Kategorie

Domki i budki lęgowe dla ptaków 

na stronę
Pokazuje 1 - 12 z 17 elementów
Pokazuje 1 - 12 z 17 elementów
Domki i budki lęgowe dla ptaków

Budki lęgowe dla ptaków 

Wieszając domki dla ptaków w swoim ogrodzie pomagasz ptakom znaleźć schronienie oraz miejsce lęgu, których często brak szczególnie w mieście.

Decydując się na zakup budki lęgowej dla ptaków dobrze wiedzieć, że domki dla ptaków różnią się między sobą średnicą otworów wlotowych, ponieważ gatunki ptaków preferujące różne ich rozmiary. Różnice wynikają z budowy ptaków a także z tego, w jakich warunkach ptaki naturalnie zakładają gniazda. Dobrej jakości  budki lęgowe dla ptaków śpiewających powinny być dedykowane konkretnym gatunkom ptaków lub ich grupom i spełniać ich wymagania. Budki lęgowe dla ptaków na działce nie powinny być wyprodukowane z plastiku, metalu czy płyt PCV.  Warto zatem przyjrzeć się materiałowi, z którego wykonana jest budka lęgowa. Idalne  budki lęgowe są zrobione z drewna, wodoodpornej sklejki lub trocinobetonu, płyty OSB. Stanowczo należy unikać budek lęgowych z metalu- nagrzewając się i mogą zrobić więcej szkody, niż pożytku. Ważne także, aby budka lęgowa, którą wybierzecie nie miała patyczka przy otworze wlotowym. Ptaki radzą sobie doskonale bez niego, może on za posłużyć drapieżnikowi (kuna, kot) w dostaniu się do gniazda- jedną łapą zaczepiają się na patyczku, drugą wybierają jaja/pisklęta.  Dobrze także, aby budka lęgowa miała spadzisty dach wykonany z 1 deski.

W naszym sklepie znajdą Państwo bogaty wybór wysokiej jakości budek lęgowych dla ptaków takich, jak dzięcioł, sikorka bogatka czy strzyżyk.

Kiedy i jak wieszać budki lęgowe dla ptaków?

Jak wieszać budki dla ptaków? Umieścić powinno się je w miejscu spokojnym i mało uczęszczanym. Najlepiej, by była to przestrzeń zacieniona od godzin przedpołudniowych. Budka lęgowa dla ptaków na działce nie może wystawać poza korony. 


Czytaj również na blogu - Pokarm i ziarna dla ptaków – czyli czy i czym dokarmiać ptaki?

Domki dla ptaków

Domki dla ptaków, inaczej budki lęgowe, dają im odpowiednie schronienie, gwarantując bezpieczną i komfortową przestrzeń na złożenie jaj i wychowanie piskląt. Domek dla ptaków stanowi wierną imitację dziupli drzewa. W należyty sposób chroni on przed drapieżnikami, takimi jak psy czy koty, a także niekorzystnymi warunkami atmosferycznymi — wiatrem, deszczem oraz niskimi temperaturami. 

Domki dla ptaszków najczęściej wykonuje się z naturalnych materiałów, takich jak drewno świerkowe czy sosnowego. Do tego celu najlepiej nadają się drewniane deski. Należy unikać budek, które zostały stworzone ze sklejki lub płyt wiórowych. Mogą one bowiem napęcznieć podczas opadów deszczu.

Aby domek lęgowy dla ptaków należycie spełniał swoją funkcję, powinno się go umieścić w lekko zacienionym miejscu, na wysokości około 4 metrów. Dzięki temu zwierzęta domowe oraz drapieżniki nie będą miały do niego dostępu. Domek dla ptakow najlepiej przytwierdzić solidnie do głównego pnia drzewa. Domki dla ptakow montuje się w pewnym oddaleniu od domu oraz miejsc, w których spędza się najwięcej czasu. Wynika to z tego, że zwierzęta te instynktownie wybierają miejsca oddalone od siedlisk ludzkich. Jeżeli w ogródku ma się znajdować kilka budek, należy je umieścić w odległości około 100 metrów od siebie. Taki domek powinno się czyścić po każdym sezonie lęgowym. Jest to związane z tym, iż ptaki nie usuwają starych gniazd z budek.


Ozdobne domki dla ptaków

Ozdobne domki dla ptaków to doskonały sposób na efektowną dekorację przydomowego ogrodu. Niezwykle oryginalnie prezentują się modele o niestandardowych kształtach, takich jak na przykład czajniczek do herbaty, żołądź czy ul. Nie lada frajdą dla małych dzieci będą domki dla ptaków ozdobne przeznaczone do samodzielnego pomalowania na wybrane kolory. Kolejna ciekawa propozycja to schronienie dla latających milusińskich do złudzenia przypominające prawdziwy dom, z uwzględnieniem detali, takich jak drzwi czy okna.

Więcej na blogu: