Pszczoły dzikie a miodne

Dzikie pszczoły i pszczoły miodne – co je różni?

Pszczoły kojarzą nam się głównie z produkcją miodu. Tymczasem ich zadania są dużo bardziej złożone. Dzięki temu, że pszczoły zapylają rośliny, mamy co jeść. Zapylaniem zajmują się wszystkie rodzaje pszczół, jednak nie wszystkie produkują miód. To jedna z najważniejszych różnic między dzikimi pszczołami a pszczołami miodnymi. Co jeszcze je dzieli?

Dzikie pszczoły a pszczoła miodna – najważniejsze różnice

Na początku zajmijmy się różnicami w wyglądzie. Jak wyglądają dzikie pszczoły? To złożone zagadnienie, bo poszczególne gatunki mogą znacznie różnić się od siebie wyglądem. Niektóre przypominają trzmiele bądź osy, inne… nawet pszczoły miodne!
Jedną z najbardziej chyba znanych pszczół dzikich jest Murarka ogrodowa. Ma niewielkie rozmiary i rude włoski

Murarka ogrodowa

Inną – Miesierka różówka, która od spodu odwłoka wyróżnia się pomarańczowym zabarwieniem. Rudoczerwone, gęste włoski ma Pszczolinka ruda. Znacznie większa jest z kolei Makatka zwyczajna, natomiast Koczownica ma typową talię osy, żółto-czarne pasy i brak włosków. Do trzmiela najbardziej podobna jest Porobnica włochatka, a czarnym odwłokiem i rudobrązowym tułowiem odznacza się Pszczolinka wierzbówka. Interesująco wygląda Pszczolinka niebieskawa, której już sama nazwa wskazuje na niebiesko-czarny odwłok. Jeśli chodzi zaś o gatunek bliski z wyglądu pszczołom miodnym, jest to Lepiarka.
Żeby jednak w pełni poznać różnice między dzikimi pszczołami a pszczołą miodną, musimy poznać wygląd również tej ostatniej. Ten gatunek wyróżnia się tzw. koszyczkiem na tylnych odnóżach – to właśnie do niego pszczoła zbiera kwiatowy pyłek. Poza tym pszczoła miodna ma włoski na całym ciele oraz liżąco-gryzący aparat gębowy. Ich wielkość zależy od tego, czy mamy do czynienia z królową (największa), trutniem czy robotnicą (najmniejsza).

Tryb życia pszczół

Dzikie pszczoły w ogrodzie zaczynają pojawiać się o różnych porach w zależności od gatunku. Np. Murarkę ogrodową spotkasz po raz pierwszy pod koniec marca. Pszczolinka ruda lata między kwietniem a czerwcem, a inne dzikie pszczoły do ogrodu przylatują np. w maju i pozostają w nim do pierwszych dni sierpnia (to typowe m.in. dla Makatki). Pszczoły różnią się także miejscem składania jaj, np. Koczownica robi to w innych gniazdach samotnych pszczół. Niektóre pszczoły zbierają nektar z różnych rodzajów roślin, inne specjalizują się w pyłkach z jednego tylko gatunku rośliny.

Które pszczoły dają miód?

Jak ustaliliśmy już na początku, miód dają pszczoły miodne, czyli te, które hodujemy w ulach. Dzikie pszczoły na działce spełniają inne zadanie – zapylają rośliny, które dzięki temu mogą wydawać owoce.

Które pszczoły są zagrożone?

To aż 200 gatunków spośród 470 gatunków żyjących w Polsce! Najbardziej zagrożone są pszczoły dzikie, choć miodne też mogą wyginąć, jeśli czerpią pyłki z upraw skażonych pestycydami.

Jak pomagać dzikim pszczołom?

Dzikie pszczoły wielu osobom nie kojarzą się dobrze. Wydaje się bowiem, że są one niebezpieczne dla człowieka. A jak jest w rzeczywistości? Czy dzikie pszczoły żądlą? Okazuje się, że choć samice posiadają żądła, to nie używają ich w obronie gniazda. Robią to natomiast… pszczoły miodne!
Tak naprawdę my, ludzie, nie powinniśmy bać się pszczół, ale im pomagać. Jak to zrobić?
Przede wszystkim siejmy w naszych ogrodach rośliny miododajne. Jeśli właściwie zaplanujemy wysiew roślin, rożne gatunki pszczół będą miały pożywienie od wczesnej wiosny do późnej jesieni. Poza tym zrezygnujmy z chemicznych środków ochrony roślin na rzecz tych naturalnych oraz naturalnych nawozów. Porzućmy ponadto szkodliwe wypalanie traw, które wcale nie przynosi korzyści roślinności i glebie. Warto także rozstawić w ogrodzie naczynka z wodą (poidła) oraz postawić domki dla pszczół.
Domek-hotel dla dzikich pszczół szczególnie przyda się Murarkom, ale inne gatunki również będą za niego wdzięczne.
Warto wspomnieć, że domki dla pszczół są też piękną ozdobą ogrodu. Nie wierzysz? Sprawdź zatem dostępny w naszym sklepie domek beczka dla dzikich pszczół albo domek kropla dla dzikich pszczół.  Gdyby każdy ogród w Polsce uprawiać z myślą o pszczołach, żyłoby im się znacznie lepiej!

Czytaj również na blogu:
Sprawdź naszą ofertę:

3 myśli na temat “Pszczoły dzikie a miodne”

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *