Pokarm i ziarna dla ptaków – czyli czy i czym dokarmiać ptaki?

Czy dokarmiać ptaki zimą?

To pytanie zadaje sobie wielu z nas, w poniższym artykule postaramy się rozwiać wszelkie wątpliwości związane z dokarmianiem ptaków. 

Rudzik w karmniku  

 

Ptaki towarzyszą nam wszędzie, odnajdują się niemal w każdym środowisku. Nie trzeba mieszkać w lesie, aby cieszyć się obecnością ptaków, nawet na osiedlowym podwórku możemy obserwować wiele gatunków ptaków jak gołębie, wróble, mazurki, sikory, gawrony, kawki, wrony czy sroki. Obserwacja ptaków  przysparza wiele satysfakcji, dlatego wielu miłośników ptaków decyduje się także na dokarmianie swoich ulubieńców. Wówczas pojawia się pytanie, jak dokarmiać ptaki, żeby im nie zaszkodzić? Ptaki zazwyczaj bez trudu odnajdują pokarm  w miesiącach wiosennych czy letnich, jednak jesienią czy zimą może im to sprawiać trudność. 

Kiedy zacząć dokarmiać ptaki?

Powinniśmy kierować się zasadą  według której dokarmianie ptaków zaczyna się późną jesienią lub zimą, kiedy mróz i śnieg uniemożliwiają ptakom zdobywania pożywienia. Nie zrażajmy się jeśli ptaki nie od razu zaczną się u nas stołować. Muszą one przyzwyczaić się do nowego miejsca, czasami także pomaga zmiana pokarmu. Pamiętajmy jednak, że kiedy już zaczniemy dokarmiać ptaki, należy to robić regularnie. Ptaki nauczone, że znajdą u nas pożywienie nie będą szukać nowego miejsca stołowania. 

Do kiedy dokarmiać ptaki?

Kiedy już zaczniemy dokarmiać ptak, zastanawiamy się kiedy przestać dokarmiać patki. Otóż ptaki kończymy dokarmiać wiosną, najpóźniej do końca kwietnia. Warto zaznaczyć, że ptaki można dokarmiać cały rok, ale nie ma takiej potrzeby, jeśli warunki atmosferyczne są korzystne. 

Czym dokarmiać ptaki?

Ptaki należy karmić wyłącznie produktami nieprzetworzonymi. Naturalnym pokarmem ptaków są nasiona, orzechy, bezkręgowce i ich jaja i larwy, części roślin lądowych i wodnych, owoce, a nawet małe ssaki, płazy czy gady. Jak widać dieta ptaków jest zróżnicowana i różne gatunki mają różne upodobania, dokarmiając ptaki warto wziąć to pod uwagę. 

Sikory posilające się orzechami 

Ziarna i pokarm dla ptaków, czyli czym dokarmiać ptaki

  • nasiona słonecznika zainteresują sikory, mazurki wróble, dzwońce, kowalki, grubodzioby,trznadle, czyże 
  • owoce jak jabłka, owoce głogu, berberysu, jarząbu, aronię chętnie jedzą kosy i kwiczoły 
  • orzechy (niesolone) będą odpowiednim pokarmem dla niemal wszystkich ptaków odwiedzających karmniki, szczególnie lubiane są przez dzięcioły i sikory. Warto je podawać szczególnie podczas dużych mrozów, gdyż zapewniają dużo energii 
  • kule tłuszczowe składające się z tłuszczu (łoju) oraz nasion cieszą się dużym powodzeniem u różnych gatunków ptaków. Szczególnie warto wybierać kule bez plastikowej siatki, o którą ptaki mogą się zaplątać. 
  • Ziarna i pokarm dla ptaków w formie gotowych mieszanek są bardzo przydatne, gdyż ich skład jest optymalny dla wielu gatunków ptaków odwiedzająch karmniki, każdy z nich znajdzie coś dla siebie. W skład mieszanek zazwyczaj wchodzą pszenica, proso, sorgo, owies, słonecznik, len, nasiona chwastów. 
  • niesolona surowa słonina jest przysmakiem sikor, kowalików, dzięciołów 
  • gotowane, niesolone i pokrojone  warzywa, gotowane kasze, otręby oraz płatki owsiane będą odpowiednie dla ptaków wodnych jak łabędzie i kaczki 

Czym dokarmiać ptaki zimą?

Do dokarmiania ptaków zimą stosujemy pokarm taki sam, jak jesienią. Warto jednak zaznaczyć, że w okresie występowania ujemnych temperatury ptaki potrzebują pokarmu wysokoenergetycznego, o dużej zawartości tłuszczu. Do zimowego dokarmiania ptaków warto wykorzystać orzechy, kule tłuszczowe czy nie soloną surową słoninę. Pamiętajmy jednak, że słonina szybko jełczeje, trzeba ją więc koniecznie często wymieniać (conajmniej co dwa tygodnie w przypadku temperatur ujemnych, krócej w wyższych temperaturach), lepiej także nie podawać kiedy temperatury są dodatnie. 

 

Czy można karmić ptaki chlebem?

Podawanie chleba i innego pieczywa ptakom nie jest dobrym pomysłem. Chleb przede wszystkim ma w składzie dużo soli, której ptaki nie mogą jeść. Chleb może powodować u ptaków szereg problemów zdrowotnych jak zatrucia pokarmowe i biegunki, kwasica, zespół anielskiego skrzydła, uszkodzenie nerek. Poza tym, chleb szybko pleśnieje,co utrudnia utrzymanie higieny w karmniku. Chleb podawany ptakom wodnym wprost do wody powoduje rozrost glonów, a te z kolei pochłaniają tlen, gniją i wydzielają toksyny groźne dla całego ekosystemu. 

Czym kategorycznie nie karmić ptaków?

Ptakom nie wolno podawać produktów przetworzonych, słodzonych, wędzonych i solonych, mogą one poważnie im zaszkodzić. Czym jeszcze nie wolno karmić ptaków? Nasze jedzenie, jak pieczywo, nie służy ptakom, absolutnie także nie podawajmy ptakom zepsutego jedzenia. Spleśniały chleb w podwórkowych karmnikach, to niestety częsty widok, a pleśniejące jedzenie szkodzi nie tylko nam, ale i ptakom.

Jak dokarmiać ptaki zimą? 

Kiedy już zdecydujemy się dokarmiać ptaki, zaplanujmy gdzie i jak będziemy to robić. Warto pomyśleć o odpowiednim karmniku. Aby jedzenie nie pleśniało, karmnik powinien być osłonięty od deszczu, warto więc pomyśleć o karmniku z daszkiem lub powiesić w miejscu, w którym nie będzie na niego bezpośrednio podać. Karmnik powinien być niedostępny dla drapieżników takich jak koty, jeśli więc zdecydujemy się na karmnik stojący, to warto, aby stał na nodze. Zwróćmy też uwagę, aby budowa karmnika powinna umożliwiać ptakom swobodny odlot z miejsca posiłku w razie zagrożenia. 

Odpowiedni karmnik z daszkiem i wyjmowaną tacą na pokarm

Ważne, aby podczas dokarmiania ptaków trzymać się kilku zasad. Przede wszystkim regularnie uzupełniamy  pokarm, dbajmy o czystość i higienę karmnika usuwając zalegające resztki  oraz zapewnijmy ptakom dostęp do świeżej  wody. 

Jakich ptaków możemy spodziewać się w przy dokarmianiu?

To, jakie ptaki pojawia się w naszym karmniku, zależy od tego, w jakim otoczeniu znajduje się karmnik i jaki pokarm zdecydujemy się wykładać. 

Jeśli w naszym karmniku wysypiemy nasiona i drobne kasze, w naszym karmniku możemy spodziewać się gości takich jak wróbel, mazurek, sikora bogatka, modraszka , grubodziób, szczygieł, zięba, jer, strzygieł. Jeśli chcemy przyciągnąć kosy i kwiczoły, wówczas podajemy owoce jak pokrojone jabłka, ważne, żeby nie podawać owoców kandyzowanych. Jeśli chcemy w naszym karmniku gościć dzięcioły, podajmy orzechy laskowe czy włoskie. 

Mamy nadzieję,że nasz artykuł rozwiał wątpliwości w zakresie dokarmiania ptaków, a skrzydlaci goście będą licznie pojawiać się w Waszych karmnikach! 

Czytaj również na blogu:
Czytaj również na blogu:
Sprawdź naszą ofertę:

4 myśli na temat “Pokarm i ziarna dla ptaków – czyli czy i czym dokarmiać ptaki?”

  1. Niestety, ale wiele osób wciąż uznaje wyłącznie chleb i słoninę. Rzadko spotykam się z ziarnami w karmniku. Mój tata samodzielnie zrobił duży, solidny domek z drewna, a zadomowił się w nim kot sąsiadów. Już go nie mamy, bo i tak nie spełniał swojego zadania. Dość często też widzę koty na drzewach, które próbują “zerwać” wiszącą słoninę. Powiem szczerze, że nie miałam pojęcia, że ptakom można wystawiać owoce. Jestem ciekawa, czy zapamiętują one miejsce, gdzie znajduje się pożywienie, czy za każdym razem to inne osobniki.

  2. Teraz wiem jak poprawnie zadbać o ptaki nie tylko zimą. Uwielbiamy pomagać zwierzętom. Uczę tego dzieci. Dziękuje za ten wpis. Polecam również ten blog https://wdolnymslasku.pl/, w którym również znajdziesz artykuły o ogrodnictwie i roślinach.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *