Projekt ogrodu nowoczesnego powstał z myślą o wszystkich miłośnikach bardziej powściągliwej formy. Trzonem kompozycji są geometrycznie strzyżone bukszpany, pomiędzy które wplotłam kontrastujące z nimi liatrie i turzyce. Lista roślin jest niedługa, zatem pielęgnacja nie powinna sprawić Wam kłopotów.
• Stanowisko •
Rabata, ze względu na obecność latrii, najlepiej prezentuje się na stanowisku słonecznym. Roślinom należy zapewnić glebę żyzną, próchniczną, o umiarkowanej wilgotności. Bukszpan i liatra nie mają specjalnych wymagań co do ph podłoża, natomiast turzyca preferuje gleby o odczynie lekko kwaśnym.
• Zakładanie •
- Rozłóżcie moduły Garden Box na ziemi i przymocujcie do przygotowanego podłoża. Podłoże powinno być pozbawione darni, chwastów, kamieni i śmieci, dobrze spulchnione i wyrównane. Przed rozłożeniem modułów Garden Box, powinniście usunąć wierzchnią warstwę ziemi grubości ok. 5 cm – w ten sposób zrobicie miejsce na późniejsze wysypanie kory lub żwiru.
- Teraz czas na wsadzenie roślin. Krzyżyki oznaczają miejsca sadzenia roślin, a numeracja podana na module odpowiada numerom roślin z „Twojej listy zakupów” umieszczonej na opakowaniu. Miejsca oznaczone krzyżykiem natnijcie wzdłuż narysowanych linii, a powstałe rogi rozchylcie na zewnątrz. W tak przygotowanych stanowiskach zróbcie dołki nieco głębsze i szersze od brył korzeniowych sadzonek. Na dno każdego dołka należy wsypać trochę kompostu lub ziemi ogrodniczej, by następnie wsadzić rośliny zgodnie z numeracją, pilnując by ich korzenie nie zawijały się ku górze. Dosypcie brakującej ziemi i dociśnijcie, by usunąć powietrze z gleby. Po wsadzeniu roślin, odgięte rogi z powrotem przywróćcie na miejsce, ale w taki sposób, aby pozostawić trochę wolnej przestrzeni wokół brył korzeniowych – dzięki temu rośliny ładnie się rozkrzewią.
- Po wsadzeniu wszystkich roślin dokładnie zakryjcie agrowłókninę, przysypując ją 5-centymetrową warstwą kory (powinna być dobrej jakości, przekompostowana, nie świeża, najlepiej średnia lub mielona) lub warstwą żwiru. Pamiętajcie, aby robić to bardzo starannie – materiał w żadnym miejscu nie powinien być widoczny. Na koniec podlejcie rabatę i gotowe!
• Pielęgnacja •
Bukszpan wieczniezielony wymaga strzyżenia. Najlepiej wykonywać je dwukrotnie każdego roku. Pierwsze cięcie należy wykonać w marcu – kwietniu, czyli przed rozpoczęciem wegetacji. Wówczas nadajemy roślinie pożądany kształt kuli i pobudzamy ją do wzrostu i zagęszczenia. Nowe przyrosty skracamy o około 1/3 ich długości. Ponowne strzyżenie przypada na koniec czerwca. Po kilku latach, gdy bukszpan osiągnie już docelową wielkość i formę, strzyżenie wystarczy wykonywać tylko raz w roku, w końcu czerwca.
Po zakończonej wegetacji, kiedy nadziemne pędy liatry są zaschnięte, ścinamy je równo nad ziemią. Turzyca jest zimozielona i nie wymaga cięcia, natomiast wiosną oczyszczamy ją z tych liści, które uschły podczas zimy.
W pierwszym roku po założeniu ogrodu nowoczesnego należy skupić się przede wszystkim na systematycznym odchwaszczaniu rabaty i jej podlewaniu. Pracy nie powinno być jednak wiele, ponieważ agrowłóknina i gruba warstwa żwiru lub kory utrzymują optymalne warunki wzrostu roślin ozdobnych, chronią przed utratą wilgoci w podłożu i wyraźnie ograniczają rozwój chwastów.
Od drugiego roku po posadzeniu regularnie nawozimy rabatę np. nawozem wieloskładnikowym. Jeśli do przykrycia agrowłókniny użyliście kory, dosypcie jej tam, gdzie zdążyła się już częściowo rozłożyć.