Kategorie

Domki dla owadów i pszczół 

Pokazuje 1 - 12 z 12 elementów
Pokazuje 1 - 12 z 12 elementów
Domki dla owadów i pszczół

Domki dla owadów

Znaczącą część żyjących w ogrodzie owadów jest pożyteczna — nie tylko zapylają one rośliny, możliwiając wytwarzanie owoców, lecz również chronią przed szkodnikami. W jaki sposób można im pomóc? Znakomicie do tego celu sprawdzą się domki dla owadów zapylających. Idealny domek dla owadów w ogrodzie to taki, który wykonany został z naturalnych materiałów. Do budowy domków dla owadów na działce wykorzystuje się między innymi drewno, trzcinę oraz glinę.

Gdzie i kiedy wieszać domki dla owadów?

Domek dla owadów — gdzie powiesić? Najlepiej do tego celu sprawdzi się miejsce osłonięte od wiatru oraz deszczu. Gdzie powiesić domki dla owadów? Umieścić można je w słonecznej, zacisznej przestrzeni, ulokowanej od południowej lub południowo — wschodniej strony domu. Taki domek znaleźć może się zarówno pod dachem, jak i rynną, wiatą, we wnętrzu altany czy pomiędzy drzewami. Kiedy wieszać domek dla owadów? Zamontować można go zarówno wczesną wiosną, jak i jesienią. Nic nie stoi na przeszkodzie, by taki domek znajdował się w ogrodzie przez okrągły rok, zapewniając owadom skuteczną ochronę przed upałami, niskimi temperaturami czy opadami deszczu.

Domki dla pszczół

Pszczoły to pożyteczne owady, które zapylają rośliny. Chcąc zaprosić je do ogrodu, warto zaopatrzyć się w domek dla dzikich pszczół. Bardzo często mają one formę drewnianej skrzynki z daszkiem, której trzon tworzą trzcinowe rurki o średnicy około 6 — 10 milimetrów. Jeden z końców domku dla pszczół powinien być zamknięty, drugi natomiast — posiadać formę ściętego pod skosem wlotu, który zagwarantuje owadom wygodny dostęp do gniada. Alternatywne rozwiązanie stanowić może domek dla pszczół wyprodukowany ze stosownie nawierconych bloków drewna.

Domki dla pszczół murarek

Pszczoła murarka to niezwykle pożyteczny owad. W przeciwieństwie do innych gatunków pszczół, jest on łagodniejszy i w intensywniejszy sposób zapyla rośliny. Chcąc zapewnić jej dobre warunki do bytowania w ogrodzie, warto zaopatrzyć się w domek dla pszczół murarek. Gdzie najlepiej umieścić domek dla pszczoły murarki? Do tego celu warto wybrać suche, słoneczne miejsce, które nie będzie narażone na działanie wilgoci i opadów deszczu. Domki dla pszczół murarek wykonane powinny być z zaślepionych z jednej strony rurek o średnicy około 6 — 8 milimetrów. Wylot rurek tworzących domki dla pszczoły murarki skierowany musi być na południe, wschód lub zachód.

Hotele dla owadów

Nieco bardziej zaawansowane od domków są hotele dla owadów. Do wykonania hoteli dla owadów zapylających. Wykorzystać można między innymi wyschnięte, puste w środku łodygi roślin selerowatych. Hotel dla owadów zapylających bardzo często składa się z grubych  walców czy plasterów wykonany z drewnianego pieńka z nawierconymi gęsto otworami. Otwory mają służyć jako rurki lęgowe dla dzikich pszczół. W sklepach dostępne są różnego rodzaju hotele dla owadów różniące się od siebie między innymi wymiarami, kształtem czy materiałem wykonania. Gdzie umieścić hotel dla owadów? Najlepiej do tego celu sprawdzi się zaciszne, nasłonecznione miejsce.