Co jedzą sikorki? Czym dokarmiać je zimą?
Co jedzą sikorki? Czym dokarmiać je zimą?

Podobnie jak sikora uboga jest gatunkiem leśnym, występuje jednak w parkach i ogrodach. Bardzo charakterystyczną sikorą jest czubatka, której głowę zdobi siwy czubek. Czubatka występuje w lasach sosnowych, może zamieszkać budkę lęgową.

Czubatka

Najmniejszą krajową sikorą jest sosnówka, zamieszkuje lasy iglasteJednym z najbardziej znanych gatunków sikor jest modraszka, charakteryzuje się niebieskim zabarwieniem wierzchu głowy, skrzydeł i ogona, od spodu jest żółta. Największą naszą sikorą jest najpopularniejszy chyba gość karmników, sikora bogatka. Na wschodzie Europy gniazduje sikora lazurowa. Jest ona bliską krewniaczką modraszki, tworzącą z nią nawet mieszańce. Ma ona ciekawie ubarwione, niebieskie skrzydła. W Polsce jest rzadkim gościem, była obserwowana zimą  raptem kilkadziesiąt razy. 

Modraszka

Co jedzą sikorki w przyrodzie?

Sikorki w okresie od wiosny do jesieni jedzą owady, pająki, larwy, szczególnie gąsienice motyli i ciem. Pokarmem sikor są często szkodniki roślin, jak choćby larwy motyli żerujących na warzywach. Jeśli więc chcemy,  żeby wiosna i latem sikory pomogły nam walczyć ze szkodnikami w ogrodzie, warto zadbać o ich dokarmianie. Co jeszcze jedzą sikorki? Zimą sikory chętnie sięgają po nasiona, a także orzechy, nie pogardzą także padliną. 

W okresie lęgowym rodzice mają cieżkie zadanie wykarmienia młodych, których w lęgu może być aż do dwunastu. Co jedzą małe sikorki? Głównie gąsienice motyli i ciem. Taka ptasia rodzinka  w ogrodzie  potrafi porządnie przetrzebić szkodniki roślin jakimi są, w dużej mierz gąsienice motyli. Do tego bogatki mają dwa lęgi w sezonie, to naprawdę dużo szodników do zjedzenia:) W menu maluchów znajdują się poza gąsienicami także pająki, chrząszcze, muchy czy ślimaki. 

Sikory lubią orzechy

Czym dokarmiać sikorki zimą?

Bogatka i modraszka to sikory, które chętnie odwiedzają karmniki. Dobrym pokarmem będzie dla nich niesolona, surowa słonina. Warto jednak zaznaczyć, że słonina szybko jełczeje w temperaturze dodatniej temperaturze, dlatego podawajmy ją jedynie podczas mrozów i często wymieniamy (conajmniej raz na dwa tygodnie)

Ziarna i pokarm dla sikorek

Zimą możemy także sięgnąć po nasiona roślin oleistych, które dają dużo potrzebnej sikorom energii. Nasiona te to przede wszystkim słonecznik, który zawsze cieszy się powodzeniem wśród różnych gości karmnika, rzepik, krokosz, nasiona lnu. Możemy także skorzystać z gotowych zimowych mieszanek ziaren dla ptaków lub gotowych kul tłuszczowych, które oprócz potrzebnego zimą tłuszczu zawierają ulubione nasiona ptaków. 

Sikory posilające się orzechami ziemnymi

Czy latem również trzeba dokarmiać sikorki?

Nie ma potrzeby letniego dokarmiania sikorek, bez przeszkód znajdą one pożywnie samodzielnie. Sikorki latem żywią się głównie owadami, pająkami i ich ulubionymi gąsienicami i innymi larwami, latem sikorki mają więc duży wybór pożywienia. Jeśli chcemy by sikorki pomogły nam latem w walce ze szkodnikami roślin, warto już zimą zadbać o to, by polubiły nasz ogród i wystawić dla nich karmnik  i poidełko.

Czego nie dawać sikorkom?

Sikorek, tak jak innych ptaków, nie wolno dokarmiać resztkami z naszych stołów, ludzkie jedzenie szkodzi ptakom, w  szczególności sól w nim zawarta.  Nie powinniśmy także podawać ptakom chleba, zawiera on sól i często niestety polepszacze i konserwanty, do tego szybko namaka i pleśnieje  w karmniku. Sikorkom nie wolno także podawać jedzenia wędzonego i solonego.

Karmnik dla sikorek

Jeśli zdecydujemy się dokarmiać sikorki, wystawmy dla nich karmnik. Warto zdecydować się na karmnik, który jest dedykowany dla małych ptaszków.

Bogatka w karmniku dla małych ptaków

Karmnik umieśćmy w zacisznym miejscu,  niedostępnym dla domowych czworonogów, w szczególności kotów. Dobrze umieścić karmnik w pewnej odległości od domu, w pobliżu krzewów, w których w razie niebezpieczeństwa będą mogły się schronić. Bardzo ważna jest higiena karmnika, regularne usuwanie z niego zalegającej karmy i odchodów ptasich chronieni ptaki przed chorbami i pasożytami. Pamiętajmy, żeby obok karmy, zapewnić ptakom dostęp do świeżej wody, w pobliżu karmnika wystawmy także poidełko.

Choć budki lęgowe są zasiedlane przez ptaki  dopiero wiosną, to warto domek dla ptaków umieścić w ogrodzie już jesienią. Zimujące u nas ptaki szukające schronienia podczas mroźnych nocy chętnie z nich skorzystają.

Czy sikorki odlatują na lato?

Sikorki nie odlatują na lato, są ptakami, które towarzyszą nam przez cały rok. W Polsce zimują ptaki z zimniejszych części świata, która odlatują od nas wraz z nastaniem cieplejszych dni. Do takich ptaków należą na przykład jemiołuszka czy  kaczka lodówka.

Czy sikorki odlatują na zimę

Sześć gatunków sikor, które u nas występują uważane są za osiadłe. Jednak na przykład spora część populacji bogatki odlatuje na południe i zachód Europy, a ptaki żyjące w lesie przylatują na zimę do miast. W tym samym czasie do nas przylatują bogatki ze wschodniej cześci Europy.

Czy sikorki jedzą jabłka?

Sikorek do karmnika nie przyciągną wyłożone w nim jabkła. Sikorki zdecydownie preferują słoninę, kule tłuszczowe czy nasiona roślin oleistych. Kawałki jabłka natomiast  z pewnością znajdą amatora  w postaci kosa czy kwiczoła.

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl