Opis
Budka lęgowa domek dla jerzyka
Jerzyki to niezwykłe ptaki, większość swojego życia spędziają w powietrzu, w locie nawet piją łapiąc krople deszczu. Ich sylewtki możemy obserwować na letnim niebie a ich głośne wyścigi to nic innego, jak polowanie na owady. A Jerzyk ma apetyt! Potrafi zjeść 20 tysięcy uciążliwych owadów jak komary czy meszki w ciągu doby. Jerzyki są więc naszym sprzymierzeńscem w walce w komarami i meszkami i już samo to powinno nas skłonić, do zapewnienia im odpowiednich warunków do gnazdowania.
Jerzyki są gatunkiem, który nigdyś gniazdował na skałach czy wysyokich drzewach. Z czasem naturalnych miejsc bytowania ubywało a jerzyki przeniosły się do siedlisk ludzkich. Dziś budują gniazda głównie na budynkach wykorzystując miejsca pod dachówkami, za rynnami, w szparach między cegłami. Wiele dziś mówi się o ochronie jerzyków, ponieważ podczas ocieplania i modrenizacji budynków ich gniazda mogą ulec zniszczeniu.
Aby pomóc jerzykom i zachęcić je do zamieszkania w naszym otoczeniu, możemy zamontować dla nich specjalne budki lęgowe. Charakteryzują się one tym, że powinny mieć wymiary zbliżone do prostopadłościanu, z otworem wlotowym umieszonym z boku skrzynki.
Jak i kiedy wieszać budki lęgowe dla jerzyków?
Budki wieszamy na budynkach, stosunkowo wysoko, bo minimu 5 metów nad ziemią. wokół budki należy zapewnić wolną przestrzeń, tak aby te szybko latające ptaki nie wpadły na żadną przeszkodę. Wystawa najlepsza północna i wschodnia, południowa sprawa, że budka zbyt mocno się nagrzewa. W związku z tym, że jerzyki sgnizadują w koloniach, warto powiesić więcej niż jedną budkę.
Jako że jerzyki przylatują do Polski w okolicach maja, budki można wieszać w kwietniu.