Ptaki zimujące w Polsce, jakie to gatunki i jak można im pomóc? 2
Ptaki zimujące w Polsce, jakie to gatunki i jak można im pomóc?

 

Jakie gatunki ptaków zimują w Polsce?

Każde dziecko wie, że bociany na zimę wylatują do ciepłych krajów, ale czy znacie ptaki zimujące w Polsce? Jest ich trochę, w poniższym artykule postaramy się przybliżyć Wam sylwetki ptaków które zostają na zimę  w Polsce. Mamy nadzieję, że  zdjęcia i nazwy ptaków zimujących w Polsce pozwolą Wam lepiej je poznać.

Sikora bogatka

        Sikora bogatka

Bogatka należy do najpopularniejszych ptaków zimujących w Polsce. Występuje w lasach, parkach i ogrodach, jest jednym z najczęstszych gości w karmniku. Bogatka charakteryzuje się wyjątkowo bogatym repertuarem głosów, zarejestrowano ich ponad 200! Bogatka potrafi także naśladować głosy innych ptaków. Bogatka żywi się owadami, pająkami, ale także nasionami i owocami. W karmniku na pewno skusi się na niesoloną, surową słoninę.

Modraszka

Sikora modraszka
Modraszka Photo by Krzysztof Niewolny on Unsplash

Znana również jako sikora modra. Mniejsza od sikory bogatki za to barwniej ubarwiona. Jej znakiem szczególnym jest niebieska czapeczka. Modraszka pomimo swoich niewielkich wymiarów jest bardzo bojownicza. Potrafi przepędzić z karmnika ptaki większe od siebie. Występuje, podobnie jak bogatka,  w różnego rodzaju zadrzewieniach, w  tym także ogrodach. Częsty gość  w karmniku, na co dzień żywi się owadami i ziarnami, chętnie skorzysta z niesolonej i surowej słoniny czy nasion słonecznika.

Sójka 

Sójka
Sójka Photo by Stepan Konev on Unsplash
Sójki są wszystkożerne. Zajadają się owadami, nasionami, orzechami, jagodami, a nawet małymi kręgowcami. Jesienią zbierają żołędzie, które później zakopują jako zapasy na zimę. Sójki to sprytne i czujne ptaki, znane ze swojej zdolności do naśladowania dźwięków, w tym innych ptaków i nawet ludzkich głosów. Są też hałaśliwe, szczególnie gdy odwiedzają karmniki. Są ptakami osiadłymi, co oznacza, że pozostają w swoim rejonie przez cały rok. Korzystają z wcześniej zgromadzonych zapasów, aby przetrwać zimę.
Gil 
Gil zwyczajny
Gil Photo by Paweł Próchnicki on Unsplash

Podziwiać pięknie ubarwione gile możemy głównie w okresie zimowym, kiedy ich intensywne kolory pozwalają  łatwo dostrzec je na tle bezlistnych gałęzi.  Gil pojawia się w lasach iglastych, ale i mieszanch, może zawitać do ogrodowego karmnika. Gil żywi się nasionami, pąkami, a także okresowo owadami. Jego obecność  w karmniku wywołuje wielką radość, bo to jeden z piękniej ubarwionych ptaków zimujących w Polsce. W karmniku skusi się na słonecznik, owoce jagodowe, jarzębinę czy rodzynki.

Kwiczoł 

          

Kwiczoł Photo by Łukasz Rawa on Unsplash

To ptak, którego duże stada możemy obserwować zimą na jarzębach, ponieważ jarzębina to jego zimowy przysmak. Nazwę kwiczoł wziął od charakterystycznego kwiczącego odgłosu wydawanego podczas lotu.  Kwiczoły pojawiają się w parkach i na skrajach zadrzewień, jednak do naszego ogrodu mogą je przyciągnąć wyłożone jabłka lub owoce jarzębiny. Co ciekawe kwiczoły latem i wiosną preferują zdecydowanie bardziej mięsne menu, złożone głównie z bezkręgowców.

Kowalik 

           Kowalik

Photo by Jack Bulmer on Unsplash

Kowaliki preferują stare lasy mieszane i liściaste. Ten nieduży ptaszek to prawdziwy akrobata. W poszukiwaniu jedzenia wśród kory drzew potrafi schodzić po drzewie głową w dół, robi to jako jedyny z  europejskich ptaków. Pożywienie kowalików stanowią bezkręgowce , drobne i nasiona. Jeśli chcemy zwabić do karmnika, z pewnością skusi się na słonecznik.

Szczygieł 

  Szczygieł
Szczygieł  Photo by Andrea Lightfoot on Unsplash

Jeden z naszych najpiękniej ubarwionych ptaków. Ptaki te można obserwować podczas żerowania stadkami  na ostach czy kosmosach. Szczygły żywią się drobnymi nasionami ostów, kosmosów, łopianów, wiesiołków, te rośliny mogę więc  przyciągnąć szczygły do ogrodu latem. Zimą możemy im zaoferować specjalne mieszanki dla szczygłów lub drobne nasiona jak rzepik, konopie, koniczyna proso żółte, ostropest plamisty.

Wróbel 

        Wróbel  

            Wróbel Photo by Danny Feng on Unsplash

Znany chyba wszystkim mały ptak, który od wieków towarzyszy ludziom na niemal wszystkich kontynentach.  Mimo tego, jego miejska populacja maleje, warto więc w miarę możliwości pomagać naszym małym sąsiadom. Do karmnika warto wsypać dla wróbli różne odmiany prosa, słonecznik łuskany czy drobne kasze.

Dzwoniec 

   
Dzwoniec Photo by valentin hintikka on Unsplash

Dzwoniec to popularny ptak występującym w parkach, na skrajach lasów, ogrodach, śródpolnych zadrzewienich. Ciekawie upierzony w odcieniach zieleni, żółci i szarości z masywnym dziobem. Żywi się głównie nasionami, choć nie pogardzi owadami.  Dzwońce stosunkowo często odwiedzają karmniki ogrodowe, gdzie warto dla nich wysypać słonecznik i konopie.

 

Ptaki wodne i nawodne zimujące w Polsce

Zimą obserwować możemy oczywiście nie tylko ptaki, które mogę zawitać do naszego ogrodowego karmnika, ale i gatunki wodne i nawodne zimujące  w Polsce.

Najpopularniejszym chyba ptakiem występującym na naszych jeziorach czy stawach jest kaczka krzyżówka.  Jest to ptak, u którego wyraźny jest dymorfizm płciowy, godowe kolorowe ubarwienie samca znacznie różni się od brązowego ubarwienia samiczki. Krzyżówki są wszystkożerne, jednak warto pamiętać, że nie mogą jeść (mimo że chętnie to robią) chleba, bo mogą po jego spożyciu ciężko chorować. Kaczki krzyżówki są ptakami migrującymi, jednak część z nich zimuje w Polsce, stąd możemy się cieszyć ich towarzystwem także w zimie.

    Kaczka krzyżówka
Kaczka krzyżówka Photo by Lorin Both on Unsplash

Pięknym i majestatycznym ptakiem obserwowanym na zbiornikach wodnych w Polsce jest także łabędź niemy. Łabędź niemy jest ptakiem wędrownym, jednak część z polulacji zimuje  w Polsce.  Łabędź żywi się głównie roślinnością podwodną. Dokarminie łabędzi jest możliwe w przypadku wyjątkowo mroźnych zim. Tak, jak  w przypadku kaczek, nie można dokarmiać ich chlebem, w zamian można podać łabędziom gotowane bez soli warzywa.

   Łabędź niemy
Łabędź niemy Photo by Michael Hamments on Unsplash

Ptakiem, którego można obserować na zimowych stawach jest łyska. Część jej populacji zimuje w Polsce, pozostała migruje. Poza tym zimą nad zbiornikami wodnymi obserwować możemy gągoła, czernice, czaple siwe czy kormorany.

 

Ptaki drapieżne zimujące w Polsce

Spora grupa ptaków drapieżnych zimuje w Polsce. W Polsce zimują sowy takie jak pójdźka, płomykówka, puchacz, puszczyk, szatka, włochatka. Poza sowami osiadłe w Posce są orły i jastrzębie.

 

          Puszczyk

Puszczyk Photo by Kai Wenzel on Unsplash

Leśne ptaki zimujące w Polsce

W lasach także spotkamy ptaki, które zimują w Polsce. Znajdziemy tu między innymi wspomniane kowaliki, sójki, gile ale także i dzięcioły, które także nierzadko pojawiają się w ogrodowych karmnikach. Z karmnikowego menu dzięciołom będzie smakować niesolona słonina czy orzechy.

Co jedzą ptaki zimą, czyli czym dokarmiać ptaszki?

Zastanawiacie się czym dokarmiać ptaki zimą? Na pewno pokarm musi być naturalny, nieprzetworzony, niesolony. Jeśli nie jesteśmy pewni, co dla ptaków będzie dobre, warto sięgnąć po produkty dedykowane dla ptaków jak specjalne mieszkanki ziaren.  Podczas mrozów ptaki potrzebują dużej dawki energii, która pozwoli im przetrwać chłody, wówczas warto sięgnąć po specjalnie skomponowane kule tłuszczowe. Dużym powodzeniem w karmniku cieszy się słonecznik łuskany i orzechy, na te produkty zawsze znajdą się chętni.  Ważna w dokarmianiu jest regularność oraz wybór odpowiedniego karmnika dla ptaków , oraz jego umiejscowienia.  Po więcej informacji na temat dokarmniania ptaków odsyłamy do naszego poprzedniego artykułu Czym dokarmiać ptaki?.

Jak inaczej mogę pomóc ptakom zimą?

Choć zimą ptaki nie mają tak dużego zapotrzebowania na wodę, jak latem, to jednka z poidełek korzystają także podczas chłodniejszych miesięcy. Jeśli więc chcemy pomóc ptakom zimą, wystawmy dla nich poidełko w ogrodzie i regularnie wymieniajmy wodę. Poza tym, mimo że ptaki zamieszkują budki  lęgowe dopiero wiosną, to w tych powieszonych jesienią znajdują schronienie w mroźne zimowe noce. Aby pomóc ptakom przetrwać zimę, umieśćcie budkę lęgową w ogrodzie już jesienią.

Ptasie wędrówki czyli które ptaki odlatują na zimę?

Powodem migracji ptaków jest mroźna zima, a co za tym idzie niedobory lub brak pożywienia. Do najpopularniejszych ptaków migrujących należą bociany, żurawie, jeżyki, jaskółki, skowronki, dudki, czajki. Sezon letni kończy się najszybciej dla bocianów i jerzyków, bo już w sierpniu, pozostałe ptaki rozpoczynają wędrówkę  między wrześniem, a listopadem.

Komentarze do wpisu (2)

26 listopada 2024

Super, dzięki za informacje nt. ptaszków, które widzę zimą, a których nie umiałam rozpoznać!

28 listopada 2024

Do mojego karmnika przylatuja szczygły,są piękne!

Submit
do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl