Budka lęgowa domek dla jerzyka

Buda lęgowa zaprojektowana specjalnie dla jerzyków.
Posłuchaj śpiewu jerzyka

Więcej szczegółów

Na magazynie: Brak

Chwilowo ten produkt jest niedostępny

175,00 zł 175.00

Dodaj do listy życzeń

Opinie i oceny klientów

Jeszcze nikt nie przesłał opinii

Opis

Budka lęgowa domek dla jerzyka

Jerzyki to niezwykłe ptaki, większość swojego życia spędziają w powietrzu, w locie nawet piją łapiąc krople deszczu. Ich sylewtki możemy obserwować na letnim niebie a ich głośne wyścigi  to nic innego, jak polowanie na owady. A Jerzyk ma apetyt! Potrafi zjeść 20 tysięcy uciążliwych owadów jak komary czy meszki w ciągu doby. Jerzyki są więc naszym sprzymierzeńscem w walce w komarami i meszkami i już samo to powinno nas skłonić, do zapewnienia im odpowiednich warunków do gnazdowania. 

Jerzyki są gatunkiem, który nigdyś gniazdował na skałach czy wysyokich drzewach. Z czasem naturalnych miejsc bytowania ubywało a jerzyki przeniosły się do siedlisk ludzkich. Dziś budują gniazda głównie na budynkach wykorzystując miejsca  pod dachówkami, za rynnami, w szparach między cegłami.  Wiele dziś mówi się o ochronie jerzyków, ponieważ podczas ocieplania i modrenizacji budynków ich gniazda  mogą ulec zniszczeniu.

Aby pomóc jerzykom i zachęcić je do zamieszkania w naszym otoczeniu, możemy zamontować dla nich specjalne budki lęgowe. Charakteryzują się one tym, że powinny mieć wymiary zbliżone do prostopadłościanu, z otworem wlotowym umieszonym z boku skrzynki. 

Jak i kiedy wieszać budki lęgowe dla jerzyków? 

Budki wieszamy na budynkach, stosunkowo wysoko, bo minimu 5 metów  nad ziemią. wokół budki należy zapewnić wolną przestrzeń, tak aby te szybko latające ptaki nie wpadły na żadną przeszkodę. Wystawa najlepsza północna i wschodnia, południowa sprawa, że budka zbyt mocno się nagrzewa. W związku z tym, że jerzyki sgnizadują w koloniach, warto powiesić więcej niż jedną budkę. 

Jako  że jerzyki przylatują do Polski w okolicach maja, budki można wieszać w kwietniu. 

Cechy

Wysokość23,1 cm
Szerokość49,5 cm
Głębokość16,9 cm
Waga2,8 kg
MateriałDrewno sosnowe

Opinie