Kategorie

Domki dla zwierząt w ogrodzie 

na stronę
Pokazuje 1 - 12 z 98 elementów
Pokazuje 1 - 12 z 98 elementów
Domki dla zwierząt w ogrodzie

Powitaj pożyteczne zwierzęta swoim w ogrodzie


Nasz ogród służy nie tylko nam, jest miejscem życia wielu gatunków zwierząt. Cześć tych zwierząt może niszczyć plony, jednak spora część z nich to nasi sprzymierzeńcy- regulują populację szkodników oraz zapylają kwiaty podnosząc w ten sposób ilość plonów. Ptaki, ropuchy, jeże, biedronki, motyle czy dzikie pszczoły to zwierzęta pożyteczne w ogrodzie, pomocnicy każdego ogrodnika. Warto zapewnić im dogodne warunki, tak by chętnie zamieszkały w Twoim ogrodzie. Każde zwierzę przede wszystkim potrzebuje schronienia, możesz je zapewnić wieszając na drzewie domki lęgowe dla ptaków, stawiając w zacisznym miejscu ogrodu domek dla jeża czy umieszczając w pobliżu kwitnących roślin domek dla dzikich pszczół. Ptakom możesz także pomóc dokarmiając je w okresach niedoboru pożywienia a także zapewniając dostęp do źródła wody- postaw w swoim ogrodzie karmniki i poidełka dla ptaków a odwdzięczą się Tobie nie tylko swoim śpiewem :)


Czytaj również na blogu - Hotel dla owadów czyli pomagamy pożytecznym zwierzętom

Domki dla zwierząt w Twoim ogrodzie

Każdy przydomowym ogródek może się z łatwością stać domem dla rozmaitych pożytecznych zwierząt będących sprzymierzeńcami w walce ze szkodnikami uprawianych tam roślin. Domki dla zwierząt nie tylko pozwalają stworzyć ekologiczny ogród bez konieczności stosowania chemicznych środków ochrony roślin. Przyczyniają się one również do zachowania bioróżnorodności w przyrodzie. W ogrodzie zamieszkać mogą zarówno owady czy ptaki, jak i wiewiórki, jeże, żaby, jaszczurki lub nietoperze.

Domki dla zwierząt w ogrodzie należy dopasować do gatunku, który będzie zamieszkiwał daną budkę. Może to być na przykład jeż. To objęte w Polsce całkowitą ochronę zwierzę, które doskonale radzi sobie w walce z gryzoniami, ślimakami i larwami owadów. Domek dla niego powinien się znajdować w zacisznym miejscu, z dala od psów. Pełnić będzie on funkcję bezpiecznego schronienia, w którym ssak będzie mógł przetrwać zimę. W ogrodzie można również rozstawić budki dla zwierząt, jakimi są ropuchy. To płazy będące naturalnym wrogiem owadów oraz ślimaków. Takie budki dla zwierząt w ogrodzie skutecznie chronią zarówno przed domowymi zwierzętami, takimi jak psy oraz koty, jak i wysokimi temperaturami. Najlepiej umieścić je w zacienionej części ogrodu, w bezpośrednim sąsiedztwie źródła wody — oczka wodnego lub stawu. Żaden ogród nie może się obyć także bez karmnika dla ptaków. Do wyboru mamy modele o rozmaitych rozmiarach, kształtach i wymiarach. Mogą być one wykonane zarówno z drewna, jak i metalu czy tworzyw sztucznych.