzie środowisko jest czyste i zdrowe.  Poza tym, nietoperze w ogrodzie zastępują chemiczne środki do walki z insektami 🙂

Aby zwabić nietoperze do ogrodu można spróbować stworzyć im optymalne warunki do żerowania i zamieszkania.

Jeśli mamy w ogrodzie kwiaty i warzywa, wówczas możemy mieć pewność, że pożywienia, czyli owadów nietoperzom nie zabraknie.  Możemy jednak zasadzić specjalnie rośliny, które będą nietoperzom służyć stwarzając dogodne warunki do polowania oraz zapewniając owadzią bazę pokarmową . Są to między innymi:

  • drzewa i krzewy takie jak: grab, jarząb, jeżyna, wiciokrzew, jaśminowiec, budleja.
  • kwiaty: kąkol polny, chaber bławatek, mak polny, złocień polny, lewkonia długopłatkowa, ogórecznik lekarski, pysznogłówka szkarłatna.
  • rośliny do obsadzenia podmokłych terenów: tojeść rozesłana, kosaciec żółty, sadziec konopiasty, rzeżucha łąkowa, knieć błotna, wiązówka błotna.
  • inne: kolendra siewna, dzięgiel, wrotycz maruna, fenkuł włoski, nagietek lekarski.

Jeśli macie możliwość,  załóżcie w ogrodzie stawek. Posłuży nie tylko nietoperzom ale i żabom, traszkom oraz wielu innym drobnym stworzeniom.

W ogrodzi możecie zmontować specjalne budki dla nietoperzy. Posiadają one specjalną konstrukcję (między innymi wąski wlot od dołu skrzynki, ściśle przylegające do siebie deski z nieheblowanego drewna) Zastępują one, choć w jakiejś mierze, naturalne siedliska nietoperzy.

I na koniec najważniejsze, nie stosujcie w ogrodzie chemicznych środków ochrony roślin. To przysłuży się nie tylko nietoperzom,  które na pestycydy są bardzo wrażliwe, ale innej faunie ogrodowej a przede wszystkim Wam samym.

Przy tworzeniu artykuły korzystałam z informacji zawartych na stronie http://www.nietoperze.pl, gdzie znajdziecie bardzo dużo ciekawych informacji o nietoperzach.

Czytaj również na blogu:
Sprawdź naszą ofertę:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *